Merkle Tree (Merkle Ağacı) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Kas 14, 2022 Yorum Yok

Merkle tree bir öteki ismiyle ‘Merkle Ağacı’ dataların görselleştirilmesi durumunda formunun ağaca emsal biçimde dizayn edilme haline denmektedir. Merkle tree, kripto Nakit ünitelerinde blok zinciri bilgilerini inançlı kodlama gayesiyle yapılan bir süreçtir.

Merkle tree, Ralph Merkle tarafından keşfedilmiş ve ismini de ondan almıştır. Ralph Merkle, birebir vakitte kriptografik hashing sistemini de icat etmiştir.

Merkle tree sistemi, kullanıldığı alanda sürat, verimlilik ve Emniyet açısından Aka avantaj sağlamaktadır. Blok zincirin merkeziyetsiz olma özelliğinden Dolayı bilgilerin değiştirilmesi ya da üzerinde oynanması Muhtemel değildir. Bundan Dolayı blok zincir ağında Değerli bir noktadadır.

Merkle tree, bilgisayarlarda saklanan, işlenen her türlü bilginin doğrulanmasında kullanılabilir. Bireyden bireye alınan dataların hasarsız, değiştirilmemiş olup olmadığını anlamamıza Yardımcı olurlar. Yani bu blokların doğruluğu merkle tree sayesinde anlaşılmış olur.

Merkle tree, madenciler için de epeyce Değerli bir yere sahiptir. Bu data, Türlü süreçler gerçekleştiren madencilerin derinlemesine tahlil yapmadan doğrulama gerçekleştirmesini sağlayarak, süreç yapma sürecinde kolaylıklar sağlar.

Merkle tree’nin avantajları şöyledir:

  • Bir blok zincirinin bilgilerini doğrulamaya Yardımcı olur.
  • Blok zincirini Meydan ihtiyacı açısından hafifleştirir, böylece blok zincirini süratli ve hafif kılar.
  • Blok zincirini muhafazalı hale getirir.

Merkle Tree (Merkle Ağacı) Nasıl Çalışır?

Merkle tree, bloklardaki hash özetlerinin bir ortaya gelmesiyle oluşur. Merkle tree’nin en alt kısmında, süreç dataları yer alır. Bu dataların hash kodu, hash işlevi çalıştırılarak elde edilmektedir. Sonrasında hash şemasında altta bulunan pahalar birbirlerine eklenir. Elde edilen değer üstteki satırlara eklenir. Bu sürecin sonucunda merkle tree (merkle ağacı) oluşmuş olur. Sürecin sonunda, en üstteki şemada oluşan hash kodu, kök hash yahut merke kökü üzere tabirler ile Anlatım edilir. Hesaplanan kök hash kodu, bloklarda yanılgı olup olmadığını yansıtır. Kök hash’ı oluşturan bedellerde uyumsuzluk olursa, sistemdeki algoritma yanlışsız merkle kökünü oluşturana kadar hash işlevleri ile süreç yapmaya devam eder.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir