Do Kwon Kimdir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 17, 2023 Yorum Yok

Do Kwon Terraform Labs kurucu ortağı ve CEO’sudur. Binance CEO’su CZ’nin açıklamalarının akabinde tekrar gündeme gelen Do Kwon, Terra kazasındaki rolüyle ilgili olarak yasal ve toplumsal baskıyla karşı karşıyadır. Güney Kore, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri iç olmak üzere Türlü yargı bölgelerinden vatandaşlar Kwon’a karşı yasal süreç başlatmışlardır.

Do Kwon Kimdir?

Do Kwon, çöken stabilcoin TerraUSD ve kripto Nakit ünitesi Luna’nın anne şirketi olan Singapur merkezli Terraform Labs’ın Güney Koreli kurucu ortağı ve CEO’sudur. Kwon, 1991 yılında birebir gün Güney Kore’nin Seul kentinde doğdu. Liseyi Güney Kore’de Daewon Yabancı lisan Lisesi’nde okudu. 2015 yılında Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesini aldıktan sonra, kısa bir müddet hem Microsoft hem de Apple için yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladı. Ocak 2016’da Kwon, teşebbüsü Anyfi’yi geliştirmek ve kurmak için Güney Kore’ye döndü.

Ocak 2018’de teşebbüsçü Daniel Shin ile Bir arada Terraform Labs Pte. Ltd’yi kurdu. Daha sonra 2018’de Terraform Labs, Luna isimli bir kripto Nakit ünitesi çıkardı. Terraform, 2020’de istikrarlı Nakit ünitesi TerraUSD’yi (UST) satmaya başladı. Hem UST hem de Luna’yı içeren Terra blokzinciri, verimli bir maliye siyasetinin yanı Dizi esnek bir Nakit siyaseti oluşturduğu argüman edilen istikrarlı madencilik teşviklerine sahipti. UST stablecoin, nakde sabitlenmiş diğer coin’lerin bilakis, yaklaşık 1 dolarlık bir bedeli korumak için Luna kaynağına bağlı bir algoritma kullandı. Luna’nın kıymeti sonunda Nisan 2022’de 116 doların üzerine çıktı.

Kwon, Terraform Labs’ta geçirdiği mühlet boyunca Mirror, Prism, Astroport ve Anchor üzere Çeşitli blokzincir projelerinde de çalıştı. MIR olarak bilinen Mirror belirteci, Terra ile ilgili merkezi olmayan bir finans platformunda çalışır. MIR, sentetik versiyonların oluşturulmasını ve ticaretini kolaylaştırarak insanların Üleş senetleri ve öteki varlıklar üzerindeki var kısıtlamaları göz gerisi etmesine İmkan tanır.

Mayıs 2022’de kardeş Nakit üniteleri Luna ve TerraUSD’nin çöküşünün akabinde Terraform Labs, Haziran 2022’de Luna 2.0 isimli yeni bir kripto Nakit ünitesinin ticaretine başladı. Çökmenin bir sonucu olarak, eleştirmenler tarafından TerraUSD ve Luna artık sırasıyla TerraClassicUSD ve LUNC olarak anılmaktadır.

Do Kwon ve Terra Krizi

SEC, TerraUSD stablecoin’in pazarlanmasının taşınır değerler ve yatırım eserlerine ait federal düzenlemeleri ihlal edip etmediğini belirlemek için Haziran 2022’de Terraform Labs hakkında bir soruşturma başlattı. Mayıs 2022’deki çöküşün akabinde SEC soruşturması, TerraUSD ve Temel algoritmalarının pazarlandığı üzere çalışıp çalışmadığını yahut federal yatırımcı müdafaa düzenlemelerini ihlal edip etmediğini belirlemeye çalıştı. Terraform Labs’ın Singapur merkezli olmasına karşın, TerraUSD, Amerikalılar işletmeleri finanse etmek yahut kar elde etmek için jetonu satın aldığından SEC düzenlemeleri kapsamına giriyor. Şubat 2023’te ise SEC, Kwon ve Terraform Labs’ı dolandırıcılıkla suçladı.

17 Mayıs 2022’de Kore parlamentosu üyeleri ve hükümet yetkilileri, Terraform Labs ve kurucusu Kwon hakkında mümkün bir parlamento duruşması davetinde bulundu ve meydana gelen olaylara ait engellenen soruşturmanın anne nedeni olarak düzenleyici çerçevenin olmamasını gösterdi.

18 Mayıs 2022’de, Kore Ulusal Vergi Servisi tarafından yürütülen soruşturmaların akabinde, Terraform Labs kurucuları Kwon ve Daniel Shin’den Aralık 2021’de yaklaşık 100 milyon dolar pahasında ek vergi ödemeleri istendi. Ne olursa olsun, Ulusal Vergi Servisi, “kurucuların Kore’de resmi olarak ikamet ettikleri mühlet boyunca pratik Yönetim kararları aldıkları” için, Yan kuruluşlar ortasındaki fon transferinin ve her bir kurum tarafından elde edilen karların Kore’nin yargı yetkisine uyması gerektiğini argüman etti.

TerraUSD ile ilgili SEC soruşturmasından Evvel ABD taşınır Değerler ve Borsa Kurulu , 2021’de Terraform Labs ve Kwon’a, Özellikle Terraform Labs’ın listelenen Üleş senetlerini neredeyse “yansıtan” finansal türevler tasarlayan ve sunan “Ayna Protokolü” ile ilgili bir mahkeme celbi yayınladı. Kwon, taleplere uymayacağını ve bunun yerine SEC’i dava edeceğini belirterek Karşılık verdi. Kwon’un SEC’in soruşturmalarına itiraz etme ve soruşturmalardan kaçınma teşebbüslerine karşın, Şubat 2022’de Manhattan’da yapılan bir ABD Mahkemesi duruşması, SEC’in Kwon ve Terraform Labs’a yönelik soruşturmasına devam etme hakkı lehine karar verdi. Kwon tarafından Kore Sicil Dairesi Yüksek Mahkemesinde sunulan dokümanlara nazaran, Kwon şirketin Kore varlığını feshetmek için 30 Nisan 2022’de başvurdu ve 4 Mayıs 2022’de onaylandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir