Kuzuların Sessizliği 2: Alameda Yönetimi

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Kas 10, 2022 Yorum Yok

Küresel çapta gündem olan yatırım varlık şirketi Alameda Research, kripto Nakit üniteleri dışındaki yatırımlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Yatırım ve likidite sağlayıcısı olarak hizmet veren Alameda, tehlike çanlarını çalmaya devam ediyor. FTX borsasının çöküşü ve Alameda‘nın likidite eksikliği dikkat çekti. Yaşanan bütün bu süreç, finans sistemini parmağında oynatan Alameda’nın çöküşü ile Bir arada başladı. İkinci çeyrekte yaşanan kripto çöküşü, yatırım varlık şirketini köşeye sıkıştırdı. Global çapta yaptığı yatırımlarıyla ismini duyuran Alameda, 2022 yılının ikinci çeyreğinde iflasın eşiğine geldi. Bu durumu kurtarmak isteyen FTX, mevduat olarak gösterdiği FTT coin’leri Alameda‘ya akıttı. Yaklaşık 4 milyar dolar pahasında kaynağı Alameda’ya taşıyan borsa, alıcı mevduatlarını da kullanmaktan kaçınmadı. nihayet yaşananlardan sonra bir vakitlerin yatırım devi, artık bağış kampanyası başlatmayı düşünüyor.

Alameda, Milyar Dolarlık Servet

Bir Küme teşebbüsçü tarafından kurulan Alameda Research, 2017 yılında yaptığı dikkat cazibeli yatırımlar ile Şöhret kazandı. FTX borsasına ilişkin token olan FTT‘ye, daha şimdi tohum etabında 430 milyon dolar yatırım yaptı. Daha sonra FTX borsasıyla kardeş şirket olduğunu ilan etmesi ise dikkat çekti. Yani Alameda, servet oluşturma planlarını ince detayına kadar şekillendirdi.

FTX’in Şöhret kazanması, boğa piyasasında yeni yatırımcılar çekmesi ve eşsiz vadeli sistemi öne çıktı. Borsaya ilişkin FTT coin’lerin de değer kazanmasıyla birlikte, Alameda’nın elindeki FTT varlığı milyarlarca dolara ulaştı. Sonrasında FTX borsasını paravan olarak kullanan yatırım varlık şirketi, yeni yatırımlar yapmak için FTT’leri açığa satmaya başladı. Merkeziyetsiz kayıt dışı sistemde, milyarlarca dolarlık nakiti bulunan Alameda’nın yeni planları da hazırdı.

Alameda, kesimin içindeki manipülasyon gücünü kullanarak yeni yatırımlarına perde araladı. FTX borsasında listelenebilecek coin’lere, birinci yatırım yapan şirket Alameda oldu. Bunun spekülatif bir metot olmasından kaçınan şirket, farklı yatırımlarda da bulundu.

Sistemli ve planlı bir halde kurulmuş değirmenin kaynağı tükenmeye başladı. Alameda, kripto boğa piyasasının servet kazandıran tesirinden çıkamadı. Terra çöküşünün başlattığı panik süreci, bütün yatırımların yavaş yavaş erimesine neden oldu. Bu şirket için geçiştirilebilir bir süreç olarak görüldü. İflasa giden birinci adım da burada atılmış oldu.

Alameda’nın ne kadar kuvvetli görünmeyi sevdiği, nihayet FTX çöküşünde de öne çıktı. Şirketin CEO’su Caroline Ellison, likidite savlarına karşılık olarak 10 milyar dolarlık kaynakları olduğunu söyledi. Lakin ortaya çıkan bilgiler, şirketin hazinesinin tükendiğini gözler önüne serdi. Üstelik şirket, Fazla uzun Vakit Evvel hazineyi tüketmişti. FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), Alameda’yı kurtarmak için bütün riskleri göze aldı. Fakat Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), dönen manipülasyonları ortaya çıkararak tiyatroya nihayet noktayı koydu.

Alameda, Yatırım Devliği

Yatırım varlık şirketi Alameda, kripto Nakit üniteleri dışında da yatırımlarda bulundu. Amerika’dan, Türkiye’ye kadar uzanan bu yatırımlar dikkat çekti. nihayet olaylar ise bu yatırımların akıbeti konusunda dedikoduları beraberinde getirdi.

Alameda şirketinin, yüzlerce farklı şirkette yatırımları bulunuyor. Bu şirketlerin sayısı ve bulunduğu ülkeler ise şu halde;

  • Amerika Birleşik Devletleri – 54 farklı şirket
  • Singapur – 16 farklı şirket
  • İngiltere – 9 farklı şirket
  • Hong Kong – 8 farklı şirket
  • Avustralya – 6 farklı şirket
  • Çin – 6 farklı şirket

Listedeki öbür ülkeler ise, Hindistan, İsviçre, Kanada, Vietnam ve Güney Afrika oldu. Alameda’nın global çapta böylesine bir yatırım hareketi, en kuvvetli olma isteğinden geliyordu. Ayrıyeten Alameda, kripto piyasasından topladığı paraları dışarıya çıkarmayı amaçladı. Alameda’nın bütün bu yatırımları tohum tiplerinde yapması ise dikkat çekti. Milyon dolarlık seyahatin, milyarlarca dolara dönüşmesindeki en Kıymetli atak tohum yatırımları oldu.

İşte Alameda’nın yatırım yaptığı bazı şirketler;

3Commas – Kripto Ticaret Botu Hizmeti

Kanada merkezli kripto ticaret bot sağlayıcısı 3Commas, B serisi yatırım tipinden 37 milyon dolar topladı. Yatırımcılar ortasında Alameda şirketi de yer alıyor. 3Commas, 18 farklı borsaya kripto ticaret botunu pazarlıyor. Alameda şirketinin yaptığı bu atılım, manipülasyon argümanlarını körüklese de salt bir yatırım olarak öne çıkıyor. 3Commas şirketine ilişkin botlar, Binance borsasında da etkin olarak kullanılıyor. Alameda’nın bu yatırımı, Önemli oranda değer kazanmış üzere görünüyor.

Trustless Media – NFT ve Web Medya Hizmeti

Amerika merkezli bir şirket olan Trustless Media, NFT teknolojisini TV’ler ile birleştirmeyi amaçlayan bir yapım konutudur. Alameda, bu şirkete 3 milyon dolarlık bir yatırımda bulundu. Farklı bir dal ve farklı bir alanda yatırım yapan şirket, Trustless Media’ya tohum yatırımı yaptı. Yani piyasaya çıkmadan Evvel iç oldu.

Fuel Labs – Blockchain Geliştirme Grubu

Merkeziyetsiz kurum olan Fuel Labs, Alameda şirketinden epey Önemli bir yatırım aldı. Yatırım şirketi, Fuel Labs’ın topladığı 80 milyon dolarlık yatırım tipine katıldı. Fuel Labs’ın planı, blockchain teknolojisini daha verimli bir hale getirmek oldu. 2019 yılından beri varlığını sürdüren blockchain teşebbüs kümesi, Alameda’nın kuvvetli yatırımını hala taşımaya devam ediyor.

Cardinal – NFT Altyapı Sağlayıcısı

Amerika merkezli NFT altyapı sağlayıcısı Cardinal, Alameda şirketinin de ortalarında bulunduğu yatırımcılardan 4.4 milyon dolarlık bir yatırım almayı başardı. Tohum yatırım olarak lanse edilen bu fon, Cardinal’in piyasaya girişini kolaylaştırdı. Cardinal, NFT altyapısıyla Birlikte staking sistemlerini geliştirmeye odaklandı.

BiLira – Türkiye’nin Birinci Stablecoin Şirketi

Türkiye merkezli stablecoin şirketi BiLira, 125 milyon dolarlık bir yatırım değerlemesine ulaştı. Şirketin yatırımcıları ortasında, Alameda da yer alıyor. BiLira şirketi, Türkiye’de stablecoin hizmeti veriyor. Türk lirasının daha etkin kullanımı ve stablecoin olarak yansıtılması amaçlanıyor. Türk lirası ile yüzde 100 teminatlandırılan bu sistem, Alameda’nın da dikkatini çekmeyi başardı.

Messari – Blockchain Tahlil Şirketi

Merkeziyetsiz blockchain hizmeti Messari, global çapta Şöhret kazanmayı başaran şirketler ortasında yer alıyor. Messari, blockchain tahlil ve araştırma vazifesiyle dikkatleri üzerine çekti. Blockchain tahlil şirketinin 21 milyon dolar topladığı yatırım çeşidinde, Alameda’nın da yatırımı bulunuyor.

Hashflow – Merkeziyetsiz Kripto Borsası

Yakın tarihte Binance’ın listelediği Hashflow, merkeziyetsiz kripto borsa hizmeti veriyor. Binance, Hashflow‘u launchpad eseri olarak çıkardı. İşin tohum ve başlangıç tarafına bakıldığında ise karşımıza Alameda çıkıyor. Yatırım varlık şirketi, Hashflow’un 3.2 milyon dolar topladığı tohum finans fonuna yatırım yaptı.

Arbitrum – Ethereum Ölçeklendirme Platformu

Kripto piyasasını heyecanlandıran ve meraklandıran Arbitrum, kuvvetli yatırımlar alarak tanınan oldu. Ethereum ölçeklendirme ve güzelleştirme platformu Arbitrum, kripto piyasasının merakla beklediği eserler ortasında yer alıyor. İşin yatırım boyutuna bakıldığında ise karşımıza Alameda çıkıyor. Arbitrum’un 120 milyon dolar topladığı B serisi tıpta, Alameda da yatırım yaptı.

Alameda şirketinin, öbür yatırım yaptığı projeler ortasında bilindik isimler de yer alıyor. Tanınan kripto paralar, Helium, Solana ve Balancer da Alameda’nın yatırım sepetinde bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir