Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 15-21 Mayıs

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 15, 2023 Yorum Yok

Geçtiğimiz hafta piyasada gözler ABD tarafından istikbal enflasyon bilgilerine odaklanmıştı. nihayet açıklanan data beklentilerin de altında kalarak yıllık %4,9’luk bir artışla Nisan 2021’den bu yana en düşük düzeye geriledi. Besin ve güç dış tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon nisan ayında yıllık %5,5’lik bir artışa işaret etti.

Yapışkan enflasyon devam etmekle Bir arada Mayıs ayında OPEC+ petrol arzı kesintisi kararının tesirlerini bir sonraki TÜFE datalarında göreceğiz.

Bu hafta ekonomik takvimde ABD tarafında perakende satışlar verisine odaklanacağız. Perakende satışlarda iki ay aralıksız gerileme akabinde Nisan ayında artış bekleniyor. Otomotiv satışlarının dışarıda tutulduğu çekirdek perakende satışların da tıpkı formda üst taraflı gelmesi bekleniyor. Tüketim eğiliminin ölçülmesi için kritik kıymetlerden biri olan perakende satışlar, ABD’de resesyon riskine yönelik algıya dair Kıymetli ip uçları barındırıyor.

İngiltere tarafında ise bu hafta istihdam raporuna odaklanacağız. nema artırımlarının devam ettiği İngiltere’de Mart ayında işsizlik haklarından yararlanmak isteyen şahıs sayısı 28.200 artışla, hem üç aydır birinci artışı göstermiş, hem de Şubat 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. istikbal bilgi ile nema artışlarının istihdam üzerindekine tesirine dair Fikir sahibi olacağız.

Ekonomik Takvim

16 Mayıs 2023 Salı

Euro Bölgesi – Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Çeyreklik) – 12.00

17 Mayıs 2023 Çarşamba

Euro Bölgesi – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %7 Evvelki: %6,9 – 12.00

Euro Bölgesi – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) Beklenti: %0,7 Evvelki: %0,9 – 12.00

18 Mayıs 2023 Perşembe

ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Müracaatları Beklenti: 254k Evvelki: 264k – 15.30

19 Mayıs 2023 Cuma

ABD – Fed Lideri Jerome Powell konuşma gerçekleştirecek – 18.00

Bitcoin Teknik Analiz 

Günlük grafikte Bitcoin 25.800 dolar düzeyinden reaksiyon alarak 27.400 düzeylerine ulaştı. Siyah kutu ile belirlediğim 24.000- 25.200 dolar düzeyi Değerli bir takviye düzeyi. Bu kutunun kaybedilmesi, fiyatı Kırmızı kutu ile belirlediğim 19.500 – 20.600 dolara düzeylerine taşıyabilir.

Bitcoin: Spent Output Profit Ratio 

Piyasa hassaslığı içerisinde, belli bir Vakit diliminde gerçekleşen kar ve ziyanlar hakkında bilgi sağlar. Zincir üzerinde taşınan bütün kripto paralar için gerçekleşen kârın derecesini yansıtır.

SOPR göstergesi aşağıdaki çerçevede kıymetlendirilebilir:

  • 1’den Aka SOPR değeri, satışların ortalamada kârla gerçekleştiği manasına gelir (satılan fiyat, ödenen fiyattan yüksektir).
  • 1’den Ufak SOPR pahası , satışların ortalamada  ziyanla gerçekleştiği manasına gelir (satılan fiyat, ödenen fiyattan düşüktür).
  • Tam olarak 1 olan SOPR kıymeti, kar ve ziyan eşittir.

Geçtiğimiz Haftanın En çok Yükselen Kripto Nakit Birimleri 

  1. KAVA (KAVA) %41,2
  2. Bitget Token (BGB) %16,7
  3. Bitcoin SV (BSV) %11,6
  4. Lido DAO (LDO) %5,6
  5. LEO Token (LEO) %1,5

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Google vs OpenAI: Yapay Zeka Savaşı: nihayet periyotlarda Yapay zekanın yarattığı bir furya var. Bu furya, birçok kurumsal şirketi de içerisine çekmiş durumda. Google, Amazon, Meta ve Microsoft üzere Aka şirketler, Yapay zeka üzerine ağır bir çalışma içerisinde.

Yapay zeka sohbet robotu furyasına, global teknoloji devi Google da katıldı. Google, Yapay zeka robotu Bard’ı piyasaya sürdü. Bard, tıpkı OpenAI’nin ChatGPT’si üzere sohbet eden bir Yapay zeka eseri.

Likit Staking Türevlerine 441.000 Ethereum (ETH) Eklendi: nihayet günlerde likit staking türevlerinde inanılmaz oranda artışlar gözlemlendi. Likit staking türevlerinde kilitli Yekün değer (TVL) 441.100 ETH artarak yaklaşık olarak 793 milyon dolara ulaştı. Lido Finance, TVL piyasasının yüzde 74,35’ine hakimken, rakibi olan likit staking protokolleri Rocket Pool ve Frax Ether, nihayet bir ayda yüzde 34 ile yüzde 42 oranında çıkar elde etti.

Güncel datalar doğrultusunda likit staking türevlerinde (LDS) Yekün kilitli değer 8.872,715 ETH’ye denk geliyor. Bu da 16.101 milyar dolara eş paha.

MetaMask, ABD’de PayPal ile Kripto Satımlarına Başladı: Kripto cüzdanı ve merkezi olmayan uygulama (DApp) sağlayıcısı MetaMask, MetaMask‘ın en Aka pazarlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanıcılar için PayPal aracılığıyla Ethereum satın alımlarını sunmaya başladı. Şirket, Ethereum sunan birinci Web3 cüzdanı olduğunu tez ediyor.

Grayscale, ETF Koleksiyonunu Genişletiyor: Grayscale, halka Aleni finansal eserlerini kendi bünyesinde yönetmesine İmkan tanıyan Grayscale Funds Trust adlı yeni bir şirket kurduğunu duyurdu. 

9 Mayıs’ta duyuruyu gerçekleştiren şirket, yeni tröste ek olarak üç yeni kripto odaklı ETF için Amerika Birleşik Devletleri taşınır Değerler ve Borsa Komisyonu’na bir müracaat beyanı sunduğunu açıkladı. Şirketin çıkarmayı planladığı yeni fonlar bir Ethereum Vadeli Süreç ETF’i, bir Global Bitcoin Bileşik ETF’i ve bir Saklılık ETF’inden oluşacak.

Florida Valisi Ron DeSantis, CBDC’leri Yasakladı: Geçtiğimiz haftarlarda CBDC‘leri Misli bir formda eleştiren Florida Valisi Ron DeSantis, eyalette CBDC‘leri yasakladığını belirtti. Mart ayında Florida eyaletine CBDC’lere yönelik pek Fazla konuşma gerçekleştiren vali, nihayet gelişmeler ile Bir arada CBDC’leri yasakladı. Hükümet denetimindeki dijital Nakit ünitesinin negatif tesirleri olacağını vurgulayan DeSantis, Mart ayında buna yönelik bir Yasa tasarısı da sunmuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir