Fed’in Kararsızlığı Finans Piyasalarını Kilitledi!

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 13, 2023 Yorum Yok

Amerikan Merkez Bankası (Fed) tarafından gelen açıklamalar, yükselen kripto piyasasının istikametini tersine çevirip düşüşe yol açmış olabilir.

Geçtiğimiz günlerde sıraladığımız “kripto piyasasını düşüşe tetikleyenler“ konusunun anne kaynaklarından olan Fed açıklamaları, küresel piyasalara “kararsızlığı” ile damga vurmuş durumda. 22 Mart tarihinde açıklanacak olan Fed nema kararının tesirleri, daha şimdiden finans piyasalarına tesir etmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde Fed lideri Powell’ın açıklamalarda bulunması, kripto piyasasını karamsarlığa itmiş durumda.

Teknik ve Temel tahlil bakımından düşüş eğilimine geçen BTC, Fed tarafından bu yola itilmiş olabilir mi?

Fed Lideri Powell, Yaptığı Açıklamalar ile Piyasaları Kararsızlığa Boğdu

Fed’in nihayet vakitlerde küresel piyasalar üzerinde baskı yaratması, dikkatleri üzerine toplamıştı. Fed, Özellikle de Şubat ayı içersinde “kripto konusunda bankalara yapmış olduğu uyarı” ile kripto yatırımcısında adeta endişe havası yaratmıştı. Küresel piyasalarının hep dikkatle beklediği “Fed nema Kararı” ise, önümüzdeki sürecin en belgisiz durumlarından biri olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz süreçte daha tahmin edilebilir “Fed nema Kararları” küresel piyasalar üzerinde bu kadar baskı oluşturmuyordu.

Özellikle de Fed Lideri Powell’ın yaptığı açıklamalar küresel piyasalarını tetiğe geçirmiş oldu. Powell’ın “faiz oranları için merkez bankası siyaset yapıcılarının beklediğinden daha yüksek olabileceği” konusunda ki telaffuzları finans piyasalarını kilitlemiş durumda.

Ayrıca Powell tabirlerini şu biçimde lisana getirdi;

“Son yayınlanan ekonomik bilgiler, beklenenden daha güçlüydü. Gelen datalar doğrultusunda, nema oranlarına yönelik varsayımlar beklenenden farklı gelebilir. Yayınlanan datalar daha farklı formda olsaydı, nema artırımlarının suratını artırmaya hazırlanırdık.”

Powell, Konuşmalarını Kararlı Bir Formda Devam Ettiriyor

Enflasyonu yüzde 2 düzeyine düşürmekte kararlı olduğunu belirten Fed Lideri Powell, enflasyonist baskılara da değindi. Mart ayı Fed toplantısı için konuşmalarda bulunan Powell, “ellerinde kritik verilerin olduğunu” lisana getirdi. Ayrıyeten, fiyatlarda ki istikrara da değinen Powell, bu bahiste netlik olmadan rastgele bir hamle yapılmayacağını tabirlerine ekledi. Powell, Amel gücü ve piyasa dayanaklılığının sürdürülebilir olması için de ihtarlarda bulundu. Powell‘ın bu kararlı ve Misli konuşmaları, dünya finans sektöründe Aka yankı uyandırmış durumda.

Finans Piyasalarından Olumsuz Haberler Arkası Gerisine Geliyor

Fed lideri Powell’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar finans piyasasında Olumsuz durumları tetiklemiş olarak görülüyor. nihayet günlere bakıldığında finans piyasalarıdan gelen olumsuz haberlerin tetikçisiFed‘in açıklamaları” olarak görülüyor. Fed tarafında devam eden kararsızlık ve sert duruş, varlık dalları üzerinde himaye sağlamış durumda. Yakın süreçte Silikon Valley Bank’ın yapmış olduğu açıklamayla birlikte, bankanın stoklarında sorun yaşandığı lisana getirilmişti.

Fed Tarafında Ataklar Devam Ediyor

Yakın Vakit diliminde yaratmış olduğu “kararsız havayla” kaygı salmaya devam eden Fed, Türlü finans piyasaları üzerinde hamlelerini sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde bankalara “kripto konusunda dikkatli olmalarını” bildiren Fed, Özellikle de kripto topluluğunu dikkatini çekmişti. Bugün gerçekleştirmiş olduğu bir konuşmada “stablecoin‘lere” değinen Fed, bu istikametteki çalışmalarını hızlandırıp “uzman bir çalışma ekibi” yaratma konusunda kararlı olduğunu lisana getirdi. Ayrıyeten giderek artan stablecoin sorunlarına yönelik çalışmalar yalnızca Fed, taraflı değil genel olarak kripto bölümünden de devam ediyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir