Blockchain İncelemesi – En Popüler Blockchainler

Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Blockchain İncelemesi – En Popüler Blockchainler

Bir blok zinciri, sıralı bir zaman damgalı kayıt serisinin değiştirilmesini önlemek için tanımlanmış bir konsensüs mekanizması kullanan dağıtılmış, merkezi olmayan bir defter ve eşler arası ağ olarak tanımlanmıştır. 2009 yılında Bitcoin ile ilk tanıtımından bu yana, blok zinciri teknolojisinin potansiyeli hızla büyümeye devam etti ve giderek artan sayıda uygulamada bulunabilir.

En popüler blockchain/dağıtılmış sistemler şunları içerir:

Bitcoin

Bitcoin’in – ve onu takip eden tüm dijital para birimlerinin – tanıtılması ve uygulanması, tüm kripto para birimi patlamasının arkasındaki çığır açan teknoloji olan blok zinciri ile mümkün oldu. Bitcoin, elektronik bir eşler arası elektronik nakit ve ödeme sistemi çalıştırmak olan blok zinciri teknolojisinin bir alanına odaklanır. 2009’dan bu yana, Bitcoin blok zinciri, temel sistem ve koddaki sorunlardan değil, bilgisayar korsanlığı veya yanlış yönetimden kaynaklanan herhangi bir sorunla önemli bir kesinti olmadan çalıştı.

Ethereum

Piyasa değerine göre en popüler ikinci kripto para birimi olan Ethereum blok zinciri, Bitcoin’den çok daha geniş bir uygulamaya sahiptir, bu sadece dijital para birimi ile değil, herhangi bir merkezi olmayan uygulamanın programlama kodunu çalıştırmakla da ilgilidir. Geliştiricilerin yapabileceği değişiklikleri sınırlayan çoğu blok zincirinin aksine, Ethereum neredeyse sonsuz uygulamalar oluşturmalarına izin verir.

Kodun merkezinde, belirli koşullar sağlandığında otomatik olarak yürütülen ve blok zinciri platformunda çalışan bir bilgisayar programı gibi davranan bir kullanıcı ve hizmet sağlayıcının yaptığı yasal bir anlaşma olan “akıllı sözleşme” yer alıyor. Esasen pasif olan Bitcoin’in aksine, Ethereum kendi programlama dili Solidity ile aktiftir. Ethereum blok zincirinin çok daha geniş olası uygulamaları, teknolojiyle ilgilenen birçok büyük firma ve hükümete sahiptir.

Monax

Daha önce Eris:db adıyla bilinen Monax, Bitcoin’in işlevselliğini genişletmeyi amaçlayan açık kaynaklı bir platformdur. Monax, geliştiricileri iş ekosistemleri için blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturmaya, göndermeye ve çalıştırmaya teşvik eder. Deloittes, PWC ve Accenture, Monax teknolojisini kullanarak uygulama çalıştıran firmalar arasında yer alıyor.

Chain Core

Chain Core, varlıkların bir ağ üzerinde nasıl yayınlandığını, aktarıldığını ve kontrol edildiğini tanımlayan bir blok zinciri platformudur. İzinli (yani ağın özel olduğu ve kullanıcıların katılmak için başvurması gereken) bir blok zinciri altyapısı kullanır ve mevcut temel finansal sistemlerle arayüz oluşturabilir.

Openchain

Bu, dijital varlıkların verilmesi ve yönetimi için açık kaynaklı bir dağıtılmış defter sistemidir. Geleneksel blok zinciri teknolojisinden biraz farklıdır, çünkü işlemler bloklar halinde gruplanmak yerine birbirleriyle zincirlenir. Openchain, işlemlerin anında onaylanmasını sağlar, madencilik ücreti yoktur ve yüksek düzeyde ölçeklenebilirdir.

Hydrachain

Hydrachain, akıllı sözleşme konsepti göz önünde bulundurularak özel müşteri pazarını hedefleyen izinli dağıtılmış defterler oluşturmak için bir Ethereum uzantısıdır. Müşterileri genellikle maliyetlerden tasarruf etmek, iş süreçlerini daha etkili kılmak ve yeni yenilikçi ürünler yaratmak için Ethereum blok zincirini arayanlardır.

Multichain

Multichain, Bitcoin blok zincirine dayalı çok varlıklı finansal işlemler için açık kaynaklı bir blok zinciri platformudur. Esasen web varlıklarını ve yasal sözleşmeleri yönetmek için bir yazılım aracıdır ve daha önce Bitcoin blok zincirinin istikrarı konusunda endişeleri olan bankalar ve diğer finansal kurumlar için tasarlanmıştır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir