Fed Faizine Dair Senaryolar

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 02, 2023 Yorum Yok

Geçtiğimiz hafta ABD’den ekonomik büyüme ve çekirdek tüketim harcamaları bilgilerini aldık. Bu hafta ise ABD Merkez Bankası Fed, nihayet 16 yılın en yüksek nema oranına yanlışsız süratle ilerliyor. Federal Rezerv yetkilileri, bu hafta gerçekleştirdikleri FOMC toplantısının sonucunu yarın açıklayacaklar.

Amerika Birleşik Devletleri, pandemi periyodunda aldığı ekonomik kararlar sonucunda yüksek enflasyon döngüsüne girdi. Tam bir yıldır de nihayet vakitlerin en yüksek enflasyonuyla çaba için sıkı Nakit siyaseti kararını aldılar. 1980’lerden bu yana en süratli sıkılaştırma siyasetini sürdüren ABD, yarın nema kararı ve Özel dal istihdamı üzere kritik dataları açıklayacak. Piyasalarda ise süratli nema artırma döngüsüne ait kaygılar devam ediyor.

Yüksek enflasyon ve faizin yanı sıra, mart ayında iki Aka bankanın iflasının tesirleri devam ediyor. Geçen hafta First Republic Bank paylarındaki düşüş kaygılara neden olmuştu. Pazar günü iflas ise eden bankayı JP Morgan Chase’in satın aldığı duyuruldu. bütün bu haberlerin tesirinde de bir müddettir konuşulan resesyon telaffuzları daha Fazla konuşulmaya başladı. Bir evvelki FOMC tutanaklarında birinci Sefer ‘resesyon’ sözünü kullanan üyeler, sene sonuna hakikat ılıman bir resesyonun yaşanabileceğini savunuyorlar.

Yarın açıklanacak karar özelinde piyasa beklentisi yüzde 90’ın üzerinde 25 baz puanlık bir artış olması tarafında. Hatta sadece bu toplantıda değil, 14 Haziran’daki toplantıda da birebir oranda bir artış beklentiler ortasında. Bir Yıl Evvel başlayan ve yüzde 2’lik enflasyon gayesi olan Fed’in yarın 10. nema artışını gerçekleştirileceği düşünülüyor.

Fed Lideri Jerome Powell’ın ve Fed Üyeleri’nin yapacağı basın toplantısı da Aka bir Ehemmiyet arz ediyor. Yarınki konuşmada nihayet artış olacağına dair net bir işaret olmaması, piyasaları satış baskısına sürükleyecektir. Uzun vakittir beklenen duraklama ve yavaşlama beklentilerinin karşılanmaması riskli varlıkları baskılamaya devam edecektir. En Aka üçüncü banka iflası olan First Republic Bank’ın hafta sonu iflas etmesi üzere durumların yarın istikbal nema artışını engellemeyecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir