Kripto Para Arbitrajı Nedir?

Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Kripto para arbitrajı, yatırımcıların bir kripto para birimini bir borsada satın aldığı ve ardından daha yüksek bir fiyata başka bir borsada hızla sattığı bir stratejidir.

Bitcoin gibi kripto para birimleri yüzlerce farklı borsada işlem görür ve bazen bir jeton veya jetonun fiyatı bir borsada diğerine göre farklılık gösterebilir. Klasik Wall Street’in “arbitraj” stratejisi burada devreye giriyor. “Arb’ı ele geçirmek”, bir varlığın bir yerde ucuza ve başka bir pazarda daha yüksek fiyata satılması gerçeğinden yararlanmak anlamına gelir.

Bu nedenle kripto arbitrajı ile yatırımcılar, dijital bir para biriminin bir borsada daha düşük bir fiyattan alım satım yapma fırsatını, neredeyse anında başka bir borsada daha yüksek bir fiyattan alıp satarak değerlendirir. İşte kripto arbitrajının nasıl çalıştığına ve taktiği kullanan ticaret stratejilerine daha yakından bir bakış.

Ne Tür Arbitraj Vardır?

Yatırımcıların kripto arbitrajı yapmasının bazı farklı yolları vardır. Bunlar birkaç tür.

Mekansal Arbitraj

Mekansal arbitraj, iki farklı değişim platformunda sanal para birimlerinin ticaretini içerir. Mekansal arbitraj, kripto arbitrajı yapmanın basit bir yoludur.

Bu, fiyat farklılıklarından yararlanabilecek basit bir taktik olsa da, mekansal arbitraj, tüccarları transfer süreleri ve maliyetleri gibi risklere maruz bırakır.

Aktarımsız Mekansal Arbitraj

Bazı tüccarlar, uzamsal arbitrajın yarattığı transfer maliyetleri ve zaman risklerinden kaçınmaya çalışır. Örneğin, varsayımsal bir durumda, bir borsada uzun Bitcoin’e gidebilir ve diğerinde kısa devre yapabilir ve iki borsadaki fiyatlar birleşene kadar bekleyebilirler.

Bu, madeni paraları ve jetonları bir platformdan diğerine aktarmaktan kaçınmalarını sağlar. Ancak, işlem ücretleri yine de geçerli olabilir.

Üçgen Arbitraj

Üçgen arbitraj, aynı borsadaki farklı kripto para çiftleri arasındaki fiyatlandırma verimsizliklerinden yararlanır. Bu stratejiyle, bir yatırımcı bir kripto para birimiyle başlar ve daha sonra aynı borsada başka bir kripto para birimiyle işlem yapar – birinci kriptoya göre değeri düşük olan bir kripto para birimi.

Yatırımcı daha sonra bu ikinci kripto para birimini, birincisine kıyasla nispeten aşırı değerli olan üçüncü bir kripto para birimiyle takas ederdi. Son olarak, yatırımcı bu üçüncü kripto para birimini ilk kripto için takas edecek ve devreyi biraz daha zengin tamamlayacaktır.

Algoritmik Olarak Kripto Arbitrajından Nasıl Yararlanılır?

İlk bakışta, kripto para arbitrajı, bir borsadaki ve diğerindeki fiyatlar arasındaki boşlukları aramak ve ardından bir alım ve satım yapmak gibi basit bir mesele gibi görünüyor.

2017’de Kraken’de Bitcoin fiyatının 17.212 dolar iken Bitstamp’ta sadece 16.979 dolar olduğu ve bir arbitraj fırsatı sunduğu bir an vardı. Bu durumda, bir yatırımcı Bitstamp’ta satın alarak ve ardından hızla Kraken’de satarak Bitcoin başına potansiyel olarak 233$ kazanabilir.

Bitcoin spreadleri her zaman yukarıdaki örnekteki kadar geniş olmasa da, daha az bilinen diğer kripto biçimlerinin daha geniş boşluklar sunabileceği zamanlar vardır. Kripto para fiyatları borsadan borsaya değişebildiğinden, kripto para birimine yatırım yapan insanlar için yüzlerce borsada işlem gören binlerce kripto para birimiyle arbitraj fırsatları ortaya çıkabilir.

Arbitraj fırsatları için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarını takip edecek yatırımcıların indirebileceği bir dizi uygulama var. Bu şekilde yatırımcılar, farklı kripto borsalarında otomatik olarak arbitraj taraması yapan algoritmalardan yararlanabilir. Bu otomatikleştirilmiş yaklaşım, kripto-arbitraj tüccarlarının birden fazla farklı fiyat tutarsızlığından yararlanmasına izin verebilir.

Kripto Arbitrajı Nasıl Bulunur?

Arbitraj söz konusu olduğunda her kripto para dijital varlığı eşit yaratılmaz.

Örneğin, Bitcoin çok geniş çapta işlem gördü. Bu, daha az Bitcoin arbitraj fırsatıyla sonuçlandı.

Ancak, bitcoin’e yatırım yapmanın yanı sıra kripto arbitrajına dahil olmanın başka yolları da var.

Yöntem 1: Yeni Yazılım

Pek çok borsada bu kadar çok farklı kripto para birimi varken, bu fırsatları bulmak göz korkutucu bir iştir. Bu nedenle birçok tüccar, yüzlerce kripto para birimi değişimini gerçek zamanlı olarak izleyen yazılım uygulamaları kullanır.

Kripto arbitrajını otomatikleştirmek için yazılım konusunda uzmanlaşmış artan sayıda şirket var. Bazı şirketler, yatırımcıların otomatik bir arbitraj stratejisi seçmesine ve bunu farklı borsalarda yürütmesine olanak tanıyan bir araca sahiptir.

Yöntem 2: Daha Az Popüler Kripto Para Birimleri

Yatırımcılar, aynı kripto para birimi dijital varlıkları için daha az popüler, daha az işlem gören kripto türleri arasında daha büyük fiyat farkları bulabilirler.

Daha az popüler oldukları için, bu kripto para birimleri hızlı fiyat dalgalanmalarına eğilimlidir. Bu oynaklık iyi veya kötü haber olabilir, ancak arbitraj stratejisine başka bir risk seviyesi ekler.

Kripto Arbitrajın Tehlikeleri Nelerdir?

Kayıplar

Kripto arbitrajında ​​başarılı olmak için, yatırımcıların borsadan borsaya kripto para fiyat farklılıklarından yararlanmak için alım satımları hızlı bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekirken, bu farklılıklar hala kârlıdır.

En geniş spreadleri sunan ince işlem gören kripto formları ile, bir tüccar, alım fiyatını artırmamaya ve dijital bir varlığın satış fiyatını kendi işlemleriyle düşürmemeye dikkat etmelidir.

Ses

Kripto borsalarının tümü benzer şekilde çalışır ve kriptoyu o borsadaki son ticarete göre fiyatlandırır. Ancak tüm borsaların eşit yaratılmadığına dikkat etmek önemlidir. Bazıları muazzam ticaret hacimlerine sahipken, diğerleri o kadar aktif değil. Her birinin işlem hacmi, belirli bir borsadaki likiditeyi ve mevcut fiyatları etkiler.

Düşük hacim, borsanın bir yatırımcının umduğu karı sağlayacak kadar büyük bir ticaret gerçekleştiremeyeceği anlamına gelebilir. Düşük hacim aynı zamanda ticaretin mümkün olduğu, ancak fiyatlandırma fırsatını yakalamanın çok uzun süreceği anlamına gelebilir.

İşlem Maliyetleri

Aynı zamanda, tüccarlar, ticaret platformlarında kripto para birimi satın almanın getirdiği işlem ücretlerine dikkat etmelidir. Kripto para piyasaları geliştikçe, bu ücretler borsadan borsaya değişmeye devam ediyor.

Dolandırıcılık, Hack’ler

Kripto para birimleri büyük ölçüde düzensizdir ve bu, kripto para birimine yatırım yapmadan önce bilinmesi gereken en önemli şeylerden biridir.

Sonuç olarak, hack, dolandırıcılık ve doğrudan para birimi çöküşünden daha fazla risk taşırlar. Bu nedenle kripto para birimlerinizi güvenli bir şekilde depolamak yatırımcılar arasında sıcak bir konudur.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir