Kriptoya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Kısa bir süre önce, kripto para birimine yatırım yapma fikrini kavramak zordu. Geleneksel, devlet destekli bir para birimi yerine, kripto para birimi dijitaldir. Ancak nispeten kısa bir süre içinde, işlem yapmaya, ticarete ve kripto para birimine yatırım yapmaya odaklanan bütün bir ekosistem oluştu.

Potansiyel kripto para yatırımcıları, kriptonun nasıl çalıştığı, nasıl kullanıldığı, farklı kripto para türleri ve kripto para birimine yatırımın diğer yatırım türlerinden nasıl farklı olduğu dahil, dalış yapmadan önce temel bilgileri öğrenmek isteyebilir.

Kripto Temelleri

Kripto para birimi (veya “kripto”) dijital paradır. Diğer para türleri gibi alınıp satılabilir, takas edilebilir ve işlem görebilir, ancak temel fark, tamamen dijital bir varlık olmasıdır. Kriptoların, ister metal para ister kağıt fatura olsun, fiziksel bir gövdesi yoktur. Kripto, işlemleri ve mülkiyet ayrıntılarını kaydeden az çok dağıtılmış bir defter olan blok zinciri teknolojisi tarafından etkinleştirilir.

Kriptolar çeşitli şekillerde elde edilebilir: Bir kredi kartıyla satın alınabilirler. Böylece geleneksel para birimini bir kripto para birimiyle değiştirirler veya genellikle ileri teknoloji bilgisayarlar gerektiren “madencilik” adı verilen bir işlemle. Kriptolar elde edildikten sonra, birçok farklı şirket tarafından sunulan dijital bir cüzdanda güvenli bir şekilde saklanırlar. Bazı aracı kurumlar, yatırımcılara kripto para birimlerine de yatırım yapma seçeneği sunar.

ABD hükümeti tarafından sigortalanan ABD dolarının aksine, kripto para birimleri herhangi bir hükümet tarafından desteklenmediğinden, doğası gereği spekülatiftir ve geleneksel para birimlerinden veya yatırımlardan daha risklidir.

Bu yatırım türü hala yenidir. Bitcoin ilk olarak 2009’da ortaya çıktı, ardından diğer kripto para birimleri geldi. Geriye dönüp bakıldığında kabaca on yıllık kripto ticareti ve çok az veya hiç korkuluk olmadan, kripto para birimine yatırım yapmak, uzmanların “güvenli” bir yatırım olarak adlandıracağı şeyden çok uzaktır.

Risklere rağmen, kripto özellikle cesur yatırımcılara çekici gelebilir. Portföylerine kripto para birimi eklemeyi düşünen yatırımcılar için bazı ipuçları.

1. Farklı Kripto Para Türleri Vardır

Kripto para birimine yatırım yapmadan önce, orada hangi türlerin olduğunu bilmek önemlidir. Bunlara orijinal kripto para birimleri olan Bitcoin ile Ethereum, Litecoin ve Ripple gibi diğer “altcoinler” dahildir.

Bu kripto para birimlerinin çoğu Bitcoin ile aynı çerçeve üzerine inşa edilmiş olsa da, bazılarının kendi ayrı sistemleri ve protokolleri vardır. Altcoin’ler, düşük veya ücretsiz ücret ve daha kısa işlem süreleri gibi özelliklerle Bitcoin’de iyileştiğini iddia edebilir.

2. Kripto Paraya Yatırım Yapmak Risklidir

Kripto para birimi hala büyük ölçüde düzenlenmemiş ve nispeten kanıtlanmamış bir sektördür. Bu nedenle, bazıları kriptoya yatırım yapmayı “spekülatif” olarak adlandırmanın yetersiz olduğunu söylüyor.

Peki neden kripto para birimine yatırım yapmalısınız? Bitcoin gibi belirli dijital varlıklar ve kripto para birimlerinin sabit bir arz limiti vardır; dünyada var olan bitcoin sayısı artmayacaktır. Bu şekilde, hisse senetleri veya tahviller gibi fiyat para biriminde ifade edilen yatırımlara karşı enflasyona karşı bağışık olduğu kabul edilir. Aynı zamanda bir “güvenli liman” varlığı olarak kabul edilir. Bu nedenlerle, enflasyona karşı bir hedge olarak kabul edilir.

Ve sonra düz eski performans var. Kurulduğu günden bu yana geçen on yılda, Bitcoin diğer tüm varlıklardan daha iyi performans gösterdi. Bununla birlikte, Bitcoin ve diğer para birimleri için fiyatlar ve döviz kurları çılgınca değişti. Örneğin, Bitcoin, 2019’un başında madeni para başına 3.500 doların altına düşmeden önce 2017’de madeni para başına 14.000 doların üzerinde bir değere sahipti. Ve her zaman olduğu gibi, geçmiş performans gelecekteki başarının bir göstergesi değildir.

Diğer riskler arasında potansiyel hükümet müdahalesi veya düzenlemesi yer alıyor ve bazı kripto para birimleri şimdiden çökerek yatırımcıların yatırımlarına erişememesine neden oldu. Her zaman tekrar olma veya yatırımcıların bir kripto dolandırıcılığına kapılma olasılığı vardır.

3. Kripto Değeri Arz ve Talebe Bağlı

Kripto fiyatları, ana akım yatırımlardan biraz farklı dalgalanıyor. Gişe rekorları kıran bir kazanç raporu, bir hisse senedi durumunda olabileceği gibi, kripto fiyatlarının yükselmesine neden olmayacak.

Bir kripto para biriminin değeri, tamamen olmasa da büyük ölçüde arza, talebe ve halkın değer taşıdığına olan inancına bağlıdır. Örneğin, Bitcoin’e olan talep arttığında, Bitcoin’in fiyatı veya değeri yükselir. Tersine, talep düştüğünde ve birçok kişi Bitcoin sattığında, fiyat veya değer düşer.

4. Çeşitlendirme Mantığı Uygulanır

Birçok yatırımcı, yatırımlarını çeşitlendirmenin değerini bilir. Bu, bir yatırımcının varlık tahsisinin, örneğin yalnızca tek bir şirketin hisse senedi yerine, bir dizi farklı yatırıma (hisse senetleri, yabancı hisse senetleri, tahviller, değerli metaller vb.) yayıldığı anlamına gelir. Temel fikir riski azaltmaktır; Tek bir şirkete veya emtiaya büyük ölçüde tahsis edilmiş bir portföy, çeşitlendirilmiş bir portföyden daha risklidir.

Aynı mantık kripto yatırımı için de geçerli olabilir. Yatırım için kullanılabilecek çok sayıda kripto para birimi vardır ve Bitcoin gibi yalnızca bir tanesine bağlı kalmak, birkaç farklı kriptoya yatırım yapmaktan daha riskli olabilir.

5. Kripto Geleceğini Tahmin Etmek Zor Olabilir

Kripto para biriminin spekülatif doğası ve yatırımcılar için nispeten yeni bir seçenek olduğu gerçeği göz önüne alındığında, getiriler açısından tam olarak ne bekleneceğini bilmek zor. Örneğin, yatırımcıların geriye dönüp bakması gereken onlarca yıllık hisse senedi performansı verisi veya gözden geçirmesi gereken üç aylık kazanç raporları yoktur. Bu nedenle, kriptoya yatırım yaparken beklentileri kontrol altında tutmak en iyisidir. Kârlar elde edilebilir, ancak felaket kayıpları da çok gerçek bir olasılıktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir