Fed Başkanı Powell, Enflasyon Hakkında Konuştu

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 19, 2023 Yorum Yok

Fed Lideri Jerome Powell, enflasyonun Fed beklentilerinin üzerinde olduğunu ve enflasyonu yüzde 2‘ye düşürmeyi hedeflediklerini belirtti.

Kripto Nakit piyasasını da yakından ilgilendiren ABD enflasyonu ve nema süreci, nihayet devirlerde gelişmeler gösteriyor. Bilhassa bankacılık sorunları, piyasalardaki sıkılaşmanın biteceğine yönelik söylentileri ortaya çıkarmıştı.

Fed Lideri Jerome Powell, bugün gerçekleştirdiği bir konuşmada, enflasyonun hala daha Fed beklentilerinin üzerinde olduğunu söyledi. Powell, Fed’in yüzde 2 gayesine sadık kaldığını aktardı.

Fed Lideri Powell: Enflasyon Hala Daha Yüksek

10 Mayıs tarihinde açıklanan ABD enflasyonu, yıllık bazda yüzde 4,9 düzeyinde gelmişti. Yılın birinci ayında gelen yıllık yüzde 6,4’e göre epeyce düşüş gösteren nihayet enflasyon, piyasaların sonraki sürece odaklanmasını sağladı.

ABD enflasyonu her ne kadar düşüş eğilimini sürdürse de Fed Lideri Jerome Powell‘a nazaran bu durum kâfi değil. Bugün açıklamalarda bulunan Powell, enflasyonun hala daha yüksek düzeylerde olduğunu düşünüyor.

Ayrıca Powell, Daimi gündeme gelen ABD bankalarının durumu hakkında da konuştu. Powell, ülkedeki bankacılık sisteminin zorlukların üstesinden istikbal bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Enflasyonun yarattığı tesirlerin farkında olduklarını aktaran Powell, yüksek enflasyonun zorlukları meydana getirdiğini söyledi. Ayrıyeten Powell, enflasyonu düşürmeye yönelik çalışmalarında, siyaset faizinin düşünüldüğü kadar artmayabileceğinin altını çizdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir