Gwei Nedir? Wei İsmi Nereden Geliyor?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Mar 18, 2023 Yorum Yok

Gwei, Ether’in en Ufak ünitesine verilen isimdir. Giga ve Wei’nin bir birleşimi olan bu kavram, Ethereum blokzinciri üzerinde çalışan bir yapıyı işaret eder. 1 gwei, bir ETH’nin milyarda biridir.

Gwei Nedir?

Nanoether olarak da isimlendirilen gwei, Ethereum ağında mal ve hizmet satın almak ve satmak için kullanılan kripto Nakit ünitesi ether’in milyarda biridir. Terim, Ethereum gas fiyatlarını belirlemek daha kolay olduğu için en sık kullanılan ether ünitesidir.

Bir sürecin gerçekleşmesi için ona biraz gaz vermeniz gerekir. Bu aksiyonun süreç kalitesini artıran şey ise gwei’dir. Gaz fiyatları, Ethereum blokzincirindeki süreçleri işlemek ve doğrulamak için gereken bilgi süreç gücünü madencilere ve doğrulayıcılara tazmin etmek için kullanıcılar tarafından yapılan ödemelerdir.

Wei İsmi Nereden Geliyor?

ABD doları yahut euro üzere prestiji Nakit ünitelerine benzeri halde, ether de küpürlere ayrılmıştır. Wei, tıpkı sentlerin ABD dolarına karşı olduğu üzere, ether’in en Ufak ünitesidir. Bununla birlikte, bir dolarda 100 sent varken, bir ether’e karşı bir kentilyon wei (18 sıfır) vardır; bir ether içinde ise bir milyar gwei mevcuttur.

Ayrıca bu tabirin ismi Dai Wei isimli bir bilgisayar programcısından gelir. Dai Wei, bütün Çağdaş kripto Nakit ünitelerinin kavramlarını formüle eden ve en Fazla Bitcoin’in öncülü olan B-money’in yaratıcısı olarak bilinir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir