Kripto ayı piyasasında hayatta kalmanın 5 yolu

Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Ayı piyasası aşaması, kripto piyasasından makul miktarda para kazanmak isteyen yatırımcılar için büyük bir engel olabilir. Bir kripto yatırımcısı olarak grafikteki rakamlara bakıyorsunuz ve yatırımlarınızın kayıp gittiğini hissediyorsunuz. Aklınızda tek bir soru var: Ayılar bu durumdan nasıl yararlanıyor?

Kripto fiyatları %20’den fazla düştüğünde ayı piyasasından çıkmak kolay değildir (evet! İşte o zaman resmi olarak düşüş trendini ayı piyasası aşaması olarak görüyoruz). Özellikle şimdi, kripto piyasası düşüş eğilimi yaşarken ve en iyi kriptolar fiyatlarının %70-90’dan fazla düştüğüne tanık olurken, tüccarlar sinirlerini kontrol etmekte zorlanıyorlar. Bununla birlikte, atasözü devam ederken, “her bulutun gümüş bir astarı vardır”, bu ticaret stratejilerini benimseyerek ayı piyasasının çoğunu yapabilirsiniz:

#1 Dolar-Maliyet Ortalaması

Fiyat tablosunda derin bir vadi izliyorsunuz. Trendin tersine dönmesi için günlerce beklersiniz, ancak durum daha da kötüleşir. Aniden bir yedek planınız olduğunu hatırladığınızda, arkanıza yaslanıp yatırımlarınızın boğulmasını izlemekten başka seçeneğiniz olmadığını düşünüyorsunuz. Bazı sabit paralarınız var.

Kripto varlık piyasası oldukça değişkendir. Ayıların hakim olduğu zamanlarda, fiyatın daha fazla mı düşeceği yoksa bir rahatlama rallisi mi olacağından emin olamazsınız. Bu süre zarfında DCA’dan veya dolar maliyeti ortalama stratejisinden yararlanabilirsiniz. DCA, küçük meblağlarda yatırım yaparak yatırımlarınızı yaymanıza yardımcı olur.

Fonlarınızı küçük setlere bölebilir ve fiyat hedefinize düştüğünde belirli bir kripto veya birçok kripto satın alabilirsiniz. Tüm paranızı bir kerede harcamak yerine, dip satın almak için belirli zaman aralıklarına karar verebilirsiniz. Gelecekte fiyat daha da düşerse, ayrılan parayı kullanarak kriptoları satın alabilirsiniz, böylece fiyat yükseldiğinde büyük karlar elde edebilirsiniz.

#2 Portföyün Çeşitlendirilmesi

Warren Buffet Bitcoin’e “fare zehiri karesi” diyebilir (şirketi yakın zamanda dolaylı olarak yatırım yapmış olsa da), çeşitlendirme konusundaki tavsiyesi kayda değer. “Çeşitlilik, cehalete karşı korumadır” diyor. Ne yaptığınızı biliyorsanız, bu pek bir anlam ifade etmez.”

Çeşitlendirme, yatırım havuzunuzdaki riski azaltmaya yardımcı olur. Güya, Bitcoin’in muazzam büyümesine bakarak, tüm paranızı dünyanın en büyük kriptosuna yatırdınız. Şimdi, bir düşüş trendi döneminde kayıplar yaşayabilirsiniz.

Bunun yerine, fonlarınızı farklı kriptolara tahsis edebilirsiniz, böylece herhangi birinin fiyatları yükselir veya düşerse, dibe vurmadığınızı bilirsiniz. Piyasada herhangi bir düşüş kuvveti etki etmese bile, çeşitlendirme risklerinizi en aza indirir ve belirli bir oranda kâr vaat eder.

Kriptoların doğası ve fiyat yörüngesinden kimse emin olamaz. Piyasada 17.000’den fazla kripto işlem görmektedir. Portföyünüzü çeşitlendirmek ve kaybı en aza indirmek için kripto sepetinizi seçmeden önce piyasayı iyi incelemelisiniz. Sepetinizi seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç faktör, kriptonun potansiyel büyümesi, fiyat hareketinin geçmişi ve kriptonun işlem gördüğü en yüksek fiyatı içerir.

#3 Staking

Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Solana (SOL) ve diğerleri gibi blok zincirler, sahiplerinin ağlarında pay sahibi olmalarına izin verir. Staking, belirli bir blok zincirinde doğrulayıcı (işlemleri doğrulamak için) olmak ve ödüller kazanmak için kriptolarınızı bir ağda kilitlemektir.

Proof of Stake (PoS) konsensüsünü kullanan kriptolar, platformlarında stake yapmaya izin verir. İşlemler, tıpkı madencilerin İş Kanıtı (PoW) konsensüsünde yaptığı gibi, PoS mekanizması kullanılarak ağda doğrulanır. Blok zincirinde bir bloğun doğrulandığı her yerde, yeni yeni jetonlar alırsınız.

Staking, düşüş piyasasındaki kayıplarınızı karşılamak için kullanabileceğiniz kripto varlıklarınız aracılığıyla pasif kazanç sağlar. Kriptolarınızı kilitlemekle sonuçlanır; bu nedenle panik satışından kaçınırsınız. Ancak kilitleme, kriptonun likiditesini ortadan kaldırır.

Stoklarınızı stake ederken likit tutmak istiyorsanız, likidite stake etmeyi tercih edebilirsiniz. Liquid stake etme, kriptonuzu stake etmede size bir türev jeton kazandırır. Lido Finance gibi platformlar, merkezi olmayan likit stake etmeyi kolaylaştırır. Bu türev jetonlarını, daha fazla jeton kazanmak için merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarında satmak veya kripto fiyatı yükseldiğinde açık piyasada satmak için kullanabilirsiniz.

4. Yield Farming ve Likidite Madenciliği

Yield Farming altında, bir kripto sahibi olarak, kriptolarınızı merkezi olmayan finans (Defi) platformlarına sağlarsınız. Bu, bu platformların likiditesini arttırır ve likidite sağlayıcısı olursunuz. Bir likidite sağlayıcı, platformda genellikle merkezi olmayan platformun kazançlarından verilen ödüller kazanır.

Örneğin, kriptolarınızı en büyük DEX’lerden biri olan Uniswap’a yatırıyorsunuz. Kriptolarınızı Uniswap Likidite Havuzuna yatırırken, bir likidite sağlayıcısı olursunuz ve dolayısıyla ödül kazanmaya hak kazanırsınız. Uniswap, ödüllerin yanı sıra size UNI verir. ağın yerel belirteçleri olan belirteçler ücretsiz. Bu kavram Likidite Madenciliği olarak bilinir.

Her iki teknik de size ücretsiz jetonlar ve pasif bir gelir kazandırır ve ayı piyasasındaki kayıplarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

#5 Scalp Trading

Kripto piyasasının yüksek oynaklığı göz önüne alındığında, scalp trading düşüş eğiliminde iyi bir alternatiftir. Basitçe söylemek gerekirse, scalping, küçük ama yinelenen karlar elde etmek için kriptoların kısa vadeli alım satımıdır. Bu karlar, iyi bir getiri elde etmek için zamanla toplanır.

Ayı evresinde scalping yapmak için iki teknikten birini kullanabilirsiniz – manuel veya otomatik. Manuel ölçeklemede, açılışları ve kapanışları bulmak için gerçek zamanlı analiz kullanarak piyasayı dikkatlice incelemelisiniz. Otomatik ölçeklemedeyken, analizinize göre benzersiz bir strateji geliştirebilir ve aktif olarak piyasayı incelemezken ticaretinizin riskini azaltabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir