Kripto Paralarda Halving Dönemi Yaklaşıyor!

Bitcoin Nis 27, 2023 Yorum Yok

Litecoin (LTC) ve Dash (DASH), halving periyodu için gün saymaya başladı, Bitcoin’in (BTC) de bir Yıl sonra gerçekleştireceği halving’e giderek yaklaşılıyor.

Madencilik ile üretilen kripto Nakit ünitelerinde blok başına düşen mükafatın belli aralıklarla yarıya düşürülmesini Anlatım eden “halving dönemi”, Özellikle de Litecoin (LTC) ve Dash (DASH) için kapıya dayandı. Bitcoin (BTC) halving devrine de neredeyse bir Yıl kaldı. Kripto dünyasının Kıymetli hareketlerinden birisi olan “halving” sürecine yaklaşan kripto paralar hangileri? BTC halving devri, ne Vakit gerçekleşebilir?

Bitcoin’de (BTC) Halving

BTC halving süreci ortalama olarak 4 yılda bir yapılıyor. Bir sonraki BTC halving tarihi kripto yatırımcıları tarafından merakla beklenirken halving olayının Mart ve Haziran 2024 ortasında gerçekleşmesi planlanıyor. Halving devirlerinde BTC fiyatında Aka oranda hareketlilik gözlenmektedir. BTC’nin halving devri, BTC tarafında en Fazla beklenen olaylardan biridir. Blok mükafatı yarılanması ile Bir arada BTC için madencilik mükafatı bir Defa daha yarı yarıya azaltılacak.

Bitcoin’de (BTC) Sıradaki Halving Ne Vakit Gerçekleşecek?

Halving olayı ortalama 4 yılda bir gerçekleşmektedir. Bu datalar doğrultusunda bir sonraki BTC halving devrinin tarihi Mart ve Haziran 2024 ortasında olması beklenmektedir. Süreç mühletlerine nazaran tarihler değişebileciğinden Dolayı net bir formda tarih belirtmek hakikat olmayabilir. Süreç ilerledikçe ve BTC tarafındaki süreçler netleştikçe sıradaki Halving’in tarihi belli olacaktır.

Önümüzdeki BTC Halving’i Fiyatı Nasıl Etkileyebilir?

BTC için halving işem, kripto dalında kritik bir kıymete sahiptir. BTC’nin arzı 21 milyon BTC ile sonlu olduğu için her dört yılda bir blok başına çıkarılan BTC sayısı da otomatik olarak azaltılıyor. Her bir halving sürecinde, ağın büyümesini ve verimliliğini Temel olarak artırmak için kimi Değerli değişiklikler yapılıyor. Gerçekleştirilen bu Hadise zinciri ile Bir arada var arzın azalmasına, akabinde BTC’ye olan talebin artması fiyat artışını da beraberinde getiriyor.

Önceki bilgiler doğrultusunda, talep sabit kalırken arzın düşmesi çoklukla fiyatın yükselmesine yer hazırlamıştır. Lakin, fiyat değişikliklerinin arz ve talep oranına bağlı olduğu da Kıymetli kriterlerden biridir. Yarılanma, BTC’nin operasyonel verimliliğini artırmak için gerçekleşir. Ayrıyeten, File fiyatları Değerli ölçüde azalır, bu da Sonuç olarak Bitcoin’e olan talebi arttırır.

Geçmiş Periyotlardaki Halving Verileri

BTC, aktüel sürece kadar üç halving periyodu geçirmiştir. Birinci halving 2012 yılındaydı ve yarılanma sürecinde 50 BTC olan blok mükafatı 25 BTC’ye indirilmişti. İkinci halving 2016 yılında gerçekleştirildi ve 25 BTC olan ödül, 12.5 BTC’ye düşürüldü. Üçüncü BTC halving’i ise 2020 yılında gerçekleşti ve BTC ağındaki blok mükafatı 6.25 BTC’ye kadar azaltıldı. Sıradaki gerçekleşecek olan halving periyodunda ise, BTC ağının blok mükafatı 3.125 BTC’ye indirilecek.

Litecoin’de (LTC) Halving

Ağustos aylarının başında sıradaki halving sürecini gerçekleştirecek olan Litecoin (LTC), daha şimdiden yatırımcılarını heyecanlandırmış gözüküyor. Şimdiki olarak var zorluğu 24,80M, Hash oranı 715,61 TH’s olan LTC, kripto piyasasının nihayet haflarında tekrar gündeme geldi. Önümüzdeki halving’i için gün sayan tanınan coin, fiyatındaki hareketlilikle de bunları gösteriyor.

Mevcut olarak 6,45 milyar dolar piyasa bedeline sahip olan LTC’de Yekün etkin olan adres sayısı 211.948 adet. Ağustos ayının başlarında sıradaki halving sürecini gerçekleştireceği düşünülen major coin, şimdiki olarak 12,5 olan mükafatını 6,25 düzeylerine düşürecek. Ayrıyeten, halving devri için gün sayan LTC ekosisteminde hareketlilik sürüyor.

Dash’de (DASH) Halving

Haziran ayının ortalarında sıradaki halving sürecini gerçekleştireceği düşünülen Dash (DASH), tekrar isminden Laf ettirmeye başladı. Aktüel olarak var zorluğu 124,98M, Hash oranı 3,61 PH’s olan DASH, piyasasının nihayet vakitlerindeki beğenilen coin’lerinden biri haline geldi. Sıradaki halving’i kapıda olan DASH, piyasadaki volatil hareketleriyle de bu bahsin belirtilerini gösteriyor.

Mevcut olarak 560,72 milyon dolar piyasa kıymetine sahip olan DASH’de Yekün faal olan adres sayısı 58.497 adet. 22 Haziran olarak sıradaki halving sürecini gerçekleştireceği düşünülen DASH, yeni olarak 2,48 olan mükafatını 1,24 düzeylerine indirecek. Halving devrine iki aydan az bir müddet kalan DASH, eski günlerdeki üzere yine isminden Laf ettiriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir