Ethereum Shapella Yükseltmesinin Tarihi Belli Oldu

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Şub 22, 2023 Yorum Yok

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, Shapella (Shanghai/Capella) güncellemesinin 28 Şubat tarihinde yapılmasını planladıklarını duyurdu. 

Yalnızca Sepolia ağı üzerinde gerçekleştirilecek olan güncelleme, 56832 Epoch periyodunda gerçekleşecek. Goerli ağı için yapılacak yükseltme ise Mart ayında gerçekleşecek. 

Shanghai ve Capella, yaklaşmakta olan Ethereum hard fork’unun isimleridir. Shanghai, yürütme istemcisi tarafındaki çatalın ismidir. Capella ise konsensüs katmanı istemcisi tarafındaki yükseltme ismidir. 

The Merge’in Akabinde önemli Bir Yükseltme Olacak

Yürütme katmanındaki Kıymetli Ethereum uygunlaştırma teklifleri (EIP) değişikliklerinden kimileri Warm Coinbase ve Beacon Chain Nakit çekme süreçlerini içermektedir. Nakit çekme süreçleri, yeni bir sistem seviyesindeki süreç tipi aracılığıyla işaret zincirinden EVM’ye doğrulayıcı Nakit çekme süreçlerinin yolunu açacak. Öte yandan, Warm Coinbase, kurucular olarak isimlendirilen kimi Değerli File iştirakçileri için File fiyatlarını azaltabilir. 

Platform üzerindeki her yeni sürecin Coinbase yazılımıyla apansızın Çok Kez etkileşime girmesi gerekiyor. Yazılımın ısınması gerektiğinden birinci etkileşim daha değerliye mal oluyor ve akabinde etkileşimler arttıkça fiyatlar de düşüş gösteriyor. Bununla birlikte, EIP-3651’in piyasaya sürülmesiyle, Coinbase yazılımı başlangıçta sıcak kalacak ve böylelikle ona erişmek için daha düşük bir gas fiyatı gerekecek. 

Mutabakat katmanındaki Kıymetli değişiklikler ortasında doğrulayıcılar için tam ve kısmi Nakit çekme ve Özgün tekil tarihî kökenlerin yerini Meydan Müstakil durum ve tarihi akümülatörler yer almaktadır.

Kısmi Nakit çekme, doğrulayıcıların ETH çekebileceği manasına gelir. Doğrulayıcıların tam Geri çekilme istemeleri durumunda, doğrulayıcılar büsbütün çıkabilir ve 32 ETH’lik mükafatları alarak doğrulama sürecini bırakabilir. 

Yaklaşan bu yükseltme, doğrulayıcıların stake edilmiş ETH’lerini Beacon Chain’den yürütme katmanına çekmelerini sağlayacaktır. Ayrıyeten yükseltme, yürütme katmanına ve Fikir birliği katmanına yeni özellikler ekleyerek değişiklikler getirecek ve bu da onu The Merge’in akabinde Değerli bir yükseltme haline getirecek. 

Bununla birlikte, düğümleri işleten staker’ların Sepolia yükseltmesinden yararlanmak için düğümlerini en nihayet Ethereum istemci sürümlerine yükseltmeleri gerekiyor. Sepolia yükseltmesinin devreye alınmasının akabinde bir sonraki adım, Mart ayında başlaması beklenen Ethereum Goerli test ağında gerçekleşecek Shanghai yükseltmesi olacak. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir