parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Meta, Merkeziyetsiz Bir Uygulama Çıkarmayı Planlıyor

Meta, Merkeziyetsiz Bir Uygulama Çıkarmayı Planlıyor

admin admin -
25 0

Mark Zuckerberg liderliğindeki Meta, merkeziyetsiz bir toplumsal uygulama üzerinde çalıştığını doğruladı.

Meta tarafından doğruluğu onaylanan projenin ne Vakit yayınlanmayı planlandığına dair rastgele bir detay verilmedi. Meta sözcüsü husus ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Metin güncellemelerini paylaşmak için merkeziyetsiz bir toplumsal File üzerinde çalışıyoruz. İçerik oluşturucuların ve kamuya mal olmuş bireylerin İlgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri vaktinde paylaşabilecekleri farklı bir Meydan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Merkeziyetsiz Uygulamanın Kod İsmi P92

MoneyControl tarafından bildirildiği üzere kod ismi P92 olan bu yeni uygulama, hala geliştirilme kademesinde. Aktarılan bilgilere nazaran uygulama, kullanıcıların Instagram bilgileri aracılığıyla giriş yapmalarına müsaade verecek.

Platformer tarafından yayınlanan bir raporda, projenin Instagram Lideri Adam Mosseri tarafından denetleneceği belirtildi. Rapora nazaran şirket, uygulama halka açılmadan Evvel saklılıkla ilgili erken tasaları gidermek ismine hukuk departmanını devreye sokmuş durumda.

Meta’nın bu atılımı, Twitter ya da Mastodon uygulamalarına bir alternatif oluşturma gayreti olarak görülüyor. Mastodon, Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının akabinde popülerlik kazanmıştı. Merkezi olmayan ağ, ActivityPub protokolünü destekleyen Fediverse’ün bir kesimidir. MoneyControl’e nazaran Meta’nın yeni uygulaması da ActivityPub’ı destekleyerek Mastodon üzere öbür örneklerle irtibat kurmayı kolaylaştırmayı planlıyor.

Tumblr, Flipboard ve Flickr iç olmak üzere ActivityPub dayanağını uygulayan pek Fazla Öbür araç bulunuyor. Lakin ademi merkeziyetçilik bu protokolle hudutlu değil. Jack Dorsey’in çıkardığı Bluesky, IOS uygulamasını geçen hafta beta olarak başlattı.

Rakip platformların oluşturulmasıyla ilgili yorumda bulunan eski Twitter mühendisi Blaine Cook şu sözleri kullandı: “Protokol çeşitliliğinin Değerli olduğunu düşünüyorum, tıpkı protokollerin üzerine inşa edilen uygulamaların çeşitliliği üzere. Bununla birlikte, ActivityPub ve Bluesky ortasında Bir arada çalışabilirliğin güç olmayacağına inanıyorum. mesela Twitter ve Facebook Vakit çizelgeleri ortasında Bir arada çalışabilirliği engelleyen Biricik şey, bu şirketlerin müdafaacı siyasetleri olmuştur.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir