Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO) nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 04, 2022 Yorum Yok

Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO) isminden de anlaşılacağı üzere, rastgele bir merkeze bağlı olmadan, bilgisayar kodları tarafından yönetilen bir sistemdir.

Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO) nedir?

Kripto paralar, merkeziyetsiz ve hiçbir otoriteye bağlı olmadan varlıklarını sürdürürler. Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO), biraz daha ayrıntılıdır. Blockchain teknolojisi, karmaşık süreçleri şeffaf ve inançlı bir formda otomatikleştirirken değer ve bilgi alışverişinde bulunmanın yeni yollarını sağlamaktadır. Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO), akıllı mukaveleler aracılığıyla kodlanmış kurallara Müsait olarak bir blokzinciri üzerinde büsbütün ve otonom olarak çalışan bir tertiptir.

2016 Nisan ayında çıkarılan Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO), ismini oluşturan üç sözün manalarını taşımaktadır. Biricik bir merkez tarafından yönetilmez, merkeziyetsizdir. DAO’daki bütün süreçler otomatik olarak işler, otonomdur. Muhakkak bir bahis yahut Gaye için bir ortada olan bileşenlere sahiptir, bir tertiptir.

İnsan müdahalesi yahut merkezi uyum muhtaçlığını ortadan kaldıran Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon’lara (DAO) çoklukla “trustless” sistemler denmektedir. Trustless, rastgele bir iştirakçinin gerçekleştirmek istediği süreçler için Öbür bir iştirakçiye güvenmesini gerektirmeyen bir blockchain özelliğidir. Evvelden belirlenmiş şartlar ile otomatik olarak yürütülen kriptografik talimatlarla DAO’lar, daha Evvel erişilemeyen şeffaflık, maliyet tasarrufu ve merkezi olmayan karar Eda düzeylerine İmkan tanımaktadır.

Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO) Nasıl Çalışır?

Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO), Ethereum ağını kullanır ve bu ağın en kuvvetli özelliği olan akıllı mukavelelerle çalışmaktadır. Bu halde, sistemdeki karar Eda gücünü rastgele bir otoriteye değil; otomatik bir sisteme ya da kitle kaynaklı bir sürece devredip, manipülasyonu ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon’u (DAO) güçlendiren makul Temel sistemler farklı blok zinciri projelerinde değişiklik gösterse de, bir DAO’nun sürdürülebilir bir halde başlatmak için geçmesi gereken birkaç genel etap vardır. Bu kademeler, Akıllı Mukavele Konseyimi, Finansman ve Dağıtım’dır.

Akıllı Kontrat Kurulumu, sürdürülebilir ve bir Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO) yaratmanın en Kıymetli adımıdır. DAO’lar dağıtılmadan Evvel Temel kurallar tanımlanmalı ve bir sıra akıllı kontratta kodlanmalıdır. Bunun sebebi, DAO’nun operasyonel Amel akışlarında, yönetişim sisteminde ve teşvik yapılarında gelecekteki değişikliklerin yürürlüğe girmesi için oylanması gerekeceğidir. Rastgele gözden kaçan bir yanılgı göz önüne alındığında, en Kıymetli evredir.

Finansman, bir Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO) yöneten akıllı kontratlar kurulduktan sonra, DAO’nun çalışması için finansman alınması gerekmektedir. DAO’nun akıllı mukaveleleri, DAO tarafından harcanabilecek, oylama sistemlerinde kullanılabilecek yahut belli faaliyetleri teşvik etmek için kullanılabilecek Mahallî bir belirteç üzere bir Cin dahili mülkün oluşturulmasını ve dağıtılmasını gerektirmelidir. Oradan, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon’un (DAO) büyümesine katılmakla ilgilenen şahıslar yahut kuruluşlar, DAO’nun Lokal token’ıını (DASH) satın alabilir yahut Öbür halde edinebilir, bu da çoklukla oy haklarının elde edilmesiyle sonuçlanır.

Dağıtım, Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO), yerleştirilmek için kâfi fonu aldığında, bütün kararları oy birliğiyle alınmaktadır. DAO’nun Temel akıllı kontrat mimarisinde tanımlanan token dağıtım siyaseti ve Fikir birliği sistemleri güzel tasarlanmışsa, DAO’nun paydaşları doğal olarak bütün Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO) ağı için en yararlı sonuca yanlışsız çalışacaklardır.

Ortaya çıkan Merkezi Olmayan Otonom Tertip (DAO), bu sebeple, rastgele bir merkezi otoriteden Müstakil olarak çalışabilir. DAO’lar Aleni kaynak olduğundan, bütün kuralları, süreçleri ve aktiflikleri blokzincirine kaydedilir ve herkes tarafından incelenebilir, bu da çoklukla tam şeffaflık ve değişmezlik sağlamaktadır. Elhasıl, bir DAO’nun paydaşları, Temel Fikir birliği siyasetleri tarafından tanımlanan muhakkak File teşviklerinin takibi yoluyla ilerlemek için oy kullanacakları ortak bir maksatla birbirine bağlıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir