Kripto Borsalarında Domino Etkisi!

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 13, 2023 Yorum Yok

ABD’li düzenleyicilerin kripto borsalarına yönelik yürüttüğü yasal süreçler, birçok kripto borsasında domino tesiri yarattı.

Bir Devre dünyanın en Aka kripto Nakit borsalarından birisi olarak tabir edilen FTX, kullanıcı varlıklarını kullanması sonucunda Aka bir çöküş yaşamıştı. Bu çöküşün akabinde gelen iflaslar, ABD’li düzenleyicileri harekete geçirdi. genel olarak kripto Nakit ünitelerini denetleyen düzenleyiciler, nihayet vakitlerde kripto Nakit borsaları üzerindeki tesirini şiddetlendirdi. Listede, KuCoin, Binance, Huobi üzere kuvvetli borsalar da yer alıyor.

ABD’li Düzenleyiciler, Kripto Borsalarına Yöneldi

Kripto borsası FTX’in kullanıcı varlıklarıyla süreç alması ve sonucunda Aka bir çöküş yaşaması, ABD’li düzenleyicileri harekete geçirdi. Düzenleyiciler, kripto Nakit borsaları üzerindeki baskılarını şiddetlendirerek, borsaları Biricik tek soruşturmaya başladı.

Düzenleyiciler, var kripto düzenleme boşluklarından yararlanarak, yetkilerini daha Çok kullanmaya başladı. Şimdi global çapta kripto kanunları ve düzenlemelerinin olmayışı, borsaların ve kripto paraların süreçlerini de sekteye uğratıyor. Düzenleyiciler, kripto hakkında şimdi tam bilgiye sahip olmaması nedeniyle, ortaya çıkan her türlü FUD’u bir tehdit olarak kıymetlendiriyor. Bu durumdan en Fazla etkilenen kripto borsası ise Binance oluyor.

FTX’in iflasından sonra kripto borsalarında Biricik tek soruşturma başlatan düzenleyiciler, birinci olarak Rusya merkezli Bitzlato’yu gaye almıştı. ABD eşitlik Bakanlığı’nın da devreye girdiği bu olayda, Bitzlato’nun operasyonlarına vuruş vurulmuştu. nihayet zamanlardaki haber akışına da bakıldığında, düzenleyicilerin durmayacağı anlaşılabiliyor.

Kripto Borsalarında Domino Taşları Devriliyor

FTX’in iflası sonrasında başlayan hukukî gayretler, beraberinde birçok kripto borsasında da domino tesiri yarattı. Bitzlato’nun, ABD’li düzenleyicilerin ve ABD eşitlik Bakanlığı’nın baskılarına maruz kalmasının akabinde, domino taşları öbür borsalara devrilmeye başladı.

Binance, Paxos’un ihraççısı olduğu BUSD konusunda düzenleyicilerin radarına girerken, basında birçok dedikodu da ortaya atılmıştı. Binance’in, Binance Us ile ABD’li düzenleyicileri atlatmaya çalışması ve BUSD konusundaki taşınır Bedel tezleri ile suçlamaların merkezine koyulması dikkat çekti.

FTX’in iflas ettiği, Bitzlato’ya operasyon uygulandığı, Binance’in diken üstünde devinim ettiği ortamda, domino taşları öbür borsalara gerçek devrilmeye başladı. Geçtiğimiz gün, New York Başsavcılığı tarafından KuCoin’e dava açıldı. Başsavcılık, KuCoin’in başsavcılığa kaydolmadan taşınır Kıymet tarifini karşılayan token’lar sunarak taşınır değerler maddelerini ihlal ettiğini tez etti. Ayrıyeten açılan davada, KuCoin’in bir taşınır Paha olduğu ve kayıt dışı işler yürüttüğü Anlatım edildi.. Bu dava haberi, kripto Nakit piyasasında kuvvetli bir düşüş yaşattı.

KuCoin’deki bu hareketliliğin olduğu saatlerde, bir öbür kripto borsası Huobi de Misli etkilendi. Huobi tarafında, borsanın kripto Nakit ünitesi HT’nin Enteresan hareketler sergilediği gözlemlendi. Panik satışı ve sonrasında balina toplaması olarak isimlendirilen bu iniş-çıkış, Huobi danışmanı Justin Sun’ın açıklamalarıyla netlik kazandı. Sun’a nazaran, Huobi’nin coin’i HT likidite ıstırabı yaşamış ve bu türlü bir duruma düşülmüştü. öteki taraftan Kraken ve Gemini de birçok hukukî süreçlerle gayret ediyor.

Kripto Borsalarının Üzerindeki Baskılar

FTX’in iflas etmesiyle birlikte, ABD’li düzenleyici ve yargı güçlerinin baskıları şiddetlenmeye başladı. Nasdaq tarafına kayıt olan ve düzenleyicilerden geçen Coinbase, bu baskılardan en az etkilenen kripto borsası olarak öne çıkıyor. Lakin Coinbase, likidite sıkışıklığı yaşarsa hizmetlerini sonlandırmak zorunda kalabilir. Bu nedenle ABD’li düzenleyicilerin baskıları, bütün kripto sanayisini kapsıyor olabilir.

Neden kripto Nakit borsaları?

Kripto Nakit borsaları, kripto sanayisinin en Değerli Bina taşlarından birisi olarak öne çıkıyor. Borsalar, milyonlarca yatırımcının sürece sokacağı milyarlarca dolarlık yatırımları, kripto projeleriyle buluşturuyor. Klâsik iktisattaki bankaların, dijital Nakit ünitelerindeki hali üzere olan kripto borsaları, ABD’nin dikkatinden kaçmıyor.

ABD doları ile global iktisada istikamet veren kıta ülkesi, enflasyonun tavan yaptığı ve nema artışlarıyla doların gücünün artırılmasının amaçlandığı bu devirlerde, kripto Nakit borsalarındaki hür dolar akışına odaklanıyor. ABD, doların kendileri tarafından Denetim edilmemesini hiçbir Vakit kabul etmedi.

Kripto borsalarının bu nedenle ABD’deki düzenleyicilere kayıt olmaları, süreç şeffaflığıyla ABD düzenleyicilerine hesap vermeleri ve taşınır Bedel olan eserlerini bildirmeleri gerekiyor. Lakin “merkeziyetsizlik” tabiriyle ortaya çıkan kripto sanayisi, bunu gerçekleştirmesi halinde klâsik finans eserlerinden birisi haline gelme riskine sahip.

Çatışma ortamına dönüşen ABD’li düzenleyiciler ve kripto borsaları ortasındaki ilgide, Binance’in ağır mesaisi gözlerden kaçmıyor. Binance, neredeyse her ay düzenleyicilerin radarına girecek bir Hadise ile gündeme geliyor. Fakat Binance CEO’su Changpeng Zhao, bunları evvelden kestirim etmiş ve her türlü akına hazırlıklı olacaklarını söylemişti.

Kripto borsalarındaki bu baskıların sonucunda neler olacak?

Kripto borsalarının üzerindeki düzenleyici baskıları, birçok kripto borsasının iflas etmesine yahut çökmesine yol açabilir. Bunun sebebi olarak, bir Devre iflas eden ve herkesin “likidite sıkışıklığı” kavramını öğrenmesini sağlayan FTX gösterilebilir. FTX’in alıcı fonlarıyla süreç alması ve kasada Nakit bırakmadığının ortaya çıkması sonucunda, panikle paralarını borsadan çekmeye çalışan müşterilerin sayısında artış yaşandı. Bu artış, FTX‘in likidite sıkışıklığı yaşamasına ve iflas etmesine yol açtı.

Bu durum, diğer borsalarda da misal fonksiyonellik görüyor. Zira kripto borsaları, kullanıcı varlıklarını borsadaki varlıklarla teminat altına alıyor ve birebir oranda karşılamaya çalışıyor. Borsanın gelir kaybı yaşaması, hack’lenmesi, yasaklanması durumunda, birebir oranında karşılık veremeyen borsaların çökmesi mümkün gözüküyor.

ABD’li düzenleyicilerden rezerv İspat sistemine yönelik Misli cümleler de bu nedenle geliyor. Zira düzenleyiciler, yaptırım uygulamak istedikleri borsalarda likidite sıkışıklığı yaratırlarsa, binlerce kripto yatırımcısının mağdur olacağını biliyor. Bu nedenle ABD’li düzenleyiciler, kripto borsalarına yaptırımdan fazla soruşturma açarak yaklaşıyor. Bu durum bile, borsanın yatırımcılarını panikletiyor ve borsadan yüklü varlık çıkışları gözlemleniyor.

ABD’li düzenleyiciler bu baskıları devam ettirir ve daha da şiddetlendirirse, paralarını kurtarmak isteyen kripto yatırımcılarının sayısında Aka bir artış yaşanacak. Bu durum sonucunda, kripto borsalarından çıkış talebi yapılan fiat Nakit üniteleri de milyarlarca dolara ulaşabilir.

Milyarlarca dolarlık Nakit çıkışını karşılayamayacak olan kripto borsaları, rezerv delili sistemindeki sapmaların sonucunda Cazibe süreçlerini durdurmak zorunda kalabilirler. Böylece domino taşı tesiriyle, bir borsanın çökmesi diğer kripto borsalarının da çökmesine yol açabilir. Zira kripto borsaları, var rezerv varlık ispatlarını kullanıcıları üzerinden yansıtıyor.

Olası bir toplu kripto borsası çöküşünde, merkeziyetsiz borsalar ve cüzdanlar dışındaki bütün kripto varlıkların kaybolması mümkün ihtimal olarak masada yer alıyor. Bu türlü bir durumda, FTX ve Terra krizlerindeki üzere yaklaşık 50 milyar dolarlık bir paranın buharlaşması Laf konusu.

Masada yer Meydan bu riskler ve milyonlarca kripto yatırımcısının korunması gerekliliği, ABD’li düzenleyicileri daha planlı ve daha sakin bir yaklaşıma itiyor. MtGox, FTX, Bitzlato üzere borsaların yıkılışı, domino taşının sonraki borsalara sekip sekmeyeceği ve ABD’nin nasıl bir final ile kripto piyasalarını eline alacağı merak konusu oluyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir