parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Bunları Bilin: Kripto Ekosisteminin Argo Kelimeleri

Bunları Bilin: Kripto Ekosisteminin Argo Kelimeleri

admin admin -
27 0

Kriptoda HODL, HFSP, rekt üzere birçok argo söz bulunmaktadır. Bu sözler başlarda ekosisteme has ve sadece kesime ilgisi olan yatırımcılar tarafından biliniyor olsa da vakitle günlük hayata entegre olmaya başladı. Sadece argo değil, teknik olarak isimlendirilebilecek tabirler de bir lügat oluşturacak kadar sayıca fazla. İşte kripto ekosisteminin argo kelimeleri…

Kriptoda Argo Kelimeler

Kriptoda argo sözler, dalın kendine has lisanını oluşturuyor. Bilhassa dijital varlıklara yatırım yapma konusunda şimdi yolun başındaysanız, pek Fazla tahlil ve yorum makalesinde bu tabirlerden en az birine rastlamışsınızdır. Sözün mecazi ve gerçek manalarını bildiğinizde ise ekosistemin lisanına Yargıç olacağınız için yatırımlarınızı daha şuurlu yapabileceksiniz.

Biz de buradan yola çıkarak kripto ekosisteminin argo sözlerini sizin için derledik.

1. HODL

HODL, kripto Nakit piyasasında yaşanan dalgalanmalara Karşın kullanıcıların birikimlerini uzun vadeli elinde tutması manasına gelir. Piyasalar düşüş yaşadığında portföyündeki varlıkları satmayan ve elinde tutan bir şahıs HODL stratejisi uygular. Bu söz kullanıldığında; değer kaybetmeye başlayan varlıkların satılması yerine uzun vadeli bekletilerek yine değer kazanması amaçlanır.

HODL stratejisi Bitcoin ve Ethereum üzere kripto Nakit ünitelerinde daha yaygındır. Zira bu kripto Nakit üniteleri, pek Fazla yatırımcının elinde bulunan ve genel olarak pahalanan, esaslı dijital varlıklardır. Bu kripto paralar ekseriyetle düşük değerdeyken alınır ve cüzdanlarda uzun müddet bekletilir.

2. FOMO

Sosyal Ömür ve yatırım piyasasında sıkça kullanılan bir söz olan FOMO, fırsatı kaçırma korkusu manası taşımaktadır. İngilizce bir sözün kısaltması olan FOMO’nun açılımı “Fear of Missing out” cümlesidir.

FOMO sözü pişmanlık duyma ya da yanlış seçim yapma korkusu manasına da gelmektedir. FOMO hissi Türlü durumlarda oluşabilir. Toplumsal medya etkileşimleri ile sonlu olmayacağı üzere yatırım dünyasında da sıkça yaşanabilen bir kavramdır. FOMO sendromu, toplumsal medyadaki gelişmeleri takip edememe tasası şahısları Daimi telefonlarını ya da teknolojik aygıtlarını Denetim etmeye sevk etmektedir.

3. Shill/Shillemek

Shill, bir projeyi tanıtmaya çalışan statü yahut prestij sahibi bir şahıs tarafından yapılan örtülü reklamdır. Lakin bu reklam her durumda sağlam ve hakikat bir yorum olmayabilir. Tıpkı vakitte manipülasyona Aleni bir pozisyon oluşmuş olur.

İngilizce “yem” manasındaki shill sözcüğünün acemice Türkçeleşmiş halidir. Kripto jargonunda, bir coin’in Daimi övülerek fiyatının çok yükseltilmesidir.

4. Shitcoin

Shitcoin, bariz bir emele yönelik çıkarılmamış olan kripto Nakit ünitelerini tanımlamak için kullanılan yaygın bir aşağılayıcı tabirdir. Bu tabir, en âlâ pahası olmayan coin’ler için kullanılsa da ferdî görüşe dayalı olarak rastgele bir kripto Nakit ünitesine de atfedilebilir.

Terim içerisinde sayılabilecek kripto varlıklar, tanınan Öbür bir coin’in kopyası olabilirler yahut başlı başına Müstakil bir projenin eseri olarak piyasada yer alabilirler. Bu noktada keskin çizgilerle belirlenmiş bir tanımlama var değildir.

5. BTFD

BTFD İngilizce bir Anlatım olan “buy the f***ing dip” kelamının kısaltmasıdır ve “dibi satın al” yahut “dipten satın al” manalarına gelmektedir. Kripto paralarda yükseliş devri yaşandığı üzere Misli düşüş periyotları de yaşanmaktadır. Bilhassa 2022 yılı ayı dönemi olarak isimlendirilen bu düşüş trendine konut sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte, dijital varlıklar düşüş halindeyken alım yapılması gerektiğini düşünen ve bunu bir yatırım fırsatı olarak gören pek Fazla analist de mevcuttur. Vaziyet bu türlü olunca Laf konusu yatırım fırsatını temsil eden bir de telaffuz üretilmiştir.

Bu yüzden BTFD ayı döneminde bir sonraki kripto Nakit çift yahut üç haneli artışı için yani boğa dönemi için insanları kripto satın almaya yönlendirmek için kullanılan agresif bir kripto Nakit argo terimi olarak literatüre geçmiştir.

6. FUD

FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) kısaltmasının açılımının Türkçe karşılığı Endişe, Kararsızlık ve Şüphe’dir. Kısaltma hem iktisatta hem de siyasette sık sık kullanılır. Bilhassa anne akım medya aracılığıyla kitlelere yayınlan haberlerle manipülasyon yaratılır. Manipülasyon ile güdüme alınan rastgele bir şeye hücumlar kolaylaşır, prestiji düşürülmeye çalışılır. Manipüle edilmeye çalışılan şey Bitcoin, bir Üleş senedi yahut bir siyasi Namzet olabilir.

7. Degen

Degen, bir kripto Nakit yatırımcısının Gerekli ihtimamı göstermeden yani gereğince araştırma yapmadan, sinyallere ve FOMO‘ya kapılarak süreç yapmasını Anlatım eden bir tabirdir. Degen, söz manası olarak ise “degenerated” yani “dejenere olmuş” sözünün kısaltılmış halidir.

Degen olarak tanımlanan şahıslar, bir kripto varlığı onda değer gördüğü için satın almaz. Kendisinden sonra oburlarının da o varlığa yöneleceğini ve fiyat dalgalanmaları hakkında spekülasyon yapılacağını düşünür.

8. WAGMI

Özellikle NFT’lerin hayatımıza girmesiyle bilinirliği artan Wagmi kavramı “Hepimiz Başaracağız” demektir. “We Are All Going to Make It” sözünün kısaltılmışı olan Wagmi, kripto alıp satanlara, arkadaşlarına yahut toplumsal medya takipçilerine yoldaşlık ve dayanak bağlamında söylenmektedir. Bunun yanı Dizi NFT dünyasında WAGMI, başarılı olan yahut gelecekte başarılı olacağı düşünülen NFT’lerden bahsedilirken kullanılır.

9. Rekt

Kriptoda REKT sözünün manası belli bir süreç yahut yatırımda finansal olarak çöküş yaşamaktır. Kaybedilen ölçü değişse de bu kavram ekseriyetle Fazla Aka ölçülerdeki kayıplar için kullanılır. Rekt kullanımına Örnek vermek gerekirse, “LUNA’da long’taydım ve sonra UST, sabit kıymetini kaybettiğinde ve çöktüğünde REKT oldum.” diyen bir kullanıcı, kaybını lisana getirmiş olur.

10. HFSP

HFSP argo bir kripto terimidir ve İngilizce “Have Fun Staying Poor” tabirinin kısaltılmış biçimidir. HFSP Türkçe manası “Fakir kalmanın keyfini çıkar”dır. Bu terim, kripto varlıklara yatırım yapmayan bireyler için kullanılır ve kullanan kişiyi kibirli bir konuma sokar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir