Kurumsalların Adımları: Kriptodaki İzler

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 16, 2023 Yorum Yok

Kurumsallar, kripto para piyasasının akıbetinde alım ve satımlarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Kripto paraların benimsenmesi ve günden güne yaygınlaşması, global çapta ilginin dala yönelmesini sağladı. Birçok ülke kripto bölümüne yakınlaşırken, kurumsalların adımları da dikkat çeken bir hale geldi. S&P Global bilgilerine bakıldığında, 2018 yılından bu yana kurumsalların kriptoya yatırımı 30 milyar dolara ulaşmış durumda.

FTX’in iflas ettiği periyottan evvel, Çehre milyonlarca dolarlık kurumsal yatırımları bölümde mevcuttu. Lakin nihayet devirlerde, kurumsalların kriptoya yaklaşımı temkinli görünüyor.

Kurumsalların Yaklaşımları ve FTX

Kripto Nakit ünitelerinin artan popülaritesi, kurumsal isimleri yahut kuruluşları bu alana çekmeyi başardı. Bilhassa FTX’in iflas ettiği devirden evvel, binlerce kurumsal İsim bölüme yönelmiş durumdaydı. Terra ve FTX krizleri, kurumsalları ürkütse de bu kesimden vazgeçirmedi.

Tesla ve Bitcoin

FTX’ten evvelki periyoda bakıldığında, Tesla üzere dev şirketlerin Bitcoin alımı yaptığı görülüyor. Bilhassa 2021 yılında Tesla, yaklaşık 1.5 milyar dolarlık Bitcoin’i elinde bulunduruyordu. Tesla CEO’su Elon Musk, her konuşmasında istisnasız kripto Nakit ünitelerine değiniyor ve Dogecoin üzerindeki maksimalistliğini sürdürüyordu. Bir kurumsalın Bitcoin’i bu derece sahiplenmesi ve bir memecoin’i tanıtması, kriptonun gelişmesine epeyce Aka bir katkı sağladı.

Tesla, Terra krizinin patlak vermesinden sonra halini değiştirdi ve elindeki Bitcoin’leri satmayı kurguladı. 11 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleşen Terra krizinde, kripto Nakit piyasası 45 milyar dolara yakın bir Nakit kaybıyla karşı karşıya kalmıştı. Bu olayın Çabucak akabinde ikinci çeyrek raporunu açıklayan Tesla, 936 milyon karşılığında elindeki Bitcoin’lerin dörtte üçünü sattığını duyurdu. Aka bir satış gerçekleştiren şirket, kurumsalların çekildiğinin göstergesi oldu. Bu yılın birinci çeyreğine bakıldığında Tesla, yaklaşık 184 milyon dolarlık Bitcoin tutuyor.

Cathie Wood ve Coinbase

Ark Invest‘in kurucusu Cathie Wood, neredeyse her periyotta kriptoya sıcak yaklaşmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Wood, Bitcoin maksimalistliğini sürdürüyor ve kriptonun gelecekte daha yeterli yerlere geleceğini düşünüyor. Wood’un bu niyeti, Fikir üzerinde kalmıyor. Ark Invest’in kurucusu, Özellikle Coinbase payları üzerinde yaptığı satın alımlar ile gündemden düşmüyor.

Birçok krizi çalkantılı bir biçimde geçiren kripto piyasası, Cathie Wood’un gözünü korkutamıyor. Wood, Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda 1 milyon dolarlık bir düzeye ulaşacağından emin.

Wood’un bu yaklaşımı, Ark Invest açısından da Kıymetli bir rol oynuyor. Zira Ark Invest, tertipli olarak Bitcoin ETF’leriyle ilgileniyor.

Cathie Wood, tanınan kripto borsası Coinbase üzerinden yaptığı Üleş alımlarıyla bu bölüme olan inancını ön plana çıkarıyor. Wood, bu yılın başından beri yaklaşık 20 milyon dolarlık Coinbase payı satın aldı. Ortada satışlar da yapan Wood, genel yönelimini satın almak ve tutmak olarak sergiliyor.

MicroStrategy ve Bitcoin

Michael Saylor’un teknoloji şirketi MicroStrategy, Bitcoin tarafında yaptığı satın alımlar ile isminden epeyce Çok Laf ettirdi. Uzun bir müddettir Bitcoin’e yakın duran şirket, kuvvetli satın alımlar ile en Fazla BTC tutan kurumsallardan birisi pozisyonunda.

Saylor’un Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar ve beraberinde gelişen FOMO, 2021 yılında hayli fazlaydı. Fakat FTX krizinin başlamasıyla birlikte, MicroStrategy’nin tutumu da değişmeye başladı. Şirket, yaptığı satın alımları daha az ve daha yavaş bir hale getirdi. bütün bunlara Karşın şirket, Bitcoin almaktan vazgeçmiyor.

Saylor, kriptonun hep ileriye gideceğini düşünüyor. Maksimalistliğini sürdüren Saylor’un şirketi MicroStrategy, 140 bin BTC tutuyor. Bu BTC’lerin kıymeti yaklaşık 4 milyar dolara tekabül ediyor.

Robinhood ve Kripto

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Robinhood, teknoloji ve kripto alanındaki çalışmalarıyla popülerlik kazanmış bir kurumsal şirket olarak öne çıkıyor. Robinhood, Özellikle kripto tarafındaki ilerleyişiyle bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Robinhood, dijital varlıklar ve kripto konusunda sunduğu hizmetler ile binlerce yatırımcıyı bünyesine çekmeyi başardı. Ayrıyeten şirket, kripto yatırımlarıyla da ön plana çıkıyor.

Bu yılın birinci çeyrek raporunu açıklayan Robinhood, kripto alanındaki gelirlerinde yüzde 30‘a yakın bir düşüş kaydetmişti. Şirket, 54 milyon dolarlık evvelki çıkarını bu çeyrekte 38 milyon dolara düşürdü. Lakin Robinhood, 2023’ün birinci çeyreğinde 441 milyon dolara yakın bir gelir elde etti. Bu gelirde kriptonun rolü hayli fazla.

Bu isimler dışında birçok Ufak boyutta kurumsal yatırımcı da kriptoya tartı veriyor. nihayet beş yılda 30 milyar dolara yakın bir yatırımda bulunan kurumsallar, FTX olayından sonra çekilmeye başladı. Fakat 2023 yılı, kurumsalların tekrar kriptoya yönelebileceğinin sinyallerini veriyor.

Özellikle MicroStrategy, nihayet aylarda Fazla sık Bitcoin almaya başladı. öbür taraftan birçok kurumsal şirket de ETF’ler aracılığıyla kriptoya iç oluyor. FTX’ten evvelki periyotta, üstte yer Meydan kurumsalların ve daha fazlasının kripto konusunda iştahlı olduğu söylenebilir. Daha Fazla iç olmaya çalışan kurumsallar, kriptodaki düzenleyici eksiklikler ve Aka krizlerden etkilenmiş üzere görünüyor. Bu durum yavaş yavaş kırılmaya başlansa da şimdi FTX öncesindeki üzere bir kurumsal ilginin olmadığı da bir gerçek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir