Ethereum 2.0 Enerji Tüketimini Nasıl Azaltacak?

Genel Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Ethereum ağı, merkezi olmayan finanstan (DeFi), merkezi olmayan uygulamalardan (DApp’ler), değiştirilemez tokenlerden (NFT’ler) çeşitli özel niş akıllı sözleşmelere kadar birçok girişime ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte, blok zinciri, iş kanıtı (PoW) mekanizması nedeniyle yüksek enerji tüketiminden de muzdariptir. Blok zincirinin her yıl Avusturya gibi bir ülkenin eşdeğeri olan 73.2 TWh tükettiği tahmin edilmektedir. Bu nedenle, bu ağdaki aktivite arttıkça, Ethereum’un güç tüketimi ve bunun nasıl ele alınması gerektiğine ilişkin eleştiriler de artıyor.

Geliştiriciler, önümüzdeki yıllarda Ethereum’un enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olmak için uzun vadeli bir yaklaşım benimsediler. Birkaç önemli ağ yükseltmesi, ölçeklenebilirlikten ödün vermeden daha verimli bir ağ olan Ethereum 2.0’ın yolunu açıyor. Proof-of-work’ün enerji harcamasının mevcut iklimde sürdürülemez olduğu konusunda herkes hemfikir. Proof-of-stake’e (PoS) nihai geçiş, çok önemli bir dönüm noktası olacak.

Mevcut Ethereum Enerji Tüketimi

Bir PoW blok zinciri olarak Ethereum, Bitcoin ile aynı eleştiriden muzdariptir. Madenciler ağı kontrol ediyor, ancak bu faaliyetin artan rekabetçi doğası, daha güçlü donanımlara yatırım yapmayı gerektiriyor. Yeni nesil madenciler genellikle daha fazla enerji verimli olsa da, daha fazla cihazı çevrimiçi hale getirmek için daha yüksek bir talep var. Devam eden bu ilerleme, PoW blok zincirleri için daha büyük bir karbon ayak izi yaratıyor. Bu iklim adaleti çağında, bu iyi bir yaklaşım değil.

Ne yazık ki, PoW bir hamlede kapatılmaz.

Ethereum, Finlandiya’nınkiyle eşit güç tüketimi ve İsviçre’den çok uzak olmayan bir karbon ayak izi ile sonuçlandı. Ethereum geliştiricileri daha sürdürülebilir bir gelecek yaklaşımını tercih etse de, yenilenebilir enerjinin kullanılması bazı endişelerin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Geliştiriciler, daha verimli madencilik donanımı ve yenilenebilir enerji ummak yerine ağı PoS’a çevirecek. Her gün daha büyük bir karbon ayak izi yaratan madencilere ve pahalı donanımlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bunun yerine, internet bağlantısı, yeterli CPU’su ve 32 ETH’si olan bir cihazı olan herhangi bir kullanıcı doğrulayıcı olabilir ve ağın güvenliğini sağlayabilir. Bu yaklaşım, gücü madencilerden finansal kazanç arayanlardan ziyade ağı desteklemek isteyen kullanıcılara kaydırıyor.

Proof-of-Stake Neden Daha Uygulanabilir?

Daha küçük cihazlar PoS’a katılabildiğinden, Ethereum’un karbon ayak izini ve güç tüketimini azaltma beklentileri yüksektir. Ek olarak, ağ doğrulayıcıları madencilerin yerini aldığından madencilik donanımına gerek kalmaz. Bunun yerine, doğrulayıcılar, işlemleri işlemek için Ether’lerini teminat olarak kullanacaklar, tam olarak 32 ETH. 32 ETH’si olmayan kullanıcılar, staking adı verilen bir süreçte işlemleri doğrulamak ve ödüller kazanmak için Ether’lerini bir havuzda stake edebilirler. Doğrulayıcılar bu etkinlik için bir ödül alır, ancak operatör kötü niyetli davranırsa ağ bu ödülleri alabilir.

Stake etme ve doğrulamanın daha geniş erişilebilirliği, bir PoW ağının belirli unsurlarını ödünç alır. Saldırganlar, bir saldırı gerçekleştirmek için hala ağ kaynaklarının %51’inin veya daha fazlasının kontrolünü gerektirir. Ancak, başarısız bir saldırı, saldırganın kötü davranış nedeniyle ETH’deki teminatını kaybetmesiyle sonuçlandığından, bunu yapmak için büyük bir caydırıcılık vardır. Bu, keyfi hesaplamalarda harcanan enerjiyi ortadan kaldırdığı için PoS’un başka bir avantajına getiriyor.

Mevcut tahminlere göre, hisse kanıtına geçiş, Ethereum’un enerji tüketimini %99,95 oranında azaltacaktır. Belirttiği gibi, önemli bir miktar, geleneksel madencilikten 2000 kat daha verimlidir.

Ayrıca geliştiriciler, saniyede 100.000 işleme (TPS) ulaşmak için gelecekteki ölçeklendirme seçenekleriyle daha fazla ağ işlemini (yaklaşık saniyede 1.000) işlemeyi hedefliyor. Etherscan’a göre, şu anda Ethereum ana ağı yaklaşık 14 TPS’ye ulaşıyor. Visa ağıyla karşılaştırıldığında, Ethereum, toplam verimde, çalışmak için ödeme işlemcisinin enerji tüketiminin %1’inden daha azını kullanır.

EIP-1559 Çok Önemli Bir Adımdır

Meraklılar PoS’a yükseltmeyi hevesle beklerken, Ethereum ağında başka bir yükseltme gerçekleşti. Şebekenin yüksek enerji tüketimi, kullanıcılar için farklı problemler yaratmaktadır. Ethereum’un işlem ücretleri, bu işlemleri ağ bloklarına dahil eden madencilere aktarılır. Bu, kullanıcıların, özellikle ağ tıkalı olduğunda, bir “teklif” sistemi aracılığıyla işlem başına düzenli olarak 100 ABD Doları veya daha fazla ödeme yapmasına neden oldu.

Londra hard fork yükseltmesinin bir parçası olan EIP-1559 ile bu teklif verme yaklaşımı artık otomatikleştirildi ve işlem ücretlerini daha öngörülebilir ve istikrarlı hale getirdi. Ayrıca, tüm işlem ücretleri yakıldığı için madencilerin daha az para kazanması anlamına gelir. EIP-1559’dan bu yana yakılan ETH’yi izleyen bir web sitesi olan watchtheburn’e göre, bu Ether arzını azaltır ve bugüne kadar 1.225 milyondan fazla Ether – veya 4.79 milyar dolar – dolaşımdan kaldırıldı.

Şimdilik, PoW aktif kalırken Ethereum deflasyonist değil. Ancak, PoS’a geçiş gerçekleştiğinde, ücret yanma hala yerinde kalacaktır. Bu, Ethereum’un deflasyonist olmasına ve aynı zamanda çok daha enerji verimli hale gelmesine neden olacak, Ethereum boğalarının asla başarısız olmadığı bir şey. EIP-1559, başlangıcından bu yana Ethereum’a yapılan en büyük yükseltmedir, ancak geliştiriciler ETH 2.0 yayınlandığında bunu aşacaktır.

POS Neden Önemlidir?

Ethereum’un daha enerji verimli olmaya geçişini dört gözle bekleyecek çok şey var. PoS’a yükseltme çok önemli ve Ethereum ve PoS kavramı Beacon Chain aracılığıyla keşfedildi. Aralık 2020’de piyasaya sürüldü ve ağ genelinde hisse kanıtı sistemini koordine etmek için kuruldu ve geliştiricilerin gerektiğinde ayarlamalar ve yükseltmeler yapmasına izin verdi. Bir parça ve staker ağı ile ağı etkili bir şekilde 64 blok zincirine genişletecek ve ağın kapasitesini ve işlem hızını artıracaktır.

Ayrıca, Beacon Chain, Ethereum’un enerji tüketiminin nasıl gelişeceği konusunda çok önemli bilgiler sağlar. Rakamlar, daha önce de belirtildiği gibi, çok umut verici görünüyor. Ancak, kullanıcıların Ethereum ana ağı ile birleşmeyi beklemesi gerektiğinden, sonuç çıkarmak için henüz çok erken.

Beacon zinciri ve ana ağ arasındaki birleştirme, akıllı sözleşmeleri PoS’a getirmek için çok önemlidir. Zincirler birleştiğinde Ethereum’un PoW dönemi sona erecek.

Proof-of-Stake Ne Zaman Yayınlanacak?

Ethereum’un enerji tüketimini azaltması için zaman çok önemlidir. Bu geçiş için resmi bir tarih olmamasına rağmen, PoS’a geçişin yakında gerçekleşmesi gerekiyor. Herhangi bir hata veya son dakika değişikliği tarihi daha da geriye çekebilir, ancak Q1 veya Q2 2022’de gerçekleşmesi planlanıyor.

Enerji tasarrufu en iyi şekilde PoW’u tamamen kapatarak elde edilebilir, ancak yalnızca PoS altyapısı kapsamlı bir şekilde incelenmişse. Birleştirme, enerji tüketimini azaltmanın yanı sıra, artan ağ kapasitesi ve işlem hızı vaat ediyor; bu, Ethereum ağının çok gerisinde kalıyor ve Solana, Polkadot, Avalanche, Cardano ve daha fazlası gibi “Ethereum katillerinin” değerinde artışa yol açıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir