Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 04, 2022 Yorum Yok

Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade), unutulan bir bilgiyi hatırlamak için uygulanan metot olarak tanımlanmaktadır.

Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) nedir?

Günlük hayatta dijital platformlarda birçok şifre kullanılmaktadır. Bu şifreleri her Vakit akılda tutmak, şahısları zorlayabilmektedir. önemli bilgiler ve bilgilerin kaybolmaması, çalınmaması ismine şifrelerin hatırlanması da Ehemmiyet taşımaktadır. Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade), unutulan rastgele bir şeyde onu hatırlatacak bir kısaltma, cümle, müzik ya da tekerleme üzere ipucu kullanarak hatırlama usulüdür. Bellek yardım sistemi de denebilir. Mnemonic phrase’e (Anımsatıcı İfade) Örnek olarak mail şifresi oluştururken, şifreyi unutma ihtimaline karşı, hatırlamaya Yardımcı olması için bir fotoğraf, Tümce ya da söz belirlenmesi verilebilir. Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade) sayesinde şifre unutulduğunda başta oluşturulan Tümce ya da fotoğraf şifreyi hatırlamaya Yardımcı olacaktır.

Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade), kriptopara cüzdanlarını ve içerisinde yer Meydan varlıkları inançta tutmak emeliyle gerektiğinde cüzdandaki fonların Öbür bir cüzdana aktarılmasını sağlayan sıralı söz kümesini Anlatım eder. Hatırlatıcı sözcüklerdir. Mnemonic phrase (Anımsatıcı İfade), kripto Nakit varlıklarına erişmek ya da bunları Geri yüklemek için sisteme sırayla girilmesi gereken söz listesi olarak Anlatım edilebilmektedir. Çoklukla 12-18-24 karakterden oluşmaktadır. İnançlı ve gizli tutulmalıdır.

Blockchain’de Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade)

Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) blokzincirde kullanılması yalnızca kripto cüzdanlarda görülmektedir. Kripto cüzdanlara çoklukla en az 12 karakterden oluşan şifrelerle giriş yapılmaktadır. Bu şifrenin unutulması durumunda yeni şifre alınması Laf konusu değildir. Bu sebeple, şifrenin inançlı bir biçimde saklanması gerekmektedir. Şifreyi direkt olarak saklamak yerine, onu çağrıştıran bir Anlatım oluşturulabilir.

Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) burada devreye girmektedir. Şifreyi hatırlatacak ipuçlarından oluşan sözlerin yer aldığı bir Tümce yazılabilir. Bu ipuçları yalnızca şifre sahibi tarafından bilinen ve oburu tarafından çözülemeyecek biçimde olmalıdır.

Şifreyi unutma dışında, cüzdanın saklandığı bilgisayarda bir sorun oluşabilir. Bu türlü durumlarda, Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) sayesinde cüzdan kurtarılabilir. Ethereum ekosisteminde mnemonic phrase, çoklukla BIP-32 spesifikasyonuna Müsait halde yaratılır. Yani; Mnemonic Phrase (Anımsatıcı İfade) BIP 32 İngilizce söz listesinden rastgele seçilen 24 söz ile oluşturulur. kimi daha kolay hatırlanması için bu söz sayısı 12 ile sonlandırılabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir