Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi: 1-7 Mayıs

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 01, 2023 Yorum Yok

Herkese yeterli haftalar sevgili Coinkolik ailesi! Global finans piyasalarında Fazla Kıymetli bir haftaya girmiş bulunuyoruz.

Pazartesi günü Emekçi Bayramı nedeniyle Türkiye, Çin ve Avrupa ülkeleri iç bir Fazla ülkede borsalar kapalı olacak.

Bu hafta bilgi akışı ağır ve gözler Çarşamba günü Amerika Merkez Bankası (Fed)’nın kararında ve akabinde Powell’ın yapacağı konuşmada olacak. nema kararında %87 oranla 25 baz puan artış bekleniyor ve böylelikle 2007’den bu yana en yüksek nema düzeyi olan %5 ile %5,25 ortasına çıkmış olacak.

ABD Tüfe verisi %5 oranla hala Fed’in %2 gayesinden epey üzerinde lakin FOMC tutanaklarında birinci defa bankacılık krizi sözünü ve “resesyon” beklentisini görmüştük. Geçen hafta ABD tarafından gelen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verisi %1.1 ile beklentinin epeyce kalmıştı. Bu yüzden nema kararı ve Powell’ın konuşması önümüzdeki aylarda nasıl bir yol izlememiz gerektiğine dair Değerli bir rehber olacak. 

Salı günü ise Euro Bölgesinde TÜFE bilgileri gelecek. Beklenti enflasyonun %7 olarak gelmesi tarafında. istikbal bilgi perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın nema kararında tesirli olacak lakin şu Lahza için 25 baz puanlık bir nema artışı bekleniyor.

Bu haftanın bilgilerinde bir öbür Kıymetli husus ise ABD istihdam dataları olacak. Powell her konuşmasında kuvvetli istihdama işaret etmişti. Cuma günü istikbal bilgilerde, İşsizlik oranının %3,6’ya yükselmesi ve ortalama saatlik karların sabit kalması bekleniyor.

Ekonomik Takvim

1 Mayıs 2023 Pazartesi

 • Microstrategy – Bilançosu açıklanacak.

2 Mayıs 2023 Salı

 • EURO BölgesiTüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %7 Evvelki: %6.9 – 12.00

3 Mayıs 2023 Çarşamba

 • Türkiye – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: %51,33 Evvelki: %50,51 – 10.00
 • ABD Federal Aleni Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması ve Federal Fon Gaye Oranı Beklenti: %5,25 Evvelki: %5
 • ABD – Fed lideri Jerome Powell Konuşması – 21.30

4 Mayıs 2023 Perşembe

 • EURO Bölgesi – nema Oranı Kararı Beklenti: %3,75 Evvelki: %3,50 – 15.15
 • ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Müracaatları Beklenti : 240k Evvelki: 230k – 15.30

5 Mayıs Cuma 2023

 • ABD – tarım Dışı İstihdam Verisi Beklenti: 180K Evvelki 236K 15.30
 • ABD – İşsizlik Oranı Beklenti: %3.6 Evvelki: %3.5 15.30

Bitcoin Teknik Analiz 

Geçen haftadan bu haftaya grafiğimiz Aka bir değişiklik olmadı. nema kararı haftası risklerden kaçınmanın kıymetini hatırlatıp yoruma başlıyorum:

Günlük grafikte Bitcoin belirlediğim Kırmızı kutu bölgesinden reaksiyon alarak aşağıdaki Key Zone ile işaretlediğim alana yanlışsız hareketini gerçekleştiriyor. Bu alanın kırılarak bir mum kapanışı gelmesi 4 saatlik grafikte “Market Structure Break” gerçekleştirir ve fiyatı Evvel Siyah kutu ile belirlediğim 24.000- 25.200 dolar düzeylerine taşıyabilir. Yeni bir yükseliş dalgası için 32.000 dolar düzeylerinin üzerinde hacimli mum kapanışlarının gelmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

All Stablecoins: Exchange Inflow (Total) – All Exchanges

Net Akış göstergesi, kullanıcıların borsalara Nakit gönderme ya da çekme eğilimlerini vurgular. Borsalara girişler, çıkışlardan daha Çok ise Net Akışların müspet olacaktır.

Bu nedenle, müspet Net Akışları fiyattaki Aka artışları yahut düşüş trendlerinin onaylanmasını takip eden devirlere denk geldiğini görüyoruz.

Tersine durumda ise borsalardan daha Aka bir hacim çekilirken Net Akışlar negatiftir. Bu, bir birikim işareti olarak görülebilir yahut Aka düşüşlerin akabinde Geri alımları Anlatım eder.

Net Akışlar birebir vakitte Aka hacimli kripto varlıklarını etkilerken, daha Ufak hacimli token’lar, döviz akışlarından kaynaklanan fiyatlardaki Aka değişikliklere karşı daha hassastır.

Geçtiğimiz Haftanın En çok Yükselen Kripto Nakit Birimleri 

 1. Render (RNDR) %33.3
 2. Casper Network (CSPR) %23.6
 3. Bitget Token (BGB) %17.9
 4. Kaspa (KAS) %17.8
 5. Internet Computer (ICP) %15.3

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Google Cloud, Polygon zkEVM’yi Optimize Edecek: Polygon PoS (proof-of-stake), Polygon zkEVM ve Polygon Supernets iç olmak üzere Polygon’un Temel protokolleri, Google Cloud’un çerçevesi ve geliştirici araçlarının sağlanmasından yararlanacak. İştirak, Polygon üzerinde Web3 eserleri ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak, başlatmak ve büyütmek için geliştirici entegrasyonunu kolaylaştırmayı amaçlıyor. İşlemler, Daha Süratli ve Daha Ucuz Olacak

Google Cloud’un ekosistemle iştirakinin Polygon’un sıfır bilgi gelişimini ilerletmesi bekleniyor.

Mastercard, Tanınan Dört Altcoin ile Birlikte Çalışacak: Mastercard, blockchain geliştiricileri Aptos LabsAva LabsPolygon ve Solana Foundation ile Bir arada çalışacak. Mastercard Kripto ve Blockchain Başkanı Raj Dhamodharan, Mastercard Crypto Credential ile blockchain ağlarını kullanan tüketiciler ve işletmeler ortasındaki emniyetli etkileşimleri doğrulamaya Yardımcı olmayı amaçladıklarını aktardı.Bu Amel birliği, ödeme formüllerinin yanında NFT’leri de kapsıyor.

Kripto borsalarının birinci çeyrek raporu: Kripto kışı bitiyor mu? Araştırma firması TokenInsight, merkezi platformların 2023’e canlı bir başlangıç yaptığını gösteren 1. Çeyrek Kripto Borsası Raporunu yayınladı. Raporda, birinci çeyrek boyunca Yekün kripto piyasa kıymetinin 831,8 milyar dolardan 1,24 trilyon dolara yükseldiği ve bunun da yaklaşık yüzde 50’lik bir artış manasına geldiği belirtildi. Bitcoin (BTC) bu periyotta yaklaşık olarak yüzde 100 artışla 16.000 dolardan 30.000 dolara kadar yükseldi.

Kripto Nakit borsası Crypto.com ile Samsung Amel birliğini açıkladı: Kripto Nakit borsası Crypto.com, teknoloji devi Samsung ile ortaklık kurduğunu duyurdu. İştirak, borsa uygulamasının Sürüm 3.158.1’e güncellenmesini kapsıyor. Yapılan iştirakle Birlikte uygulamada Değerli güncellemeler Laf konusu. Uygulamanın yeni sürümünde, Samsung’un da katkılarıyla uygulama üretkenliği artarken gelişmiş trade ve tahlil seçenekleri de var olacak. 

Binance, Tekrar Japonya Pazarına Giriyor: Kripto Nakit borsası Binance, strateji değişikliği ile Asya pazarında genişlemesini sürdürüyor. Geçmiş devirlerde borsa, Müstakil lisans alarak birçok ülkede aktiflik yürütmeyi hedefledi. Düzenleyicilerle Ahenk sorunu yaşayan borsanın müracaatları reddedildi. Binance, bu sefer Mahallî borsaları satın alarak Asya pazarına yönelmeye başladı. Kasım 2022’de Sakura Exchange’i satın Meydan borsa, İsim değişikliği yaparak yine Japonya’da faaliyete geçecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir