parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Merkeziyetsiz Sosyal Medya Nostr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merkeziyetsiz Sosyal Medya Nostr Nedir? Nasıl Kullanılır?

admin admin -
30 0

Nostr, kullanıcıların rastgele bir merkezi sunucuya güvenmek yerine Müstakil olarak çalıştırılan global sunuculara katılmalarını sağlayan bir toplumsal medya protokolüdür. Bu sebeple “merkeziyetsiz toplumsal medya” olarak da bilinen Nostr, sansüre karşı dirençlidir.

Nostr Nedir?

Merkeziyetsiz toplumsal medya ağı Mastodon’a benzeyen Nostr, kullanıcıların rastgele bir merkezi sunucuya güvenmek yerine Müstakil olarak çalıştırılan global sunuculara yahut aktarıcılara katılmalarına İmkan tanıyan bir toplumsal medya protokolüdür. NOSTR’ın açılımı, “Notes and Other Stuff Transmitted by Relays” yani Türkçe manası “Aktarıcılar Tarafından Aktarılan Notlar ve öbür Ögeler”dir.

Mastodon’dan farklı olarak ise bu protokolde e-posta ve şifre hesabı yerine Bitcoin’e emsal açık/özel anahtar sistemi kullanılır. var durumda üzerinde birçok sistem oluşturulmuş olan protokol kullanıcılara, Bitcoin Lightning ödemelerine bile entegre edilmiş olan Damus üzere merkeziyetsiz ve sansüre dirençli Türlü toplumsal medya uygulamaları sunar.

Merkeziyetsiz Toplumsal Medyanın Özellikleri

  • Sansüre dirençlidir: Nostr sansüre karşı dirençlidir zira öteki sunuculara yayın yapmanız engellenmiş olsa bile herkes bir sunucu oluşturup ona yazabilir
  • Hesaplar yerine anahtarlar kullanır: Tıpkı kripto cüzdanlarında olduğu üzere Nostr istemcileri (uygulamaları) e-posta ve şifre kullanmak yerine “hesabınızı” oluşturmak için genel ve Özel anahtarlar kullanır.
  • Bitcoin ödemeleri entegrasyonu: Protokol aktarıcıları, spam hücumlarını önlemek için Bitcoin ödemelerini kullanabilir. Damus üzere istemciler ise kullanıcılar için Bitcoin Lightening ödemelerini hali hazırda entegre etmişlerdir.
  • Hızla ivme kazanıyor: Jack Dorsey’nin de desteklediği protokol, piyasaya sürülmesinden bu yana süratle popülerlik kazanıyor ve Nostr üzerinde oluşturulan birkaç uygulama şimdiden kullanıcılardan İlgi görüyor.

Nostr Nasıl Çalışır?

Nostr iki bileşen ile çalışır: Client (istemciler) ve relay (aktarıcılar). Protokolün her kullanıcısı, tıpkı Namus uygulaması üzere bir istemci çalıştırır. Ayrıyeten herkes bir aktarıcı çalıştırabilir.

Tüm kripto Nakit ünitelerinde olduğu üzere hesabınıza erişmek için istemciniz aracılığıyla bir genel ve Özel anahtar eşleştirmesi oluşturursunuz. genel anahtarlar kullanıcı isimlerine ve Özel anahtarlar da şifrelere benzeri. Lakin unutulmamalıdır ki Özel anahtarlar gizli kalmalıdır ve inançlı bir yerde saklanmalıdır, çünkü şifre sıfırlamak Muhtemel değildir.

Twitter’daki tweet gibisi bir bildiri yayınlamak için aktarıcılara bağlanır ve Özel anahtarınızla da iletileri imzalarsınız. Bağlandığınız aktarıcı iletinizi yayınlayacaktır.

NOSTR’daki Aleni adresler de herkesin, alıcının Aleni anahtarıyla şifrelendiğinden sadece Müsait alıcının şifresini çözebileceği Özel bir ileti göndermesini Muhtemel kılar.

Merkeziyetsiz Toplumsal Medya ve Bitcoin İlişkisi

Merkeziyetsiz bir Nakit ünitesi olan Bitcoin’in, merkeziyetsiz bir toplumsal ağa uyumlu bir halde entegrasyonu nihayet derece doğaldır. Münasebetiyle Nostr’da, istemcilerin Bitcoin ve Lightning ödemelerine entegre edilmesi kolaydır.

NOSTR hesapları, genel/özel anahtar eşleştirmesi olan kripto cüzdanlarına benzeri biçimde çalışır. Hasebiyle kripto alanında tecrübeli olanlar, bu merkeziyetsiz platformu kullanmaya alışma sürecini, bu alanda yeni olanlara göre daha kolay bulabilirler. Platform istemcileri, finansal süreç yapmak isteyen kullanıcıların Yalın ve müsaade gerektirmeyen sistemlerle doğrulanmış eşlere Bitcoin göndermelerini sağlayabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir