Fed Faiz Artırırsa Bitcoin Ne Olur, Düşer Mi?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Oca 30, 2023 Yorum Yok

Fed nema kararı öncesi bekleyiş sürerken açıklanacak olan kararın kripto Nakit piyasasını nasıl etkileyeceği konusunda birçok teori ortaya atıldı. Boğa dönemine göz kırpan Bitcoin’in şimdiki fiyatı Fed nema artırırsa düşüşe geçer mi, sorusuna analistlerin farklı yorumları mevcut. Öte yandan Fed’in 2022’nin ortalarında aldığı Misli nema adımlarıyla Bir arada Bitcoin yüzde 70’ten Çok oranda bir düşüş yaşadı.

Faiz Artırımı Nedir?

Faiz artırımı, Merkez Bankasının var nema oranlarını yükselterek Nakit siyasetini sıklaştırmasını Anlatım eder. nema oranlarının yükselmesi, ekonomik aktiviteyi frenlemeyi hedefler ve enflasyonu denetlemek için kullanılır.

Faiz artırımı, ferdî ve işletmelerin kredi maliyetlerini yükselteceği için, harcamalarını azaltmasına ve yatırımlarını sınırlamasına Sebep olabilir. Bu da ekonomik büyümenin yavaşlamasına neden olabilir. Tıpkı vakitte, nema artırımının döviz kurları üzerinde de tesirleri olabilir ve döviz piyasasında volatiliteyi arttırabilir.

Fed nema artırımı kararları, ekonomik görünüm, enflasyon beklentileri ve piyasa beklentileri üzere faktörlere nazaran yapılır ve ekonomik meçhullüğü artırabilir. Fed’in nema kararları, piyasa beklentilerine nazaran yapıldığında yatırım fırsatlarını ve piyasalardaki fiyat hareketlerini etkileyebilir.

Fed nema Artırırsa/Düşürürse Bitcoin Ne Olur?

Kripto ekosistemi Özellikle 2022 yılının ikinci yarısından itibaren ayı piyasasını Misli bir biçimde yaşadı. Ayı piyasasının izleri şimdi varlığını sürdürürken 2023 prestijiyle küçük da olsa ibreyi üste çeviren Bitcoin ise boğa piyasasına göz kırparak yine umutlandırdı. Amerikan Merkez Bankası ise 1 Şubat Çarşamba Türkiye saatiyle 22.00’de yılın birinci nema kararını açıklayacak. Bilindiği üzere Fed nema oranı başta kripto Nakit piyasası olmak üzere altın ve dolar fiyatlarını da etkiliyor. Hasebiyle boğa dönemine geçiş yapabilmenin bir ayağı da aslında Fed’e bağlı.

Fed’in 2022’nin ikinci yarısı prestijiyle peş peşe aldığı Misli nema adımlarıyla ve öteki piyasa şartları ile Bir arada Bitcoin yüzde 70’ten Çok oranda bir düşüş yaşadı. Buradan şu Sonuç çıkarılabilir; Fed’in nema artırımı Bitcoin’e negatif istikametli devinim verebilir.

Bununla Birlikte Fed nema oranlarını düşürürse ve mali genişlemeye giderse tam zıddı senaryolar da gerçekleşebilir.

Bitcoin Yükselişi Devam Eder Mi?

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların ABD teknoloji paylarıyla korelasyonunun yüksek bir halde devam ettiği görülüyor. Bu kuvvetli bağla Bir arada teknoloji bölümündeki üst devinim kripto paraları desteklerken birtakım yorumcular, Fed’in faizleri bir mühlet daha yüksek tutabileceği anlatısına dayanarak toparlanma hareketinin sürdürülebilir olmayabileceği konusunda ihtarlarda bulunmaya devam ediyor. öbür yandan daha optimist yaklaşanlar, Bitcoin’deki var ivmenin 25.000 dolar alanına hakikat devam edebileceği görüşünde birleşiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir