Bitcoin Ordinals Nedir? Bitcoin NFT’leri

Bitcoin Mar 03, 2023 Yorum Yok

Bitcoin Ordinals, Bitcoin blokzincir ağı üzerinde NFT oluşturmayı Muhtemel hale getiren bir protokoldür. Bitcoin NFT’leri olarak da anılmaya başlanan Ordinals, BTC’nin en Ufak ünitesi olan Satoshi’lere eklenen datalarla yaratılmaktadır. Pekala, Ordinals’in bilinen NFT’lerden farkı nedir?

Bitcoin Ordinals Nedir?

Ordinals, Bitcoin blokzinciri üzerinde NFT yaratmayı sağlayan protokole verilen isimdir ve bu File üzerinde oluşturulan NFT’ler de bu isimle anılmaya başlamıştır. Bugüne dek NFT varlıklar Ethereum blokzincir ağında üretilebiliyorken, protokol sayesinde BTC ağında da üretim yapılması sağlanmıştır.

Ordinals Protocol ile Bir arada Bitcoin ağını işleten node’lar, üretilen her bir Satoshi’nin üzerine data ekleyebilmektedir. Kullanıcılar, isteğe bağlı ekstra bilgileri taşıyan SATS gönderebilir ve alabilir. Bu datalar metin, JPEG’ler, ses yahut görüntüler olabilir. Protokol, Satoshi’lerin üzerine akıllı kontratlar yazmayı Mümkün hale getirmiştir. Sistem rastgele bir akıllı mukavelenin yazılımına İmkan verse de şu sıralar Bitcoin blokları üzerine yazılan en tanınan akıllı kontrat tipi NFT olmuştur.

Öte yandan Ordinals direkt NFT’lere benzemez ve bu ikisi ortasında Kıymetli bir farklılık mevcuttur.

Bitcoin Ordinals ve NFT Ortasındaki ayrım Nedir?

Ethereum ağı üzerindeki NFT’ler, Interplanetary ağ System (IPFS) ismi verilen blokzincir hard diski üzere merkeziyetsiz bir depolama sistemi kullanırlar. Bu datalar dinamik metadata kullanılarak değiştirilebilir.

Bitcoin Ordinals Protocol’ün geliştiricisi Casey Rodarmor ise dinamik metadata’yı bir eksiklik olarak görmektedir. Rodarmor, NFT’lerin zincir dışı datalara Muhtaçlık duymaları nedeniyle Noksan olduğunu tez etmektedir. Bunun yanı Dizi Bitcoin Ordinals, bilgilerin tamamı ile zincir üstünde yazılmasından dolayı “eksiksiz” olarak tanımlanmaktadır.

Dolayısıyla Ordinals’in bu istikametiyle NFT kesiminde bir değişimi tetikleyebileceği Anlatım edilmiştir.

Bitcoin NFT’leri Nasıl Alınır?

Ordinals almak için şu 3 adımı uygulamanız gerekir:

  1. Bitcoin Ordinals dayanaklı bir cüzdan sahibi olun.
  2. Cüzdanı kurun.
  3. Satın alınacak bir Ordinals bulun ya da 3. parti servis sağlayıcılarına kendi Ordinals’inizi yazdırın.

Bitcoin NFT’leri satın almadan Evvel bu varlıkları saklamak ve aktarmak için biz cüzdan sahibi olmanız gerekir. Fakat yakın vakte dek Web3 altyapısındaki eksiklik nedeniyle bu arayüzü destekleyecek bir cüzdan bulunamıyordu. Eksikliğin giderilmesi emeliyle birtakım cüzdanlar geliştirildi. Bitcoin Ordinals cüzdanlarından kimileri şu biçimdedir:

  • Ordinals Wallet
  • Xverse
  • Hiro Wallet
  • Sparrow

Bu cüzdanlardan birini bilgisayarınıza indirdikten sonra internet tarayıcınıza entegre edebilir ve kolay suram sağlayabilirsiniz. Suram sonrası ise alım yapılabilecek Ordinals bulabilirsiniz.

Peki, satın alınabilecek Ordinals nasıl bulunur?

Ordinal projelerini bulmak için Ordinals Discord kanalına katılmanız gerekmektedir. Akabinde “Link-your-project” kanalına giderseniz var projeleri görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Bu kanalda, koleksiyon oluşturucular, Ordinals satın alabileceğiniz Discord hesaplarını bağlar. Ordinals ile ilişki kurmak için Discord’daki beşerlerle irtibat kurmanız, Ordinal almadan Evvel Nakit göndermeniz, öbür beşerlerle direkt süreç yapmanız gerekebilir. Bu noktada ise ne kadar dikkatli olunması gerektiğini vurgulamakta fayda var. Bu şekil platformlarda ödeme ve gönderme süreçlerinde iki Kez düşünülmelidir.

Bitcoin Yükselişi ve Ordinal Etkisi

Uzun vadede Ordinals’ın uygulanabilirliği konusunda mutlaka kuşkular olsa da, yeni oluşan topluluğundan gelen heyecan dalgası Bitcoin için Olumlu olarak görülmektedir. Fortune, Bitcoin’in 2023’ün başlarındaki fiyat artışını Aka ölçüde Ordinal’in ortaya çıkışıyla ilişkilendirmektedir. Solana Vakfı’ndan Jon Wong ise bu mevzuda şu tabirleri kaydetmiştir:

“Ordinal darphaneleri arttıkça, madenciler madencilere, Bitcoin blokzincirini çalıştıran ve garanti altına Meydan bilgisayarlara, giderek daha Çok süreç fiyatı ödemeye istekli oldu.”

Başka bir deyişle, artan çılgınlık, BTC’nin nihayet fiyat artışının gerisindeki nedenlerden biri olarak görülmüştür.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir