Bitcoin’in Taproot Güncellemesi Bilmeniz Gereken Her Şey

Bitcoin Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Bu, 2017’deki SegWit güncellemesinden sonraki dört yıldaki ilk Bitcoin yükseltmesidir. Güncelleme, Bitcoin işlemlerine gelişmiş ölçeklenebilirlik, güvenlik ve gizlilik katacak ve işlevselliğini, halihazırda programlanabilir akıllı sözleşmeler kullanan Ethereum gibi rakip blok zincirleriyle uyumlu hale getirecektir.

Ayrıca, Bitcoin kullanıcıları, çok daha karmaşık işlemler için gelişmiş cüzdan işlevselliğinden ve düşük ücretlerden yararlanabilecekler. Geliştiriciler, bitcoin blok zincirinde daha önce mümkün olmayan yeni projeleri gün ışığına çıkarmak için bundan böyle daha büyük bir araç seti bulacaklardı.

Taproot’un en eski ve en büyük blok zinciri ağı için ezber bozan bir şey olduğunu kanıtlayabileceğinden çok daha fazlası var. Son güncellemenin ekleyeceği özelliklerin ve yardımcı programların kapsamlı bir takibine girmeden önce, mevcut duruma yol açan olaylarla ilgili bazı kısa özetleri ele alalım:

Taproot Güncellemesinin Zaman Çizelgesi

Ethereum gibi akranlarından farklı olarak Bitcoin, ağındaki yükseltmelere ve gelişmelere doğru yavaş ve istikrarlı bir yolculuk yaptı. Her güncelleme, ağda bulunan doğrulayıcılardan ve madencilerden önemli ölçüde fikir birliği ve koordinasyon beklemelidir. Ayrıca, sağlam bir blok zinciri olarak, merkezi olmayan ve dağınık çeşitli ağ katılımcıları ağı nedeniyle ağda yapılacak herhangi bir değişiklik zordur.

En önemli ve oybirliğiyle desteklenen güncellemelerden biri olan Taproot, etkinleştirilmek için kendi zamanını ve yolunu aldı:

1. Bu güncellemeyle ilgili tartışmalar 2016 gibi erken bir tarihte başlamıştı.

2. 2017, Bitcoin blok zincirindeki blok boyutunun artmasına yardımcı olan SegWit (Ayrılmış Tanık) güncellemesine aitti. Ayrıca, bitcoin ödemelerini daha hızlı ve daha ucuz hale getirmeye yardımcı olan Lightning Network’ün lansmanının önünü açtı.

3. Ocak 2018’de, bir kriptografik sistem geliştiricisi olan Gregory Maxwell, ilk olarak yükseltmeyi resmi olarak önerdi.

4. Ekim 2020’de Taproot’un kod tabanını Bitcoin Core ile birleştirmek için üç Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP) kullanıldı. Bu BIP’ler Jonas Nich, A.J. Townes, Pieter Wuille ve Tim Ruffing.

5. Yükseltme aktivasyonu için bir fikir birliğine varmak için Mart 2021’de bir “Hızlı Deneme” konsensüs yöntemi üzerinde anlaşmaya varıldı. Hızlı deneme, madencilere yükseltme için sinyal desteği için iki haftalık bir dizi blok veriyor.

6. Mayıs ayında süreç, işlenmiş bloklardan gereken %90 sinyal desteğini toplamak için iki zorluk ayarı arasında başladı.

7. Gerekli sinyal desteği sağlandığında, yükseltme aktivasyonunun Kasım ayında gerçekleşmesi için “kilitlendi”.

8. Kilitlenme tarihi ile etkinleştirme tarihi, yani 14 Kasım arasında, madenciler ve düğüm operatörleri, hangi bloğun geçerli işlemler içerdiğini belirleyerek Bitcoin çekirdek sürümü 0.21.1’e yükseltildi.

9. Taproot için birleştirilmiş kodu içeren yükseltme, nihayet 14 Kasım’da ağdaki 709.632 bloğunda etkinleştirildi.

Gamechanger: Schnorr İmza Yükseltmesi ve Diğer Yükseltmeler

Daha önce Bitcoin, kullanıcıların işlemi başka bir yere göndermeyi onaylamak için işlemlerini özel bir anahtarla imzalamaları gereken ECDSA (Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması) imzalarını kullanıyordu.

Taproot yükseltmesi üç yükseltme içerir, ancak temel yükseltme, ‘Schnorr’ imzaları adı verilen çoklu imza özelliğidir. Bu yükseltme kapsamında, birden çok kullanıcı adresinden gelen ortak anahtarlar, tek bir toplu ortak anahtarda birleştirilir. Bu nedenle, birden çok ortak anahtara duyulan ihtiyaç ortadan kaldırılarak, genellikle ağı tıkayan işlemlerin karmaşıklığı azaltılır. İşlem doğrulayıcı, tek bir dijital imzayı ve ortak anahtarı onaylayarak, ilgili tüm tarafların işlemi imzaladığını onaylayabilir.

Bu yükseltme, işlemlerin gizliliğini ve güvenliğini artırmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, birden fazla imza tek bir imzaya dönüştüğü için ağın daha verimli ve ölçeklenebilir olmasına da yardımcı olacaktır.

Taproot koduna gömülü başka bir yükseltme, MAST’tır (Merkelized Abstract Syntax Tree). Bu yükseltme, izlenmesi ve analiz edilmesi zor Bitcoin işlemlerine izin verecektir. Bu, çoklu imza işlemlerini basit işlemlerden ayırt edilemez kılmak için Schnorr yükseltmesini destekleyecektir.

Yeni Yükseltme, Bitcoin Ağına hangi Yardımcı Programları ekler?

Yükseltme, geliştiricilere, Bitcoin’in ağda her zaman var olan ‘neredeyse işe yaramaz’ akıllı sözleşmeler özelliği nedeniyle daha pahalı, daha fazla zaman alıcı ve işlemler açısından sınırlayıcı olması nedeniyle daha önce keşfedilemeyecek daha geniş bir olasılıklar dizisi sundu. Eklenen özelliklerin ve yardımcı programların listesi şunları içerir:

Geliştirilmiş Kullanılabilirlik

Yükseltme şu anda etkinken, bitcoin cüzdanı, tek bir işlem olarak hash edilebilecek birden fazla işlemi destekleyebilecek. Bu özellik, çeşitli uygulamaları kolaylaştırmak için faydalı olabilir. Bunun bir örneği, tek bir cüzdan adresi altında birden fazla taraftan yapılan işlemler olabilir. Günlük bitcoin uygulamaları, daha hızlı işlem hacmi ve daha ucuz işlem ücretleri ile bu gelişmiş ağ üzerinde gelişecektir.

Gelişmiş Gizlilik ve Güvenlik

Taproot Yükseltmesi lp, gizliliği artırmak için zincirdeki belirli karmaşık işlemleri gizler. Örneğin, belirli işlemlerdeki harcama ayrıntıları yükseltme kullanılarak maskelenebilir.

Ether Capital CEO’su Brian Mosoff, bu özellik perakende yatırımcılar için pek kullanışlı olmayacak, ancak “En büyük fayda, güvenlik ve imza planlarının gizli tutmak istedikleri büyük emanetçiler ve kurumlar olacak” diyor. Schnorr imzaları yükseltmesi ve MAST yükseltmesi, işlemlere belirsizlik katar, böylece işlemleri daha özel ve güvenli hale getirir.

Daha İyi Verimlilik ve Gelişmiş Akıllı Sözleşmeler Yeteneği

Yükseltmeden sonra, ağdaki işlemler veri açısından daha verimli hale gelecek, blok kapasitesi optimize edilecek ve işlem maliyetleri daha ucuz hale gelecektir. Bir kez verimli olan Bitcoin blok zinciri, Schnorr imza yükseltmesinden yararlanarak mevcut akıllı sözleşme yeteneklerini kullanabilecektir. Akıllı sözleşmeler, sonuçları önceden programlanmış girdilere bağlı olan kendi kendine yürütülen işlemlerdir.

Gelişmiş akıllı sözleşmelerin yeteneği, Bitcoin’de DeFi ve NFT’leri destekleyebilecek ağ için daha iyi esneklik ve ölçeklenebilirlik anlamına gelir. Kim bilir, mevcut yükseltme “orijinal kripto ağında” bir teknolojik yenilik dalgasını harekete geçirebilir?

Bitcoin Ethereum’u Bitirecek mi?

Kuşkusuz Taproot, Bitcoin ağının genel verimliliğini ve komut dosyası oluşturma kapasitesini, yani onu Defi ve dApps ana bilgisayarı Ethereum’a yaklaştıran akıllı sözleşmeleri dağıtmaya yardımcı olacaktır. Taproot yükseltmesi ağda aktif olsa da işin daha bitmediğini belirtmekte fayda var. Bitcoin cüzdanları, borsaları ve bu tür diğer hizmetlerin Taproot özelliklerini desteklemek için yükseltilmesi gerekir. Bitcoin şu anda Ethereum’un sürekli genişleyen ufku ve akranlarını destekleyen diğer akıllı sözleşmeleriyle eşleşmiyor.

Geliştiriciler, yükseltmeye dayanan epeyce değişiklik izliyorlar. Baş hukuk danışmanı ve uyum sorumlusu Katherine Dowling, “Ancak, Bitcoin akıllı sözleşme açısından muhtemelen Ethereum kadar esnek olmayacak olsa da, Taproot ile bu boşluk şimdi kapanacak. Bitcoin için günlük uygulamalarda bir artış görüyoruz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir