parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir?

admin admin -
31 0

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’da doğmuştur. Mühendis, endüstriyel dizayncı, teknoloji teşebbüsçüsü ve hayırsever olarak tanımlanan Musk, Tesla, SpaceX, Twitter üzere oluşumlarla ismini sıkça duyduğumuz bir isimdir. Yengeç burcu olan Elon Musk, doğduğu yer olan Güney Afrika dışında Kanada ve ABD vatandaşlığı da bulunur.

Elon Musk Hayatı

Elon Musk yahut tam ismiyle Elon Reeve Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretoria kentinde dünyaya gelmiştir. Musk, SpaceX Uzay şirketinin kurucusu, CEO’su ve mühendislik ile tasarım ofisleri şefi, erken yatırımcı olmasının yanı Dizi Tesla otomotiv şirketinin CEO’su ve Eser mimarıdır. Ayrıyeten The Boring Company şirketinin kurucusu, Neuralink, Starlink ile OpenAI’nin kurucu ortağı ve birinci eş lideridir.

Elon Musk, kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. On iki yaşındayken kendi yazdığı Blastar ismindeki Uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satarak birinci yazılım satışını yaptı. Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra Musk, Pretoria Boys High School’a geçip oradan mezun oldu. 1988 yılında şimdi on yedi yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için konutundan ayrıldı ve “Askerlik yapmakla ilgili bir meselem yok lakin Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için düzgün bir yol üzere görünmedi.” dedi. ABD’ye taşınmak istiyor ve şöyle diyordu:

“Orası harika şeylerin Muhtemel olduğu yer.”

20 yaşında ABD’ye giden Musk, var durumda burada yaşamaktadır. Queen’s Üniversitesi’ne gitmek için Kanada’ya taşınmadan evvel, kısa müddetliğine Pretoria Üniversitesi’nde bulundu. İki Yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti ve burada Wharton School’dan iktisat alanında lisans, fizik alanında ise B.A. ve B.Sc. derecelerini aldı. Doktora derecesine başlamak için 1995 yılında Kaliforniya’ya taşındı ve Stanford Üniversitesi’nde, uygulamalı fizik ve gereç bilimleri alanında yüksek lisans yaptı fakat akademik meslek üzerinden devam etmek yerine Amel mesleği yapmaya karar verdi.

Elon Musk Nasıl Varlıklı Oldu?

Elon Musk, 1999’da Compaq tarafından 340 milyon dolara satın alınan bir web yazılım şirketi olan Zip2’yi, kardeşi Kimbal Musk ile Bir arada kurdu. Musk, daha sonra çevrim içi bir banka olan X.com’u kurdu. 2000 yılında, bir evvelki Yıl PayPal’ı kuran ve Ekim 2002’de eBay’e 1,5 milyar dolara satan Confinity ile birleşti.

Peki, Elon Musk nasıl Varlıklı oldu? Bu “ilk” teşebbüs aslında Musk’ın nasıl Güçlü olduğu konusunda da birinci adımıydı. Mayıs 2002’de Musk, günümüzde hala CEO’su ve mühendislik ile tasarım ofisleri şefi olduğu, havacılık teknolojisi üreticisi ve Uzay nakliyatı hizmetleri şirketi olan SpaceX’i kurdu. Elektrikli araç üreticisi Tesla Motors, Inc.’e (günümüzdeki Tesla, Inc.) kuruluşundan bir Yıl sonra, 2004’te katıldı ve Eser mimarı oldu; 2008’de de şirketin CEO’su oldu. 2006’da, güneş gücü hizmetleri şirketi olan SolarCity’nin (günümüzdeki Tesla’nın bir Yan kuruluşu) kurulmasına Yardımcı oldu.

Musk, 2015’te ise arkadaş canlısı olarak gördüğü Yapay zekayı teşvik etmeyi amaçlayan, kar hedefi gütmeyen bir araştırma şirketi olan OpenAI’yi kurdu. Temmuz 2016’da, beyin-bilgisayar arayüzlerini geliştirmeye odaklanmış bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i kurdu. Aralık 2016’da elektrikli araçlar için optimize edilmiş yollara odaklanmış bir “altyapı ve tünel inşaatı” şirketi olan The Boring Company’yi kurdu. Musk, birincil Amel arayışlarına ek olarak Hyperloop ismindeki yüksek süratli bir ulaşım sistemi de tasarladı.

Elon Musk Evli mi, Kaç Çocuğu Var?

Elon Musk’ın kız kardeşi Tosca Musk, direktördür. Musk Entertainment’ın kurucusudur ve Türlü sinemalar çekmiştir. Musk, birinci eşi Kanadalı müellif Justine Wilson ile tanışırken her ikisi de Ontario Kraliçe Üniversitesi’nde öğrenciydi. 2000 yılında evlendiler ve 2008’de ayrıldılar. Birinci oğulları Nevada Alexander Musk, on haftalıkken Birden bebek vefat sendromundan (SIDS) öldü. Daha sonra in vitro fertilizasyon yoluyla beş oğlu daha oldu. 2004’te ikizler, akabinde 2006’da üçüzler dünyaya geldi. Beş oğlun hepsinin velayetini paylaştılar.

2008’de Musk, İngiliz aktris Talulah Riley ile bir bağa başladı ve çift, 2010’da evlendi. Ocak 2012’de Musk, Riley ile dört yıllık ilgisini sona erdirdiğini açıkladı. Temmuz 2013’te Musk ve Riley tekrar evlendi. Aralık 2014’te Musk, Riley’ye ikinci bir boşanma davası açtı lakin dava Geri çekildi. Medya Mart 2016’da boşanma süreçlerinin yine başladığını açıkladı. Bu sefer Riley, Musk’a boşanma davası açtı. Boşanma davası 2016 sonlarında sonuçlandırıldı.

Musk, 2016 yılında ismini Johnny Deep ile sıkça duyduğumuz Amerikalı aktris Amber Heard ile bir bağlantıya başladı fakat ikisi bir Yıl sonra ayrıldı.

7 Mayıs 2018’de Musk ve Kanadalı müzisyen Grimes, bağlantıya başladıklarını açıkladı. 8 Ocak 2020’de Grimes birinci çocuğuna Hamile olduğunu açıkladı. Musk, çocuklarına “X Æ A-12” ismini verdiğini tez etti. Eylül 2021’de Çeşitli nedenlerden Dolayı münasebetleri bitti.

Elon Musk, var durumda evli değildir ve 6 çocuğu vardır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir