Milyonerliği Kaçıranlar: İlginç Kripto Para Ödemeleri

Bitcoin May 22, 2023 Yorum Yok

10 bin BTC ile pizza Meydan kişi, bir resme gönderilen 500 BTC ve birçok aktör Aka fırsatları kaçırdı.

Kripto paralar tarihinde pek Fazla Hadise gündem yarattı. Bu olayların bir kısmını ise yapılan Enteresan ticaretler oluşturuyor. İki adet pizza için 10 bin BTC ödenmesi, sırf bir görsel için 500 BTC verilmesi, DOGE yaratıcısının elindeki bütün DOGE’leri satıp otomobil alması üzere aksiyonlar, yıllardan beri konuşulmaya devam ediliyor. Pekala bu olaylar nasıl gerçekleşti?

2 Pizza için 10.000 Bitcoin (BTC) Ödendi!

Bitcoin Pizza Günü’nün ortaya çıkış öyküsü, Laszlo Hanyecz’in 18 Mayıs 2010 tarihinde, o vakitlerin tanınan Bitcoin formu olan Bitcointalk’ta “Pizza for Bitcoins?” başlığında bir bahis açmasıyla oldu.

Laszlo, açtığı mevzu başlığıyla Bir arada aslında yıllarca konuşulacak bir olaya imza attı. Unutulmayacak bir BTC ödemesi yapan pizzasever şunları söyledi;

Birkaç pizza için 10 bin BTC ödemek istiyorum. 2 Tane Aka uzunluk olabilir. İsterseniz pizzaları kendiniz yapıp konutuma getirebilirsiniz ya da Müşteri olarak beni gösterip sipariş verebilirsiniz. Kendim uğraşmak yahut yapmak istemiyorum. Tıpkı otelde kahvaltı tabağı isteyip, onların yapıp ve getirmesi ve sizin de yiyip Mesut olmanız gibi… Pizzadaki favori gereçlerim; soğan, biber, sosis, mantar, domates vb. Şayet ilgilenirseniz lütfen benimle irtibata geçin ve muahede için konuşalım.”

Bir forum kullanıcısı, Laszlo’nun açtığı mevzuya “Avrupa’dan nasıl ödeme yapabileceğimi bilebilirsem Dominos’tan sipariş vermek isterim” dönüşünü yaptı. Laszlo bu kullanıcıya Cevap vererek, “Birçok yer online sipariş kabul ediyor. Ben ve eşim kimi Papa John’s’u kullanıyoruz. Bunların hepsi kredi kartıyla ödeme kabul ediyorlar.” halinde yanıt vermiş olsa da bu görüşmenin devamı gelmedi.

Başka Önemli bir Teklif alamayan Laszlo’nun “Kimse bana pizza almayacak mı? Teklif ettiğim BTC ölçüsünü mı az buldunuz?” diye soru yöneltmesi üzerine, bir forum kullanıcısı Laszlo’ya “Aç mısın, yoksa yalnızca pizza mı seviyorsun?” diye sordu. Laszlo’nun, “İnsanlara, Bitcoin ile ödeme yaparak pizza aldım demenin farklı olacağını düşünüyorum.” karşılığını vermesi yalnızca Bitcoin ile pizza aldım diyebilmek ismine bu türlü bir ticaret gerçekleştirmek istediğini belirtiyor.

Nitekim Bitcointalk’ta Jercos ismini kullanan bir programcı olan Jeremy Sturdivant, Laszlo’ya ulaşıyor ve Bitcoin ile ödemesi yapılan 2 pizzanın alışverişi yapılmış oluyor. Alışverişin istenildiği biçimde yapılmasının akabinde Bitcointalk’taki konusuna güncelleme geçen Laszlo, “Sadece bildirmek istedim, başarılı bir halde 10 bin BTC’yi pizza ile takas ettim” yanıtını veriyor ve böylece yıllarca konuşulmaya devam edilecek olan bir kripto Nakit kıssasını ortaya koyuyor.

Bir Fotoğraf Evrakı için 500 Bitcoin!

Bitcoin ile birinci ödeme gerçekleştirme süreci pizza olarak bilinir. Aslında Bitcoin kullanılarak yapılan birinci alışveriş, 2010 yılında bir masaüstü duvar kağıdına 500 Bitcoin ödenmesiyle gerçekleşti. O Vakit için 1 dolara denk gelen Bitcoin, yeni olarak ise 26.770 dolardan süreç görüyor.

Bitcoin süreçlerini test etmek isteyen Sabunir, bir forumda şöyle dedi;

“Resmi almak için lütfen paraları bana gönderin ve akabinde gönderdiğiniz vakti belirten bir özel Bildiri gönderin. özel İletinize fotoğrafın temasını içeren bir Karşılık vereceğim. Sattığım fotoğraf 1280×960 çözünürlükte kendi dizaynımdır – masaüstü arka planı için harikadır.”

Ayrıca, Bitcoin‘in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun da ticareti kolaylaştırmak için sohbete katıldığı belirtiliyor. Sabunir bu JPEG’i 500 Bitcoin karşılığında takas etmek istedi.

SmokeTooMuch isimli bir forum kullanıcısı, Sabunir’in duvar kağıdına Nakit harcamakla ilgilenmediğini belirtmişti. Lakin 24 Şubat 2010 tarihinde Sabunir’in cüzdanına biri 100 BTC, Öteki 500 BTC olmak üzere iki giriş dikkat çekiyor. Muhtemelen BTC kullanılarak yapılan birinci ticaret 24 Şubat’ta bir fotoğraf belgesinin satılması formunda oldu.

Dogecoin Yaratıcısından İtiraf: ‘Tüm DOGE’leri Satıp Otomobil Aldım!’

2013 yılında “eğlence amacıyla” geliştirdiği kripto Nakit ünitesi Dogecoin’in kıymetinin bir anda fırlaması hakkında konuşan yazılımcı Billy Markus, “Tüm DOGE’lerimi 2015’te satıp ikinci el Honda Civic aldım.” dedi. Dogecoin’in yaratıcılarından Billy Markus konuştu.

2013’te Jackson Palmer ile Birlikte Dogecoin’i “eğlencesine” olarak geliştiren yazılım mühendisi Markus, beklenenin bilakis şu Lahza elinde hiç Dogecoin olmadığını belirtti. Ayrıyeten Markus, 2015’te çalıştığı işten kovulduktan sonra sahip olduğu bütün Dogecoin’leri satıp ikinci el bir Honda Civic marka araba aldığını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda Reddit’te DOGE’nin forumlarından birine katılan Markus, Dogecoin ile artık bir bağı olmadığını ve insanların Güçlü olması için Dogecoin arzını sonlandırmasının Mümkün olmadığını belirterek, yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Şu Lahza ABD’nin San Francisco kentinde bir eğitim şirketinde yazılım mühendisi olarak çalışan 38 yaşındaki Markus, olayla ilgili görüşlerini belirterek konuştu. DOGE’deki yükselişin kendisiyle bir alakası olmadığını, elindeki DOGE’leri sattığından Dolayı Güçlü olma fırsatını kaçırdığını belirten Markus, bu mevzudaki telaffuzlara adeta nokta koydu.

Markus’un bir öteki İlgi cazibeli yorumu ise, “Birkaç saat içinde yaptığım bir şeyin şu an  kültürünün bir kesimi olması tuhaf. Elon Musk’ın Dogecoin hakkında konuşması komik, aptalca hissettiriyor” demesi oldu. Ayrıyeten DOGE’deki yükselişin kendisi için de bir soru işareti yarattığını belirten Markus, dünyanın en Güçlü insanılarından olan Elon Musk’ın DOGE’ye yönelik takviye tweet’lerinin kendisine mantıklı gelmediğini lisana getirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir