Metaverse Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 14, 2022 Yorum Yok

Metaverse, nihayet periyotların tanınan kavramlarından biridir. Kripto Nakit dünyasında da en merak edilen hususları ortasında yerini almıştır.

Metaverse Nedir?

Metaverse, ya da meta cihan, gerçek dünya ile sanal dünyayı bir ortaya getiren bir uygulama olarak Anlatım edilmektedir. Cihan ötesi manasına gelen Metaverse, gerçek dünyanın ötesine geçerek kullanıcılara gerçek hayattaki üzere alım satım imkanı sunmaktadır. Vakitle daha da popülerleşen ve İlgi çeken Metaverse, sanal dünyada adeta yeni bir kapı açmıştır.

Facebook ve Microsoft’un kullanması ile, internet artık yalnızca Vakit geçirilen bir mecra olmaktan çıkmıştır. Kullanıcılara Ömür ortamı sunması ve ayrıyeten gelir sağlaması Metaverse’ün dikkatleri üzerine çekmesinde Değerli rol oynamıştır. Metaverse, gelişerek ilerlemekte olan bir uygulamadır. Lakin günümüzde bile farkını hissettirmeye başlamıştır.

Bazı platformlar metaverse gibisi ögeler içerirken, en yakın Metaverse tecrübesi, görüntü oyunları ile sunulmaktadır. Oyun içi etkinliklere mesken sahipliği yapan geliştiriciler, oluşturdukları sanal ekonomiler ile oyun kavramının hudutlarını genişletmektedir.

Metaverse kavramı, bir ilim kurgu romanı olan Neal Stephenson’ın Parazit romanında geliştirilmiştir. Hayatın her alanında insanları birbirine bağlayan Metaverse, kullanıcıların çalışmasına, oyun oynamasına, toplumsallaşmasına ve daha birçok şeye İmkan tanımaktadır.

Metaverse İle Her Şey Mümkün Mü?

Metaverse hala geliştirilen bir uygulamadır. Lakin birçok şirket Metaverse’e ağır bir İlgi ile yatırım yapmaktadır. Her kullanıcının bir karakteri ya da avatarı Denetim ettiği artırılmış gerçeklik, Metaverse’ün temelinde yer alacağı düşünülmektedir. Gerçek hayatın birçok ögesi, Metaverse ile çevrimiçi dünyalara taşınmaktadır. Metaverse tam manası ile hayata geçmiş değildir.

Ancak gelecekte internet dünyasının tam olarak içinde yaşanacağını göstermektedir. Metaverse, halihazırda birden fazla kişinin çevrimiçi platformlar ile birbiri ile bağlantı kurmasının Fazla daha ötesinde bir Fikir barındırmaktadır. Metaverse sayesinde beşerler, sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik yolu ile tam olarak dijital bir cihan içinde yer bulabilecektir.

Şu Lahza çoklukla oyunlarda kullanılan Metaverse kavramı, artırılmış gerçeklik kullanımını genişleterek üç boyutlu karakterler oluşturmayı Muhtemel kılacaktır. Çalışmak, gezmek, oyun oynamak, alışveriş, konser üzere birçok günlük, gerçek dünyada yapılan aktivitelerin, Metaverse kavramı ile cihan ötesinde gerçekleşeceği düşünülmektedir.

Blockchain Ve Metaverse

Metaverse’ün, oyunları ya da toplumsal medyayı desteklemenin yanı Dizi ekonomileri, dijital kimliği, merkeziyetsiz yönetişimi ve diğer uygulamaları da bir ortaya getireceği düşünülmektedir. bütün bu özellikler, blockchain’in geleceğe yönelik bu teknolojiye Sıkıntı vermesine İmkan sunar.

Metaverse kavramı tam olarak geliştiğinde, kullanıcılar çalışabilir, toplumsallaşabilir ve sanal ögeler satın alabilir pozisyona gelecektir. Bunun yanı Dizi mülkiyet ispatı için inançlı bir yola muhtaçlık duyulacaktır. İnançlı Nakit transferleri cihan ötesinde de kullanıcıların dikkat ettiği noktalardan olacaktır. Kripto paralar tam da burada devreye girer. Kripto, mülkiyetin dijital ispatı ve yönetişim ve erişebilirlik üzere öbür Kıymetli modülleri sunar. Günümüzde kimi görüntü oyunları ödemeler için kimi Temel tahliller içermektedir. Lakin birçok geliştirici kripto ve blockchain kullanmayı tercih etmektedir. Blockchain, merkeziyetsiz ve şeffaf bir yol sunar.

NFT’ler, blockchain oyunları ve kripto ödemeleri artık sırf kripto meraklılarıyla hudutlu değildir. Gelişmekte olan Metaverse ile artık bunların hepsine basitçe erişmek mümkündür. Metaverse’e benzeyen blockchain uygulamaları günümüzde de mevcuttur ve insanlara geçinmelerine İmkan tanıyacak gelirler sunmaktadır. Birçok kullanıcının daha Çok gelir elde etmek için oynadığı bir oyna kazan oynu olan Axie Infinity buna Örnek gösterilebilir. Örneklere, blockchain dünyasını sanal gerçeklik uygulamalarıyla birleştiren Second Life ve Decentraland de eklenebilir.

Blockchain geliştiricilerinin görüntü oyun dünyasından etkilendiği açıktır. DeFi ve GameFi’de oyunlaştırma yaygındır. Gelecekte, blockchain ve Metaverse dünyası misal özellikleri içermesi sebebi ile daha da entegre hale geleceği düşünülmektedir.

Hayatın bütün taraflarını Biricik bir cihanda birleştireceği düşünülen Metaverse, blockchain’in merkeziyetsizliği ile harmanlandığında cihan ötesi, yeni bir oluşumu yaratacağı düşünülmektedir. Kullanıcıları şimdiden meraklandıran Metaverse, İlgi ile takip edilen ve yatırım Meydan mevzular ortasındadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir