Birleşik Krallık Yapay Zeka Gelişimini İnceleyecek

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 04, 2023 Yorum Yok

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, Yapay zekanın geliştirilmesini, yaygınlaştırılmasını ve toplumsal tesirlerini inceleyeceğini açıkladı. 

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), teknolojinin tüketiciler ve iktisat üzerindeki tesirinin inceleneceğini açıklamasıyla Birlikte Yapay zeka sahnesine resmen adım attı. Düzenleyici Kuruluş 4 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ChatGPT üzere uygulamaların Temel modellerinin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını Temel unsurlara nazaran inceleyeceğini belirtti. 

Cardell: Tüketiciler, Bu Teknolojinin Yararlarına Erişebilmeli

Kurum yaptığı açıklamada, bu prensipler ortasında güvenlik, şeffaflık, eşitlik ve hesap verilebilirliğin de yer aldığını söyledi. 

CMA’nın CEO’su Sarah Cardell, Yapay zeka araçlarının kamusal alana girişinden bu yana, düzenleyicilerin gözünün bu alanda olduğunu belirtti. Cardell kelamlarının devamında ise şu sözlere yer verdi: “Hızla gelişen bir teknoloji ve işletmelerin rekabet etme biçimini dönüştürmenin yanı Dizi Kıymetli bir ekonomik büyüme sağlama potansiyeline sahip.” 

Cardell, İngiltere’deki işletmelerin ve tüketicilerin bu teknolojinin potansiyel yararlarına erişebilmelerinin ve Düzmece bilgilerden korunmalarının Fazla Değerli olduğunun altını çizdi. 

CMA, birinci olarak Yapay zeka Temel modellerini ve bu teknolojinin kullanımı için rekabetçi pazarı inceleyecek. Düzenleyiciler, rekabet ve tüketicilere yönelik risklerin yanı Dizi fırsatları nasıl artırabileceklerini incelemeyi de planlıyor.

Bu incelemenin, YZ teknolojisi gelişirken sağlıklı rekabeti desteklemesi ve tüketicilerin korunması için yol gösterici prensipler üretmesi amaçlanıyor. 

25 Nisan’da Birleşik Krallık Başbakanı ve Teknoloji Bakanı, ülkenin Yapay zekaya Amade olma durumunu hızlandırmayı amaçlayan bir misyon gücü oluşturacaklarını duyudu. İngiltere bu kapsamda, vazife gücünü desteklemek için 124,8 milyon dolar fon sağlayacağını da taahhüt etti. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir