Kenya, Yeni Kripto Yasasında Vergilendirme Getirecek

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Kas 21, 2022 Yorum Yok

Kenya, kripto Nakit dalı genişledikçe süreçlerin vergilendirilmesini hedefleyen, kripto Nakit sektörünü düzenleme niyetini gösteren en nihayet ülke oldu.

Business Daily Africa’nın bildirdiğine nazaran, parlamento kapital Piyasaları Yasa Tasarısını onaylarsa, hükümetin kripto Nakit yatırımcıları için bir gelir vergisi uygulamasını getirecek.

Kenya, Kripto Nakit Süreçlerine Vergi Getirmek İstiyor

Kenya’nın yeni getirmeyi hedeflediği kripto Nakit tasarısı yapılan kripto Nakit süreçlerinde vergilendirme getirmeyi hedefliyor. Önerilen Yasa tasarısında mevzuattan şu biçimde bahsediliyor:

“Dijital Nakit ünitesinin on iki ayı aşmayan bir müddet boyunca elde tutulduğu durumlarda, gelir vergisiyle ilgili kanunlar yahut on iki ayı aşan bir mühlet için kapital yararları vergisiyle ilgili kanunlar geçerli olacaktır”

Önerilen Yasa ayrıyeten, muhakkak varlıklar satıldığında yahut bir süreçte kullanıldığında, kripto Nakit ünitelerinin artan piyasa kıymeti için kapital yararları getirmeyi hedefliyor. 

En az dört milyon kripto Nakit yatırımcısına sahip olan ülkede hükümet, bankaların dijital varlık süreçlerinden alınan bütün komite ve fiyatlardan yüzde 20 oranında Özel tüketim vergisi kesilmesini planlıyor.

Bunlara ek olarak kripto sahipleri vergi gayeli olarak ülkenin düzenleyici kurumu olan kapital Piyasası Kurumu’na bilgi vermesi gerekiyor. Paylaşılacak bilgilerin bir kısmı, kripto Nakit ünitesinin edinildiği tarihi ve varlığın satıldığı tarihleri de içeriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir