Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 13-19 Mart 2023

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 14, 2023 Yorum Yok

Geçen hafta Amerika Merkez Bankası (FED) Lideri Powell’ın yaptığı açıklamalarla piyasaları şekillendirdiğine Şahit olduk. Ocak ayı öncü enflasyon göstergeleri, beklenti doğrultusunda gelmedi ve bu yüzden Powell şahin tonda açıklamalar yaparak 22 Mart Fed toplantısında 50 baz puan nema artış beklentisinin önünü açtı.

Perşembe günü ise 2008 yılından bu yana gerçekleşen en Aka bankacılık krizini yaşadık. ABD’de iflas eden 3 banka ortasından, ülkenin en Aka 16. Bankası Silicon Valley iflası Aka yankı yarattı. İflas eden bankaların kripto bölümü ile direkt ilgisi Mevcut ve FTX iflası ile maruz kalma tesirinden ziyan gören şirketlerden. Fed, FDIC ve Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada iflas eden ve el konulan bankalardaki mevduatların garanti altında olduğunu lakin bankaları kurtarmaya yönelik bir aksiyonda bulunulmayacağını belirttiler.

Cuma günü istihdam bilgileri geldi. Saatlik fiyatlarda artışın yavaşlaması ve işsizlik oranının %3.6’ya yükselmesiyle 22 Mart nema artış kararında 25 baz puan artışını tekrar gündeme getirdi.

Bu hafta gündemde ağır bilgi akışları var. ABD enflasyon dataları, Avrupa Merkez Bankası Nakit siyaseti kararı, Türkiye enflasyon datalarını takip edeceğiz. ABD enflasyon bilgileri hiç elbet 22 Mart nema kararı öncesi Aka Ehemmiyet taşıyacak.

Kripto Nakit piyasalarında ise bölümle ilişkili bankaların iflası etmesiyle USDC ihraççısı Circle, Silicon Valley Bank’tan yaklaşık 3 milyar dolarını çekemediğini itiraf ederken, USDC’nin depeg olduğu gözlemlendi. Bugün piyasaların açılmasıyla USDC 1 dolar sabitliğine tekrar ulaştı.

Binance, kripto piyasasını toparlamak için oluşturduğu bir milyar dolarlık BUSD’u, Bitcoin, Ethereum ve BNB’ye dönüştürdü. Bu türlü kripto Nakit piyasalarında bir ölçü rahatlama gördük.

Haftanın Ekonomik Takvimi

14 Mart 2023 Salı

 • ABD – Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub) Beklenti: %5,5  Evvelki: %5,6% – 15.30 
 • ABD – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub) Beklenti: %6,0  Evvelki: %6,4 -15.30 

15 Mart 2023 Çarşamba

 • ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) Beklenti: %0,3 Evvelki: %0,7 – 15.30

16 Mart 2023 Perşembe

 • ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Müracaatları Beklenti: 205K  Evvelki: 211K
 • Avrupa Merkez Bankası (ECB) nema Kararı – 16.15
 • ECB Nakit Siyaseti Duyurusu – 16.15
 • Avrupa Merkez Bankası Basın Açıklaması – 16.45

17 Mart 2023 Cuma 🇹🇷

 • Türkiye Yıl Sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) İddiası (Mar) Evvelki: %35,76 10.00
 • Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Şub) Beklenti: 8,5% Evvelki: 8,5% – 13.00

Bitcoin Teknik Analizi

Günlük grafikte Bitcoin fiyatının 24.500 düzeyini test edip Siyah kutu ile belirlediğimiz key zone bölgesinde hareketini devam ettiriyordu lakin 4 saatlik grafikte key zone bölgesi olan 21.000 – 21.600 dolar düzeyini kırarak, kutu altında günlük kapanış gerçekleştirdi. Yine 4 saatlik Vakit diliminde market yapısının değiştiğini ve aşağı istikametli yeni swing low gerçekleştirdiğini gördük. Fiyat tekrar 22.500 dolara retest yapabilir lakin gitmek isteyeceği taraf şu Lahza için aşağıdaki sarı kutu bölgesi olan 17.600 – 18.500 dolar düzeylerini hedefliyor.

Net Gerçekleşmemiş Kâr/Zarar (NUPL)

Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar (NUPL), Bitcoin fiyatının Aka yükselişlere yahut düşüşlere ulaştığını kestirim etmeye Yarar ve piyasa iştirakçisinin hislerini göstermek için zincir üstü dataları kullanır.

Temel prensip, piyasa kıymeti ile Bitcoin yatırımcısının, elde ettiği kar ortasındaki oranı ölçmektir.

Piyasa bedeli, elden edilen kârdan Fazla daha süratli yükseldiğinde, piyasanın çok ısındığını görüyoruz, bunun yatırımcı açgözlülüğü (kırmızı bant) nedeniyle olduğunu söyleyebiliriz Stratejik yatırımcı için bu Cin vakitler, tarihi süreçte kâr elde etme vakitleridir.

CoinGecko Datalarına Nazaran Haftanın En çok Yükselen Kripto Nakit Birimleri 

 1. KAVA (KAVA) %29
 2. PAX Gold (PAXG) %3.8
 3. APTOS (APT) %3.7
 4. BNB (BNB) %2.9
 5. Tether Gold (XAUT) %1.9

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

1- Kripto Bankası Silvergate Operasyonlarını Sonlandırıyor

Geçtiğimiz günlerde finansal sıkışıklık yaşadığını belirli eden kripto bankacılık kuruluşu Silvergate, kripto borsalarına sunduğu SEN hizmetini sonlandırmıştı.

Yaşanan sancılı süreçlerin akabinde, Silvergate’in anne şirketi olan Silvergate Capital’den yeni bir İlan geldi. anne şirket, finansal külfetleri münasebet göstererek kripto bankacılık hizmeti Silvergate’in operasyonlarını durdurduğunu aktardı.

2- KuCoin’e Dava Açıldı!

New York’un üst seviye görevlilerinden olan Letitia James, bugün yaptığı bir basın açıklamasında KuCoin‘in ABD’deki regülatörlere taşınır Paha ve emtia alım satım platformu olarak kayıt olmadığını ve bunun kabahat teşkil ettiğini açıkladı. James’e nazaran şirket, kendisini borsa olarak tanıtmasıyla kendi müşterilerini yanlış yönlendirdi.

3- Silicon Valley Bank Kapatıldı

Silicon Valley Bank, California Mali Muhafaza ve Yenilik Departmanı tarafından kapatıldı. Müşteri olarak Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) atandı. FDIC, sigortalı mevduat sahiplerini korumak için Mevduat Sigortası Ulusal Bankası Santa Clara’yı kurmuştu. Bankadaki süreçler günün erken saatlerinde durdu.

4- Circle, Milyarlarca Dolar kayıp Yaşadı

USDC ihraççısı Circle, Silicon Valley Bank’tan çekmeye çalıştığı 40 milyar dolarının, 3.3 milyar dolarını kurtaramadığını itiraf etti. Toplumsal medya platformu Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Circle, geçtiğimiz günden beri tartışılan sıkışan varlıklar konusuna açıklık getirmiş oldu. Circle, başlattığı Nakit çekme süreçlerinin şimdi tamamlanmadığını teyit ettiğini ve içerde hala 3.3 milyar dolarının kaldığını açıkladı.

5- Kriptoya vuruş Devam Ediyor: Signature Bank Kapatıldı!

Kriptoyla ilgileriyle bilinen dev bankalardan Olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. New York merkezli Signature Bank‘in “Sistemik Risk” formunda değerlendirilip kapatılması kararına varıldı. Akabinde yapılan açıklamalarla bankanın, New York Finansal Hizmetler (NYDFS) tarafından devralınacağını bildirildi. Eyalet düzenleyicileri tarafından kapatılma kararı alınan dev banka, kripto kesiminde Aka yankı uyandırdı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir