Gündem: XRP Yakımları

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 16, 2023 Yorum Yok

Geçtiğimiz günlerde Ripple’ın eski yöneticileriden Matt Hamilton bir İzah gerçekleştirdi. Ripple şirketinin emanet cüzdanda duran XRP varlıklarının yakılabileceğine dair açıklamaları münakaşa yarattı. Bildiğiniz üzere Ripple’ın SEC ile olan davası 2020 yılından beri devam ediyor ve şimdi bir sonuca ulaşabilmiş değil. Bugün sizlerle birlikte mümkün XRP yakımlarını, SEC davasında gelinen nihayet noktayı ve fiyat tahlilini inceleyeceğiz.

Dilerseniz öncelikle Ripple’dan bahsedelim. Bildiğiniz üzere Ripple, internet aracılığıyla Nakit iletebilmek ismine kullanılan bir irtibat protokolüdür. Amerika merkezli Ripple Labs şirketi tarafından 2012 yılında geliştirildi ve piyasaya sürüldü. Bankaların, tezgah üstü piyasaların, dijital varlık borsalarının ve Aka şirketlerin blokzinciri teknoloji kullanarak inançlı ve düşük fiyatlı süreçler yapılmasını Muhtemel hale getirmek gayesiyle tasarlandı.

XRP-SEC Davası olarak bilinen bu tüzel süreç 2020 yılında başladı. ABD taşınır Değerler ve Borsa Komitesi SEC, Ripple Labs’i kayıt dışı taşınır Paha hizmeti sunarak haksız yarar elde etmeyle suçladı. Kripto Nakit ekosisteminde yer Meydan birinci dava olarak bilinen bu türel süreç sonlandığında Aka bir patlama yaşanacağı kesin. Daimi olarak dokümanların toplandığı ve tarafların çoğaldığı toplu dava en nihayet 26 Ağustos 2022’den 18 Kasım 2022 tarihine ertelenmişti. Geride bıraktığımız Mart ayında ise piyasalarda bu davanın Nisan ayı içerisinde Ripple lehine sonlanacağı olmuştu. Bu duyumla birlikte Bitcoin’de yaşanan rallinin de tesiriyle XRP fiyatı ivmelenmeye başladı. Nisan ayı içerisinde dava sonuçlanmadı Lakin uzmanlar, Ripple davasının sonucunun şu Lahza için 2023 yılında biteceğini ön görüyor. Birebir vakitte Ripple Labs genel Danışmanı olan Stuart Alderoty de davanın sonucu için 2023 yılını işaret etti. Coinmarketcap’te en Aka 6. kripto Nakit ünitesi olan Ripple’ın bu davanın sonucunda kazanan taraf olacağı Kesin gözle bakılıyor.

Son haber başlığında ise Ripple’ın Eski Geliştirici Yöneticisi Matt Hamilton, Ripple’ın emanet cüzdanlarında depolanan bütün varlıkları yakabileceği açıklamasıydı. Uzun bir müddet Ripple’da çalışmış olan Hamilton, bu açıklamayı gerçekleştirirken var dava ile ilgili yorumlar da gerçekleştirdi. Emanet edilen varlıkların özgür bırakıldıktan sonra programlanmış hesaplar için periyot dışı bırakmaya karar verilebilir. Bu hür bırakılan varlıklar ise Ripple iç hiçbir şahıs tarafından erişilemez hale getirilebilir. Aralık 2020 yılında doğrulayıcılara emanet edilen XRP’lerin yakılması için bir oy kullanılmasını düşünen taraflar da var. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda da SEC’in Ripple’a emanet edilen tokenları yakabileceği de katılaşabilir. genel olarak piyasada XRP ekosisteminin büyümesi ismine varlıkların yakılması tarafındaki fikirler savunuluyor.  

Ripple’ın kayıt defterinde olan datalara nazaran ise bugüne kadar 11 milyondan Çok Ripple’ın yakıldığı görülüyor. Bildiğiniz üzere yakma süreçleri, bi File ya da proje tarafından bir varlık için deflasyonist bir model oluşturmak maksadıyla kullanılıyor. Azalan bir arz, talep arttığında fiyatın da artması bekleniyor. Ripple’ın CTO’su David Schwartz, XRP ağında varlığın pahasının artması için tasarlandığını doğrulamıştı. Toplamda 100 milyar arzı olan Ripple yakımlarının devam edeceğini de ekledi.  

XRP’nin piyasa pahası nihayet 24 saatlik Vakit dilimi içerisinde %0.70’in üzerinde değer kaybetti. Şu Lahza fiyatlandığı 0.42 dolar bandı ile bütün vakitlerin en yüksek pahasının yaklaşık %90 altında seyrediyor. Mart ayında 0.58$ ile nihayet vakitlerin en yüksek düzeylerini gördü lakin oradan yaklaşık %28 değer kaybetti. var bir düşüş trendi olmadığı süreci üst hareketler ve testler beklenen üzere duruyor. Hatta 0.38$ bandını test etmesi de var yükselişinin desteklenmesine yol açabilir. XRP’nin potansiyel artışını destekleyebilmesi için ise SEC ile olan davanın sonuçlanmasına muhtaçlığımız var. Ya da sonuçlanacağına dair söylentiler bu yükselişi tetikleyebilir. Ripple’ın lehine verilecek kararlarla birlikte yakın vadede bir artış gözlemlenecektir ve XRP’nin fiyatının 0.60$ üzerine çıkmasını sağlayacaktır. 200 ve 50 günlük hareketli ortalamasının altında seyreden XRP’nin 0.43 dolar direncini aşması mümkün yükselişleri tetikleyebilir. Lakin 0.40 doların aşağısındaki bir fiyatlama riskleri barındırabilir. Bu noktaların ise orta vadede bizlere alım fırsatı olarak dönebileceğini unutmamakta fayda vardır. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir