Çin, ABD Çipleri Olmadan Yapay Zeka Geliştiriyor

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 08, 2023 Yorum Yok

ABD yaptırımları, Çin’in Yapay zeka (YZ) geliştirmek için muhtaçlığı olan çip teknolojisine erişimini sınırlasa da Çinli şirketler bunun kendilerini durdurmasına müsaade vermiyor. 

Yapay zeka yarışı, Çin’in var yaptırımlar nedeniyle ABD’nin en nihayet teknolojisini kullanmadan kendi bünyesinde Yapay zeka geliştirmeye yönelmesiyle devam ediyor. Wall Street Journal’da yer Meydan bir habere nazaran Çinli şirketler, Biricik bir donanım çeşidine bağımlılığı aşmak için daha zayıf yarı iletkenler ve çip kombinasyonları yoluyla Yapay zeka geliştirme usulleri üzerinde çalışıyor. 

Yapay Zeka Yarışı Devam Ediyor

Wall Street Journal tarafından sunulan raporda, araştırmacı ve analistlerin bu Cin çiplere alternatif yaratmanın Çinli teknoloji firmaları için güç olacağına inandıkları lakin kimi deneylerin ümit vadettiği belirtildi. 

ABD’nin Ekim 2022’de Çin’e karşı uyguladığı yaptırımlar, Çinli şirketleri piyasadaki en gelişmiş çiplere erişiminden yoksun bıraktı. Buna Nvidia’nın A100 çipleri ve YZ geliştirme sahnesindeki en tanınan seçeneklerden biri olan H100 de dahil. 

Şu anda Çin pazarı, sadece Ufak ölçekli YZ modellerinde kullanılabilen Nvidia A800 ve H800 çiplerine erişim sağlayabiliyor. 

Çinli e-ticaret devi Alibaba, Tongyi Qianwen olarak isimlendirdiği ChatGPT gibisi bir YZ modelini yakında piyasaya süreceğini duyurdu. Alibaba, bu chatbot’u Amel yeri iletileşme programı DingTalk da iç olmak üzere uygulama paketine entegre etmeyi amaçlıyor. 

ChatGPT, ABD merkezli OpenAI şirketinin bir eseridir. Lakin, en uygun ve en kuvvetli Yapay zeka sistemini yaratma yarışı, Lokal Amerikan şirketleri ortasında bile devam ediyor. 

Kısa müddet Evvel Microsoft, ChatGPT’ye rakip olacağı söylenen, sohbet robotu Bing ve web tarayıcısı Edge için Yapay zeka dayanaklı Çeşitli yeni özellikler yayınladı. Ayrıyeten, Google’ın YZ kısmı DeepMind’ın en nihayet Yapay zeka atılımlarını sunmak için yine yapılandırıldığı söyleniyor. 

Çinli yetkililer, kamuya Aleni olarak aktiflik göstermelerine müsaade verilmeden Evvel ülke içinde piyasaya sürülen bütün üretken Yapay zeka hizmetlerinin Mecbur olarak gözden geçirileceğini duyurdu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir