Circle CEO’su Jeremy Allaire Kimdir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 11, 2023 Yorum Yok

Jeremy Allaire, kripto Nakit ünitelerinin tanınan şirketleri ortasında yer Meydan Circle’ın CEO’sudur. ABD’de tanınmış bir teknoloji uzmanı olan Allaire, Macromedia’nın CTO vazifesini de üstlenmiştir.

Jeremy Allaire Kimdir?

Jeremy D. Allaire, Amerikalı bir teknoloji uzmanı ve internet girişimcisidir. 13 Mayıs 1971 yılında dünyaya gelen Allaire, dijital Nakit ünitesi şirketi Circle’ın CEO’su, kurucusu ve Brightcove Yönetim şurası lideridir. Kardeşi JJ Allaire ile Birlikte 1995 yılında Allaire Corporation’ı kurdu. Allaire Corp., Ocak 1999’da başarılı bir halka arz gerçekleştirdi ve 2001 yılında Macromedia tarafından satın alındı. Allaire, satın almanın akabinde Macromedia’nın CTO’su olarak vazife yaptı ve Macromedia’nın geliştirilmesine Yardımcı oldu. MX platformu (Flash Player kullanılarak sunulan Varlıklı uygulamaları etkinleştirmeyi amaçlayan bir yazılım araçları ve sunucular paketi).

Allaire, risk sermayesi şirketi General Catalyst’e teknoloji uzmanı ve yerleşik yönetici olarak katılmak için Şubat 2003’te Macromedia’dan ayrıldı. 2004 yılında Allaire, dünya çapında birçok medya ve pazarlama kuruluşu tarafından kullanılan çevrimiçi bir görüntü platformu olan Brightcove’u kurdu. 2012’nin başlarında başarılı bir halka arzın akabinde Allaire, 2013’te CEO olarak misyonundan ayrıldı ve artık Yönetim heyeti lideri olarak misyon yapıyor.

Ekim 2013’te Allaire, Bitcoin üzere dijital paranın gücünü ve yararlarını anne akım tüketicilere ulaştırmayı amaçlayan internet tabanlı bir tüketici finansmanı şirketi olan Circle’ın lansmanını duyurdu.

Jeremy Allaire, “İçimde kendi kendini yönetmeye, Müstakil düşünmeye, akran işbirliğine ve sorumluluğa dair bir inanç oluşturduğunu” söylediği Montessori geleneğinde eğitim gördü.

1993 yılında, Macalester College’dan Siyaset bilimi ve ideoloji derecesi ile iktisat alanında ağırlaşarak mezun oldu. Macalester’da, üniversitedeki oda arkadaşı ve yerleşke BT kümesi için çalışan İdadi arkadaşı, Yurt odalarına yüksek süratli bir İnternet teması kurarak Allaire’in birinci günlerinde internete erişmesine ve interneti denemesine müsaade verdi.

Allaire, 1990’dan mezun olana kadar internete ve bunun bağlantı ve medya sistemlerini dönüştürmek için nasıl uygulanabileceğine ve ayrıyeten bunun Anlatım özgürlüğü üzere Temel insan hakları üzerindeki tesirine takıntılı hale geldi . Electronic Frontier Foundation’ın birinci takipçilerinden biriydi ve daha sonra EFF’nin kurucusu Mitch Kapor’u Allaire Corporation’ın Yönetim heyetine atadı.

1992’de Allaire, Ulusal Araştırma ve Eğitim Ağı’na (NREN, ticari İnternet’in öncüsü) dayalı bir Ulusal Bilgi Ağı’nın oluşturulması için bir siyaset önerisi yazdı ve IP hizmetlerine erişimi ticarileştirmeye yönelik usuller önerdi. Bildiri, daha sonra al Gore’un başkanlık ettiği Senato ilim ve Teknoloji Alt Komitesi’ne sunuldu.

1992 ve 1993’te Allaire, bir üniversite arkadaşıyla birlikte, İnternet’teki Müstakil medya kaynaklarından gelen haber beslemelerini ve posta listesi içeriğini bir ortaya getiren ve Müstakil erişim için tam metin dizine alınmış, göz atılabilir ve aranabilir bir arayüz sağlayan “Dünya Haberleri Raporu” isimli bir uygulama geliştirdi.

Representation of cryptocurrency and Circle logo displayed on a screen in the background are seen in this illustration photo taken in Krakow, Poland on June 10, 2022. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Ayrıca Allaire, üniversitedeyken, Orta Batı’daki Kızılderili kabile okulları için merkezi olmayan bir bağlantı ve Amel birliği platformu oluşturan ve dağıtılmış irtibat için erken bir internet protokolü olan UUCP’nin üzerine inşa edilen NativeNet’i yarattı.

Macalester’da Allaire, ABD Hariç siyasetine ve Sovyetler Birliği’nin çöküşünün tesiri, doğuda otoriter kapitalist rejimlerin yükselişi ve Balkan Savaşları iç olmak üzere global insan hakları sıkıntılarına Özel bir İlgi bularak siyasi olarak daha faal hale geldi.

Jeremy Allaire, Macalester’dan mezun olduktan sonra internetin hayatındaki “temel tutku” olduğunu keşfetti. 1993 sonbaharında, medya yayıncılarının ve pazarlamacıların yeni oluşan World Wide Web’i anlamasına ve üzerinde bir varlık oluşturmasına Yardımcı olmayı amaçlayan Küresel Internet Horizons isimli bir İnternet danışmanlık firması kurdu.

1994-1996’da Allaire, Chomsky’nin siyasi çalışmalarının birinci kapsamlı çevrimiçi arşivini geliştirmek için Noam Chomsky ve eşi Carol ile işbirliği yaptı. Chomsky’nin liberter sosyalist ve küreselci görüşleri Allaire’de yankı buldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir