parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Depeg Nedir?

Depeg Nedir?

admin admin -
23 0

Depeg, stabilcoin’in sabitlenen fiyatından sapması durumuna verilen isimdir. Curve Finance’in süreç hacmi USDC depeg’inin akabinde 7 milyar dolarla Doruk yaptı. Yaşanan depeg, MakerDAO’nun DAI stablecoin’inde de yüzde 5’lik bir düşüş yaşanmasına taban hazırladı. Pekala depeging nedir, neden gerçekleşir?

Depeg Nedir?

Depeg, bedeli ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin‘in, bu pahadan sapması manasına gelir. Depeging olarak da isimlendirilen Hadise gerçekleştiğinde, o stabilcoin’in varlığı sorgulanmaya başlar. Kripto Nakit piyasasında bugüne kadar önde gelen birçok stabilcoin’in değer sabitinin bozulduğu görülmüştür. Bunlar ortasında Tether, USDC, BUSD ve GUSD üzere önde gelen stabilcoin’ler de yer alır.

Özellikle pahası kodlarla ve matematiksel hesaplamalarla sabitlenen algoritmik stabilcoin’lerde depeg gerçekleşmesi felaketle sonuçlanabilir.

Yakın tarihte kesim, bu durumun örneğini Terraform Labs’in algoritmik stabilcoin’i Terra USD’nin (UST) dolar sabitinin bozulması ile yaşadı. UST’nin depeging olmasının akabinde kripto Nakit piyasasından milyarlarca dolar silindi, yatırımcılar Önemli ziyanlarla karşı karşıya kaldı. Bu durum kripto dalı için domino tesiri yarattı ve kripto şirketleri peş peşe iflas etmeye başladı.

Depeg Nasıl ve neden Gerçekleşir?

Depeg olayı uyumsuz rezervler ve piyasaların algoritmadan daha yeterli performans göstermesi sebebiyle gerçekleşir. Bir stabilcoin’in pahası, bağlı olduğu varlık tarafından yüzde Çehre oranında takviye görmezse fiyatta sapma meydana gelir. Depeg olmaması için piyasa, stabilcoin’e tam manasıyla rezerv dayanağı sağlamalıdır.

Öte yandan arz ve talep yoluyla bir varlığın kıymet. Sabitlemesi garanti altına alınsa da bu durumun sürdürülebilirliği bozulabilir. Şöyle ki piyasa algoritmadan daha güzel performans gösterdiğinde ya da süratli bir çöküş yaşadığında stabilcoinde sapma yani depeging başlar.

Peki, depeg nasıl önlenir? Ciddi sonuçları olan bu olayı önlemek için öncelikle yasal düzenlemelere muhtaçlık vardır. Kâfi rezervlerle dayanak sağlanması için düzenlemeler kritik bir rol oynar. aksi durumda stabilcoin’lerin karşılıksız basılan paradan farkı kalmaz.

Depeging yaşanmaması için yapılması gerekenler ortasında kuvvetli arbitraj sistemlerinin varlığı da yer alır. Böylelikle algoritmik stabilcoin’lerin akıllı mukavele idaresi üzerine müdafaa katmanı eklenmiş olacaktır. Bir stabilcoin bir doların altında süreç gördüğünde, arbitrajcılar onu ucuza satın alabilir, daha sonra 1 dolara takas edebilir, kar elde edebilir ve dolar sabitini Geri kazanmasını sağlayabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir