Full Node (Tam Düğüm) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 10, 2022 Yorum Yok

Full Node, bir blok zincirinde meydana gelen her bir sürecin tam bir listesine denmektedir. Şahısların blok zincir ağı üzerinde gerçekleştirilen kripto Nakit süreçlerini takip etmek gayesiyle kullandıkları defterlerin bir manada kopyalarına işaret etmektedir.

Full node’lar, tüm blok zinciri verilerini depolar. Bu, bütün bloklar hakkında bilgi ve bu bloklar içinde gerçekleştirilen süreçlerin eksiksiz kaydını içerdikleri manasına gelir. Full node’lar, varsayılan olarak, bütün blockchain veritabanını içerir ve bu, bütün ağda en az bir full node olması gerektiği manasına gelir. Gerçekte, birden fazla dijital Nakit ünitesi ağında birkaç full node vardır.

Node’ların Temel Emeli Nedir?

Full Node, 2009 yılından bu yana blokzinciri üzerinde gerçekleşen bütün süreçlerin tutulduğu node çeşididir. Full node’lar, tıpkı vakitte, eklenen yeni blokların doğrulanmasını sağlamaktadır.

Node’lar blokzinciri üzerindeki temas noktalarıdır. Bu noktalar süreçlerin gerçekleştirildiği aygıtlardır ve node’lar üzerinde blokzinciri üzerindeki süreçlerin kopyaları saklanmaktadır. Blokzinciri üzerinde gerçekleşen bütün süreçlerin kaydedilmesi, kriptopara süreçlerinin inançla yapılmasını sağlayan Temel ögelerden biridir. Yani node’ların Temel hedefi, belli bir kripto Nakit ünitesi için blok zincirinin bütünlüğünü korumaktır. Bu noktada, node bu fonksiyonun gerçekleşmesini sağlayan ögedir.

Full node, süreçleri ve blokları büsbütün doğrulayan bir programdır. Derhal derhal bütün full node’lar, öbür full node’lardan gelen süreçleri ve blokları kabul ederek, bu süreçleri ve blokları doğrulayarak ve akabinde bunları daha Çok full node’a ileterek ağa Yardımcı olmaktadırlar.

Blok zincir tabanlı kripto Nakit ünitelerinde yüzlerce, binlerce hatta on binlerce node görebilmek mümkündür. Bir blokzincirinde ne kadar Fazla node bulunursa, o kadar inançlı bir hale gelir.

Full Node Nasıl Çalışır?

Full node çalıştırmak için yapılacak şey; Full node’un Bitcoin en nihayet sürümünü indirmek ve çalıştırmaktır. Ayrıyeten aniden Fazla farklı işletim sisteminde Full Node kurmak ve çalıştırmak da mümkündür.

Bütün bir node’un Bitcoin çekirdek istemci sürümünü indirmeden evvel, ortalama 100 GB boyutunda bir yeriniz olması gerekmektedir. Bu süreç için ayrıyeten yeterli ölçüde belleğe de sahip olmak gereklidir.

Node Türleri

Node tipleri şunlardır;

  • Full Node
  • Light Node
  • Madenci Node’ları
  • Authority Node

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir