Kuzuların Sessizliği: Alameda

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Kas 09, 2022 Yorum Yok

FTX‘in kardeş şirketi olarak bilinen yatırım şirketi Alameda, nihayet yaşanan Binance-FTX olaylarının akabinde suskunluğunu koruyor.

Terra çöküşü ile Bir arada kripto Nakit yatırımcılarının tanımaya başladığı Alameda, kripto Nakit bölümüne yatırım yaparak finans biçimini oluşturdu. Kripto boğa piyasasında milyarlarca dolarlık bir varlığa sahip olan Alameda, ikinci çeyrekte yaşanan düşüşten sonra kan kaybetti. Piyasaya sızdırılan Alameda varlıklarında, gözle görülür bir düşüş öne çıktı. Binance’ın satranç atılımı bu bilgiler ışığında geldi.

Alameda ve Kripto Piyasası

Kurulduğu günden itibaren Alameda, kripto piyasasında kuvvetli tesirler yaratmayı başardı. Bilhassa Sam Bankman-Fried ile yürüdükleri bu dalda, yatırım varlıklarını çoğaltmayı başardılar.

Ancak kripto piyasası döngüler halinde ilerliyor. Her döngüsünde ise kesinlikle kuvvetli bir ayı piyasası yaşatıyor. nihayet kripto ayı piyasasını getiren Hadise ise Terra (LUNA) çöküşü ile yaşandı. Piyasa değer sıralamasına nazaran ilk 10 içerisinde olan LUNA, stablecoin‘i tarafında gerçekleşen bir aksama nedeniyle tabana çekildi. Bu olayın tesirleri uzun müddettir devam ederken, hala daha geçmiş değil.

Alameda ise bu süreçte sattığı varlıklar ve açtığı konumlar ile tesir etti. Kripto topluluğunun argümanları ortasında Alameda’nın, Terra çöküşünde Pay sahibi olduğu da yer ediniyor. Geçtiğimiz günlerde Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), ataklarını ortaya çıkan ifşalara dayandırmıştı. Lakin, ifşaların tam olarak ne olduğu bilinmiyor.

Alameda, kurumsal yatırımcıların varlıklarıyla kripto paralara yatırım yapan bir kurum olarak öne çıkıyor. FTX borsasının da kardeş şirketi olması, Sam Bankman-Fried (SBF) ile derin bağlarını yansıtıyor. Bir vakitlerin kuvvetli yatırım şirketi, piyasaya çıkacak kripto paralara önden yatırım yaparak servet oluşturdu. Fakat, Alameda en kritik vakitlerde gerçekleştirdiği açığa satış süreçleriyle nam kazandı.

Binance’ın Atılımı, Alameda’nın Sessizliği

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Alameda cüzdanlarının boş olduğu tezlerine da atıfta bulunarak yeni bir atılım planladı. CZ, elinde bulundurduğu FTT eserlerini satacağını belirtti. Bu açıklamanın akabinde birinci karşılığı veren Alameda, FTT’leri Binance’dan 22 dolar karşılığında Çabucak alabileceğini iletti. Bu, Alameda açısından Fazla kuvvetli ve argümanlı bir yaklaşım olarak öne çıktı. Lakin, Binance’ın işvereni Alameda‘nın likidite sorununu biliyordu. Bu nedenle, ortak devinim etmeye yanaşmadı.

Alameda’nın, elinde likidite olmamasına Karşın bu türlü bir adım atması bir grup savları da beraberinde getirdi. Savlar ortasında Alameda’nın, elindeki bütün varlıkları satarak FTT toplayacağı konuşuldu.

FTX tarafındaki senaryolar ortasında, Sam Bankman-Fried’ın (SBF) fon aradığı lakin kimsenin Geri dönüş yapmadığı da yer alıyor. SBF, nihayet deva olarak rakibi CZ’nin ayağına gitmek zorunda kaldı. CZ, bütün ipleri eline alarak FTX’i rekabette saf dışı bıraktı.

SBF, ölçülü ve anlaşmacı bir halla süreci geçirdi. Fakat, Alameda tarafındaki sessizlik dikkat çekti. Şirketin CEO’su, bütün bu fırtınalı süreçlere Karşın rastgele bir paylaşımda bulunmadı.

Alameda Şirketinin Varlıkları

Yatırım Yönetim şirketi Alameda, elindeki varlıkları eritti. Düşen kripto piyasasının en dikkat çeken kurbanlarından biri oldu. Bilgi tahlil sayfasının yaptığı paylaşıma nazaran, 56 farklı cüzdanı bulunan şirketin varlığı 222 milyon dolar oldu.

Şirket, varlıklarının 150 milyon dolarlık kısmını cüzdanlarda tutarken kalanı DeFi eserlerinde tutuyor. Alameda’ya ilişkin cüzdanları incelediğimizde, FTX borsasına likidite sağlama eforu dikkat çekiyor.

Şirket, 99 adet Ethereum (ETH) eserini 2 gün Evvel FTX borsasına taşıdı. Olayların şimdi münakaşa halinde olduğu vakitlerde yapılmış bir süreç olarak göze çarpıyor.

Yatırım varlık Yönetim şirketi, kardeş şirketi FTX için bütün likiditesini kullanmaya başladı. Yeniden 2 gün Evvel Alameda, 1.6 milyon dolarlık USDC’yi FTX likiditesine ekledi.

Alameda, likidite sağlamak için gözünü karartmış durumda. Elinde bulundurduğu bütün varlıkları, FTX likiditesine kurban ediyor. Bunlardan birisi de Magic Internet Money (MIM) oldu. Biricik bir süreçte 638 bin dolar MIM, FTX likiditesine kaydırıldı.

Şirket bu biçimde onlarca süreç yaparak, FTX likiditesine dayanak çıkmaya çalıştı. Fakat, likidite sağlanamadığı için sonunda Cazibe süreçlerini durdurdular.

Alameda, Birtakım Coin’leri Hala Tutuyor

Şirketin cüzdanlarına baktığımızda, birtakım coin’leri hala tuttuğu gözlemleniyor. Bu coin’ler çoklukla düşük piyasa bedeline sahip. Bu yatırımların sebebi, şirket erken etapta iç oluyor ve projeler güçlendikten sonra varlık kazanıyor. Cüzdanda, yaklaşık 200 bin dolar kıymetinde 2 milyon adet KEEP bulunuyor.

Alameda‘nın öbür cüzdanlarına baktığımızda, Lido DAO (LDO) tarafına yapılan yatırım göze çarptı. Ayrıyeten şirketin elinde, Render Token (RNDR) ve Covalent (CQT) de bulunuyor.

Cüzdan kayıtlarına nazaran, Alameda’nın elinde 3.14 milyon dolar bedelinde 2.7 milyon adet Lido DAO bulunuyor. Ayrıyeten bir Öbür proje Render Token oldu. Şirket, 1.13 milyon dolar değerinde 2.2 bin adet RNDR tutuyor. Covalent tarafında da 5.8 milyon adet bulunduruyor.

Likidite sağlamak için ağır mesai harcayan Alameda’nın, bu coin’leri de satma ihtimali masada yer alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir