FTX ve Binance Borsalarından Satranç Oyunu

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Kas 08, 2022 Yorum Yok

Kripto Nakit piyasasında Binance ve FTX borsaları ortasında yaşanan olaylar, kripto piyasasını etkilemeye devam ediyor.

Son vakitlerde gündemi bir oldukça meşgul eden bahis, Binance borsasının aldığı yeni kararlar oldu. Global kripto hizmet sağlayıcısı Binance, bölümdeki rakibi FTX borsasına yönelik yeni kararlar aldı. Binance CEO‘su Changpeng Zhao (CZ), rezervlerinde bulunan FTX (FTT) Token’larını satacaklarını belirtti. Borsanın rezervlerinde bulunan 23 milyon adet FTT token, piyasaya tesir etmeden satılmaya başlanacak. Bu olayın Çabucak akabinde İzah yapan Alameda (FTX’in kardeş şirketi), satılması planlanan token’ları 22 dolardan alacağını belirtti. Suların kaynamaya başlaması, piyasanın geriye dönmesine neden oldu. Kripto topluluğu olayı bir Cenk olarak değerlendirirken, Binance tarafı yalnızca yatırım idaresi olarak bakılması gerektiğini aktardı.

FTX ve Binance Gerginliği Piyasayı Olumsuz Etkiliyor

Kripto Nakit piyasasına istikamet veren iki Değerli borsa FTX ve Binance ortasında sular ısınıyor. CoinMarketCap bilgilerine nazaran, piyasa hakimiyetinde Binance, 28 milyar dolar hacimle birinciliği elinde bulunduruyor. FTX tarafı ise 3.5 milyar dolarlık bir hacimle ikinci sırada yer alıyor.

Kripto yatırımcıları, yaşanan bu gerginliğin bir Sıkıntı savaşı olduğunu öne sürdü. Fakat olayın tarafları, rastgele bir Cenk halinde olmadıklarının altını çizdi. CZ, aldığı bu kararın büsbütün şeffaf bir yatırım bilgilendirmesi olduğunu belirtti. CZ, Komik karikatürler ve medya ortamıyla olayın arbede olarak yansıtılmasını eleştirdi.

Binance CEO’su CZ‘nin, Twitter üzerinden bir kullanıcıyla girdiği diyalog ise dikkat çekti. Kullanıcı, marketi etkilememek için Alameda ile orta yolun bulunmasına değindi. Kullanıcıya yanıt veren CZ, serbest piyasada kalacaklarını ve ellerinde hala LUNA olduğunu belirtti.

CZ‘nin LUNA‘ya değinmesi, kripto dünyasında Tesadüf olarak görülmüyor. Ortaya atılan tezlere nazaran, CZ’nin aldığı bu kararın gerisinde Terra (LUNA) krizi de yer alıyor.

FTX, Spekülasyonlara Aldırmadan Gelişme Çalışmalarına Odaklandı

Binance’ın yaklaşık 580 milyon dolarlık FTT token’ları piyasaya satacağını belirtmesi, FTX tarafından anlayışla karşılandı.

Olaya birinci Geri dönüşü Alameda CEO‘su Caroline Ellison, kardeş şirketi FTX‘in varlıklarını Binance‘dan alabileceğini belirtti. Toplumsal medya üzerinden CZ‘ye yanıt veren Ellison, bütün FTT‘leri 22 dolardan alabileceğini duyurdu. Fakat Binance, buna rastgele bir Olumlu Geri dönüş yapmadı.

FTX‘in kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF), bütün bu süreçlerde ölçülü ve anlayışlı yaklaşım sergiledi. Ortada dönen spekülasyonlara ve dedikodulara aldırış etmediğini belirten SBF, borsayı geliştirmek için vakit harcadığını aktardı.

Sosyal medya platformu üzerinden İzah yapan SBF, herkesin kararına hürmet duyduğunu ve borsada kalıp takviye verenlere minnettar olduğunu lisana getirdi. Ayrıyeten SBF, bir kullanıcının Ellison‘un Teklif yaptığı sorusuna da Karşılık verdi. Cevabında, teklifin yapıldığını ve kararın Binance‘a kaldığını belirtti.

Olaylara Yönelik Ortaya Atılan İddialar

Yaşanan bütün bu olayların gerisinde Terra krizinin olduğu tezleri gündemde ağır tesir yarattı. Toplumsal medya platformu aracılığıyla bir İzah yapan CZ, FTT satışına dikkat cazibeli bir biçimde değindi.

CZ, FTT satışının LUNA‘dan alınmış bir ders olduğunun altını çizdi. Binance işvereni, kimseye karşı olmadıklarını lakin lobicilik yapanları da desteklemeyeceklerini belirtti. Binance kurucusuna nazaran, bu durum bir Cenk belirtisinden Fazla şeffaflık olarak öne çıkıyor.

Kripto piyasasının nihayet çöküşünde oklar Alameda şirketine ve SBF‘ye yönelmişti. Bir Küme analist ve anonim tertipler, ortaya döktükleri datalar ışığında Terra çöküşünü Alameda‘ya bağladılar. Popülaritesi günden güne artan Alameda ve FTX’in, marketi manipüle ettiği tezleri ortaya atıldı. Lakin yetkililer, bütün bu telaffuzların palavra ve iftira olduğunu lisana getirdi.

FTX’in Likidite Meşakkati Çektiği İddiaları

Gündemi sarsan bir diğer Hadise da FTX borsasının likidite derdi çektiğine yönelik savlar oldu. FTX borsasından nihayet bir haftada yaklaşık 372 milyon dolarlık bir stablecoin çıkışı yaşandı.

Likidite savlarına Misli çıkışan SBF, bir rakibin temelsiz söylentileri olduğunu belirtti. SBF, FTX borsasında Sorun olmadığını ve varlıkların âlâ durumda olduğunu aktardı.

SBF, borsanın bütün Nakit çekme süreçlerini karşıladığını ve yatırımcılarının varlıklarını kullanmadıklarını duyurdu. FTX kurucusu ayrıyeten, denetlendiklerini ve 1 milyar dolardan fazla para varlıklara sahip olduklarını belirtti.

Ayrıca SBF, bütün spekülasyonlara Karşın CZ‘ye el uzattı. SBF, CZ‘ye ekosistem için Birlikte çalışmak istediğini iletti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir