Çin, Ulusal Blockchain Araştırma Merkezi Kuracak

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Şub 10, 2023 Yorum Yok

Çin, kripto üzerindeki devam eden baskılarına karşın, başşehir Pekin’de Ulusal Blockchain Teknoloji İnovasyon Merkezi’ni kurmayı planlıyor.

China Daily’nin 8 Şubat tarihli raporuna nazaran Çin, çekirdek blockchain teknolojilerine ait araştırmaları yürütmek için Mahallî üniversiteler, niyet kuruluşları ve blockchain işletmeleri ile bir araştırma ağı oluşturacak. Çin, bu araştırma ağı ile Birlikte sanayinin daha Çok dijitalleşmesini amaçlıyor. 

Blockchain Teknoloji İnovasyon Merkezi’nden, Chang’an Chain ve ChainMaker blockchain ağlarının geliştiricisi olan Beijing Academy of Blockchain and Edge Computing (BABEC) Mesul olacak. Proje, China Construction Bank ve China Unicom üzere 50 ticari şirketten oluşan bir ekosistem tarafından destekleniyor. 

Çin, En Çok Blockchain Patent Sayısına Sahip

Çin, blockchain alanında Özellikle nihayet yıllarda etkin olarak rol oynuyor. Çin, Eylül 2022’de yaptığı açıklamada, Çin’in dünya çapında en Çok blockchain patent sayısına sahip olduğunu sav etti. Yapılan müracaatların sayısı yüksek olsa da bu müracaatların sadece yüzde 19’u onaylanıyor. 

Blockchain ile birlikte, merkez bankası dijital Nakit ünitesi (CBDC) projesi de Çin hükümetinin ticari markası haline geldi. Milyonlarca dolar bedelinde e-CNY, benimsenmesini artırmak maksadıyla ülke genelinde dağıtıldı. Lakin, kümülatif e-CNY süreçleri Ekim 2022’de sadece 100 milyar yuanı (14 milyar dolar) aştı.

Çin Kamu Bankası’nın (PBoC) eski bir yöneticisi, ülkeyi sert kripto kısıtlamalarını gözden geçirmeye çağırdı. Eski yetkili, kripto üzerinde kalıcı bir yasağın, blok zinciri ve tokenleştirme iç olmak üzere resmi finansal sistem için birçok fırsatın kaçırılmasına neden olabileceğini savundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir