Kripto Kurtarma Operasyonu: Çare Stablecoin Çeşitliliği!

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 15, 2023 Yorum Yok

ABD’nin stablecoin baskıları sonrasında, kripto sanayisinin tekrar bir Terra USD (UST) krizi yaşamaması için stablecoin çeşitliliği gündeme geldi.

Bir yılı aşkın bir müddettir, kripto sanayisinin üzerindeki Olumsuz hava geçmiyor. Terra krizinin başlattığı ayı piyasası, nihayet zamanlardaki stablecoin hareketliliğine kadar tesirini şiddetli bir halde gösteriyor. Her Olumsuz haberde, kripto Nakit piyasasındaki volatilite ve keskin hareketler yatırımcıları da mağdur etmeye başladı.

Düzenleyici netliklerin sağlanması için harekete geçilen günlerde, ABD tarafındaki baskıların yaratabileceği kaos ortamına Önlem almak emeliyle, stablecoin çeşitliliği gündeme geldi. Binance, birçok ismi bilinmeyen stablecoin’i listeleyerek, kripto kurtarma operasyonlarının fitilini ateşledi.

Stablecoin’in Laneti: ABD Baskıları

ABD’nin en Değerli iki düzenleyicisi olan SEC ve CFTC, kripto sanayisini düzenlemek ve kontrol altına alabilmek gayesiyle atılımlarda bulunuyor. öteki taraftan New York düzenleyicisi de bu çabada yerini almıştı. New York düzenleyicisi, Paxos’a ve ihraç ettiği BUSD’a yönelik soruşturma başlatmasıyla gündeme geldi. BUSD konusundaki baskılara, SEC’in ve ABD eşitlik Bakanlığı’nın da dolaylı yoldan iç olması, ABD’nin stablecoin’ler konusundaki netliğini ortaya çıkardı.

11 Mart tarihinde yiğit Bulduk ile yaptığımız röportajda, Bulduk’tan stablecoin’lere yönelik Çeşitli açıklamalar gelmişti. Bulduk, ABD’nin dolar giren her yere müdahale edebileceğini ve stablecoin’lerin birinci regüle edilecek Meydan olduğunu Anlatım etti. Bulduk’un aktardığı bilgilere nazaran, BUSD ve USDC konusunda yaşanan sorunlu süreçlerin en Kıymetli sebeplerinden birisi de bu oluyor.

Baskıların milyarlarca doların içerisinde süreç gördüğü BUSD’a bile sekmesi, yatırımcıları huzursuz etmeye başladı. Bu baskıların şiddetlendiği devirde hacim ve yatırımcı çeken Tether (USDT), 75 milyar dolara yakın bir piyasa bedeline ulaşarak neredeyse “tekel” olmaya başladı. Yaptırımların, baskıların ve regülasyonların konuşulduğu yerde, okların USDT’ye çevrilmesi durumunda yaşanabilecekler ise dikkat çekti.

Ayrıca Efe Bulduk, ABD’li düzenleyicilerin kripto sanayisini eline alana kadar baskılayacağını ve bu süreçlerin sık sık yaşanabileceğini ileri sürdü.

Binance neden Stablecoin Çeşitliliğini Destekliyor?

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), gündemde ağır bir yer edinen stablecoin baskılarına yönelik, Binance’te stablecoin çeşitliliği yaratacaklarının sinyalini verdi. Bu atak, stablecoin sorunları ortasında dikkat çekmeyi başardı.

Terra krizinin baş mimarı olan Terra USD (UST), yaşadığı depeg ve çöküş sonrası kripto piyasasını tabana çekmişti. Terra krizinde CZ, kripto sanayisini kurtarmak istediğini ve bunun için çaba edeceğini aktardı. CZ, aylar sonra yaşanan FTX problemlerinde da emsal kurtarıcı kimliğe bürünmüştü. Piyasaları toparlamak için oluşturduğu bir milyar dolarlık fon da buna Örnek olarak gösterilebilir.

Son olarak CZ, stablecoin’ler üzerindeki baskılardan kripto sanayisini kurtarmak maksadıyla, stablecoin çeşitliliğini gündeme getirdi. Binance, şimdi bilinmeyen birçok stablecoin’i listedi. Ayrıyeten CZ, birçok stablecoin’in daha listelenebileceğinin sinyalini verdi.

Stablecoin’lerin çeşitlendirilme nedeni, ABD’nin baskılarına karşı bir atılım olarak öne çıkıyor. Bulduk’un da değindiği üzere, doların döndüğü bir Meydan olan stablecoin’ler, regülasyon görmeden rahat etmeyecek üzere. Bu türlü bir durumda “tekelleşen” ve “paranın yoğunlaştığı” stablecoin, birinci baskıda bütün kripto piyasasını çökertebilir.

Bu nedenle kripto sanayisinde, tıpkı kripto Nakit ünitelerinde olduğu üzere stablecoin’ler özelinde de bir çeşitlilik yaratılmaya çalışılıyor. Bunun öncülerinden olan CZ, tekrar bir Terra ve FTX krizlerindeki üzere likidite sorunları yaşanmaması için ağır mesai harcıyor. Zira ortaya çıkan likidite krizi, bütün kripto kuruluşlarını iflasın eşiğine sürükleyebiliyor.

Kripto sanayisindeki stablecoin çeşitliliği, birden fazla kripto yatırımcısından da takviye görüyor. Top dört stablecoin’deki biriken paranın, bütün stablecoin’lere dağılmasının sağlıklı olacağı düşünülüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir