parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Stablecoin’lerin Sonu, BTC Boğasının Başlangıcı mı?

Stablecoin’lerin Sonu, BTC Boğasının Başlangıcı mı?

admin admin -
26 0

Stablecoin’lerde yaşanan problemler BTC paritesine olan eğilimi artırdı, yaşanabilecek Hadise zincirinde BTC boğası Mümkün görünüyor.

Kripto dalının en Değerli hususlardan olan “stablecoin’ler” sarsılmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde stablecoin’lerde yaşanılan sıkıntılar, kripto piyasasına adeta damga vurdu. Hadise zincirini ele aldığımızda ise, stablecoin’lerde yaşanan krizin ateşini BUSD yakmış gözüküyor. Dünyanın en tanınan ve en Fazla hacme sahip kripto borsası Binance’ın stablecoin’i BUSD, Türlü meseleler yaşayarak kripto yatırımcısını tasaya düşürmüştü. Yaşanan olayların arkasına gelen USD Coin (USDC) taraflı sorunlar stablecoin sorununu daha da ciddi hale getirdi.

Stablecoin’lerde yaşanılan meseleler, yatırımcıların kripto ticaretini “BTC Paritesine” yöneltip, mümkün bir BTC boğa koşusu başlatabilir mi?

Olay Zincirinin Başlangıcı: Stablecoin’ler Gayesinin Dışına Çıktı

Stablecoinlerin nihayet bir haftalık performansları göz önüne alındığında, “amacından çıktıkları” bariz olarak gözüküyor. Kripto yatırımcılarının “nakit” olarak isimlendirdiği bu varlıklar, gayesinden saptıkları Vakit kesim için “büyük risk oluşturur“. Hadise örgüsü BUSD taraflı krizler ile başlayıp, Silicon Valley Bank’in iflasından sonra USDC iharççısı olan Circle’ın, fonlarının bir kısmının bankada kaldığını duyurması ve Fed‘in stablecoin’leri maksat almasıyla yeterlice kızışmış oldu. Stabil olarak isimlendirilen bu varlıkların fonksiyonundan çıkıp “stabilitesini kaybetmesi”, bölümde panik havası yaratarak BTCnin değer kaybına yol açmıştı.

Stablecoin’lerin öncülerinden olan USDC ele alındığında, kısa Vakit diliminde yüzde 33.87lik bir hareketlilik görülüyor. Böylesine bir hareketliliğin bu varlıklarda görülmesi “büyük tehlikler barındırıyor“. Kripto yatırımcılarının “güvenli liman“olarak isimlendirdikleri stabil varlıkların aslında işlevinden çıkabileceği ve kripto ticaretinde “büyük hatalara” yol açabileceği gözle görülmüş oldu.

Stablecoin’lerin Hacmi, BTC Tarafına Geçebilir mi?

2017 yılını ele aldığımızda, gerçekleşen kripto ticaretinin Fazla büyük bir kısmını BTC paritesi oluşturduğu görülüyor. Yeni olarak 26.400 dolardan reaksiyon Meydan BTC, piyasa kıymeti için de emin adımlarla ilerliyor. Stablecoin taraflı meseleler, kripto marketindeki paranın bir kısmının BTCye çevrilmesinde Aka bir etken oldu. Bir hafta içersinde yüzde 35’e yakın artış gösteren kripto paraların önderi, kendi boğa koşusunu yaratmaya mı başladı?

Kripto ticaret havuzunun nihayet aylarda stablecoin’lerde gerçekleşmesi, varlıklara duyulan inancı giderek artırmıştı. Şimdiki sürece bakıldığında yaşanan Hadise örgüsüyle bu varlıklara duyulan güven azaldığı görülüyor. Stablecoin’lerde yaşanan problemler ile kripto yatırımcılarının bu limandan kaçması, BTC ticaret havuzuna adeta göç başlatabilir.

Bitcoin Boğasının Esas Kriteri: Dominans

Stablecoin’lere olan güvenin azalmasıyla Birlikte BTC fiyatının, BTC dominansıyla gerçek orantıda “sert” yükseldiği gözlemleniyor. Geçmiş süreçler ele alındığında, 2017 yılında kripto piyasasında “BTC rallisi” gözlemlenmişti. Bunun anne sebeplerinden biri olarak “stablecoinlerin tanınan olmamasından ötürü, kripto ticaretinin BTC paritesinde gerçekleşmesiydi.” Günümüze dönüldüğünde ise, BTC’nin bölüme Temel ve teknik manada hakikaten “liderlik“ettiğini görüyoruz. Şuan için direnç düzeyinde olan BTC Dominansı, yüzde 46.19 direncini kırdığı takdirde fiyat ve dominans olarak inanılmaz yükselişlere adım atabilir.

2017 Yılında BTC Paritelerinde Yaşanan Boğa Sezonu

Kripto tarihinin seyrini değiştiren 2017 yılı, hala adından söz ettiriyor. Geçmiş sürece baktığımızda yaşanılan boğa dönemlerinin sırf stablecoin bazlı olmadığını görüyoruz. 2017’de BTC’nin 2.760 dolardan 19.800 dolara yükselmesiyle Bir arada yüzde 616‘lık bir artış görüldü. Altcoin’lerde yaşanan yükselişi incelediğimizde ise, BTC’ye oranla inanılmaz bedelde artışlar gözlemlendi. Gerçekleşen olaylar dikkate alındığında, stablecoin paritesinde olan yükselişler sönük kalmıştı.

BTC’nin gerçek manada bayrağı eline alıp yükselmesi, hem kendi tarafında inanılmaz bir hacim hem de Altcoin/BTC paritelerinde Aka bir ticaret havuzu oluşturmuştu. Altcoin’lerin öncülerinden olan XRP’yi değerlendirmeye alırsak stablecoin paritesinden çok, XRP/BTC‘nin yüzde 3758 oranında artış göstermesi dikkatleri çekiyor.

Geçmiş vakitteki Hadise şeması ele alındığında BTC’nin kendi boğa dönemini yaratması beklenen gözüküyor. Kripto piyasasından “iştahlı alıcı bulan BTC” hem dominans hem fiyat olarak emin adımlar ile ilerliyor. Stablecoin bazlı problemlerin devam etme durumu ise, BTC’nin yükselişini giderek hızlandırabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir