parabayi.com | Zengin Olma Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Altcoinler
  4. »
  5. Bankaların Devrilişi, USDC’nin Yıkılışı ve Kripto Piyasası

Bankaların Devrilişi, USDC’nin Yıkılışı ve Kripto Piyasası

admin admin -
23 0

Efe Bulduk ile, ABD merkezli banka şirketi Silicon Valley Bank‘ın çöküşünü, stablecoin hizmeti USDC’nin yıkılışını ve beraberinde gelişen kripto piyasasını derledik.

ABD’nin enflasyon ile keskin bir biçimde çaba etme istikametindeki atakları, nema artışlarını da beraberinde getiriyor. Uzun bir müddettir sistemli olarak nema artışı gerçekleştiren ABD, enflasyon konusunda şimdi keskin bir düşüşlere imza atamadı. Ayrıyeten bu durum, global piyasalar tarafından resesyon kaygısını de körükledi. Hakikaten endişelerin birinci eseri gündeme bomba tesiri yarattı. ABD’nin Değerli bankalarından Silicon Valley Bank iflas etti. Bu iflas, stablecoin hizmeti USDC’nin anne şirketi Circle’ın da 3.3 milyar dolar kaybetmesine yol açtı ve klasik finansın çöküşü kripto kesimine de sıçramış oldu.

ABD’de Regüle Banka Olan Silicon Valley Bank’ın Yıkılışı

ABD merkezli Silicon Valley Bank, regüle olması sebebiyle daha Fazla risk sermayedarlarının tercih ettiği bir banka olarak öne çıkıyor. Bankanın en Aka fonları, Venture Capital (VC) ve start-up olarak ön plana çıkıyor. Bu kuruluşlar topladıkları yatırım fonlarıyla yahut aldıkları dayanaklar ile büyüyen şirketler olarak öne çıkıyorlar. Bu nedenle, Aka bir varlıklarını Silicon Valley Bank üzerinde tutuyorlar.

Ortaya çıkan birkaç evraka nazaran, Silicon Valley Bank üzerindeki fonlar ortasında, a16z’nin 2.85 milyar doları, Paradigm’in 1.72 milyar doları ve Pantera Capital’in 560 milyon doları dikkat çekiyor. Husus özelinde ayrıntılı bir rapor hazırlayan Efe Bulduk, Silicon Valley Bank’ın 186 milyar dolarlık bir varlığı olduğunu belirtti. Ayrıyeten Bulduk, bankanın 190 milyar dolarlık bir borcu olduğunu da aktardı.

Coinkolik olarak, Efe Bulduk ile, Silicon Valley Bank’ın çöküşünü, bu çöküşün merkeziyetsiz finans eserlerine sıçramasını, bu sıçramanın USDC özelinde stablecoin’lerini etkilemesini değerlendirdik.

Geleneksel Finansın Çöküşü, Merkeziyetsiz Finans Eserlerini neden Etkiledi? Circle’ın Buradaki Rolü Nedir?

Kripto Nakit piyasası, her ne kadar merkeziyetsiz tabiriyle ve dijital çağın altın incisi olarak öne çıksa da, bir bakıma klâsik finans eserleriyle Enlem devinim ediyor. ABD’nin nema artışına gitmesi, resesyon kaygıları, Çeşitli iflaslar ve çöküşler bu nedenle kripto Nakit piyasasını da etkileyebiliyor.

Efe Bulduk’a geleneksel finansın çöküşünde, merkeziyetsiz finans eserlerinin neden etkilendiğini ve burada USDC ihraççısı Circle’ın ne üzere bir rolü olduğunu sorduk.

Bulduk, küresel finanstan Müstakil devinim etmeyen kripto Nakit piyasasına değinerek, Lehmann Brothers’tan sonraki en Aka ikinci banka batışının gerçekleştiğini aktardı. Bu türlü bir durumun oluşması, Aka yatırımcıların, kurumsal şirketlerin ve Aka oyuncuların “risk off” moduna geçmesine yol açıyor. Bulduk’a nazaran bu aktörler, ellerindeki durumları kapatarak riskten kaçınmaya çalışıyor. Bu da öbür taraftan fiyatların düşmesine yol açıyor.

Silicon Valley Bank, Circle’ın rezerv bankası olarak hizmet veriyordu. Bu durum, Circle’ın içeride 3.3 milyar dolarlık bir varlığını kurtaramamasının da en Aka nedenlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Bulduk, USDC ihraççısı Circle‘ın bu türlü bir duruma maruz kalması nedeniyle, Ufak yatırımcıların korkup piyasadan çıkmasına neden olabileceğini aktardı. Bulduk’un bu görüşü, haber akışının gündeme yansımasıyla Bir arada düşen kripto Nakit piyasasını ve stablecoin çıkışlarını da ortaya çıkarıyor.

Efe Bulduk, Silicon Valley Bank‘ın çöküşüyle düşen kripto Nakit piyasasında bir öbür nedenin, bankada varlık bulunduran Venture Capital‘lar ve start-up‘lar olduğunu düşünüyor. Bulduk, bu kuruluşların paralarının bankada sıkışmasına değinerek, operasyon masraflarını karşılamaları için kripto Nakit satmaya başlayabileceklerini ileri sürdü. Bulduk, bu kripto satışlarının on-chain üzerinden takip edilebildiğini ve bu takip etme özelliğinin de genel kripto Nakit piyasasında satış baskısına yol açtığını aktardı.

Kripto Borsaları ve Stablecoin’lerden Sonra, Kripto Piyasasında Bizleri Neler Bekliyor?

Kripto sanayisi, neredeyse bir yılı aşkın bir müddettir Olumsuz haberlerin ve Olumsuz gelişmelerin tesiri altında ilerliyor. Terra krizinin patlak vermesiyle kaybolan 40 milyar dolar, FTX’in iflasıyla Birlikte kaybolan itimat ve Silicon Valley Bank’ın çöküş yaşamasıyla ortaya çıkan kaos bütün kripto sanayisini tesiri altına aldı.

Neredeyse her ay yaşanan birçok Olumsuz olay, ülkelerin düzenleyicilerini de harekete geçirdi. Bilhassa ABD’li düzenleyiciler, kripto Nakit borsaları ve DeFi projelerinin üzerinde ağır bir baskı kurmaya başladı. FTX’in devam eden hukukî süreçleri, Bitzlato’nun kara Nakit aklama suçlamasıyla karşı karşıya kalması, Binance’in Türlü soruşturmalardan geçmesi ve nihayet olarak KuCoin’e açılan dava gündemde ağır bir yer edindi. FTX’in iflas etmesinden sonra sıkılaşan bu baskılar, kripto Nakit borsalarının diken üstünde devinim etmelerine yol açıyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), neredeyse her gün “4” paylaşımı yapmaya başladı.

Kripto Nakit borsalarının üzerindeki baskılar şimdilerde stablecoin’lere sekmeye başladı. BUSD konusunda Paxos’un soruşturmaya alınması ve Binance’in direk olayların merkezine yer alarak FUD’lara maruz kalması nihayet yaşanan stablecoin gelişmelerinden birisiydi. Bu gelişme, kripto Nakit piyasasında karamsar havayı ortaya çıkarmış, piyasalar beraberinde Fed nema artışını da fiyatlayarak düşüşe geçmişti. soluk almaya başlayan kripto Nakit piyasasına nihayet darbe, USDC’nin depeg olması ve beraberinde bütün stablecoin’leri sürüklemesiyle gerçekleşti.

ABD dolarının kripto Nakit piyasasında birebir kullanımını sağlayan dolar bazlı stablecoin’ler, USDT haricinde 1 doların altına sarkmış durumda.

Resesyon telaşlarının şiddetlendiği ve ABD’nin nema artırmaya yönelik kararlılığı, Silicon Valley Bank stilindeki olayların artabileceğini öne çıkarıyor. Bu durumda, klâsik finans eserlerinin ve bankalarının çöküşü, Bulduk’un da dediği üzere Enlem olarak kripto piyasalarını da etkileyecektir. Domino taşı tesiriyle devrilen finans eserleri, riskli varlıklar yahut risksiz varlıklar ayırt etmeden Biricik tip bir formda devinim ediyor. Bankada Nakit tutan yatırımcıların gördüğü ziyanlar, bankaların kurumsalları tarafından kripto Nakit piyasasının da hareketlenmesine yol açabilecek durumda.

İleriye dönük bakıldığında bu olayların sonucunda, düzenleyicilerin daha fala bölümün içine gireceği ön plana çıkıyor. Bulduk, yayımladığı raporunda ve Coinkolik röportajında, olayların daha Fazla “bank run” sonucunda buralara geldiğini belirtti. Böylesine durumlar, bütün piyasaları tesiri altına alacağı ve yatırımcıları mağdur edeceği için, düzenleyicilerin dikkatli bir formda incelemeye alması mümkün görünüyor.

Tüm bu süreçlerin kripto Nakit piyasasına tesirini Efe Bulduk’a sorduk. Bulduk, ABD’de kriptoya yönelik bir “cadı avı” başlatıldığını belirtti. Bulduk, FTX’in iflasıyla Bir arada kripto dalına yönelik Tüm algıların değiştiğinin altını çizdi. Buna münasebet gösteren Bulduk, FTX’in ABD’deki seçimlerde fonlayıcı olduğunu Anlatım etti. Sam Bankman-Fried’ın sonrasındaki hırsızlık tabiriyle cürümler işlemiş olması ve ABD atletlerin, Ünlü ekonomistlerin bu süreçlerde yer alması, ABD’nin kriptoya yönelmesine yol açtı. Bulduk, ABD’li düzenleyicilerin Silvergate ve Signature Bank‘ı patlatma yolunu tercih ettiğini Anlatım etti. Bulduk, FDIC, DoJ, NEC, OCC, Fed ve Beyaz Saray koordineli bir baskı ortamı oluşturulduğunu belirtti.

Bu baskıların devam edeceğini belirten Bulduk, şunları söyledi;

“Bankalara kripto hizmeti sağlamasan daha güzel diye yaklaşan bu baskıcı yaklaşım, bir Yasa çıkartılana kadar devam edecektir. Burayı baskı altına almak istiyorlar. Silicon Valley Bank battı, gerisinden Signature Bank gelecektir muhtemelen. çok planlı ve programlı bir ilerleyiş oluyor. Burada, Lael Brainard ve Elizabeth Warren kriptoda regülasyon gelene kadar bu piyasaları sıkmaya devam edecektir. Regülasyonlarda da yüksek ihtimal ile stablecoin regülasyonu öncelikli gelecektir. Zira, kendileri bir CBDC yapma yoluna gidecekler. Büsbütün makas ayrımı yaptılar, bu türlü bir sinyal vermiyorlardı. Dünyanın kalanına ayak uydurmuş üzere görünüyorlardı. Tahminen de tıpkı paralellikte, kripto regülasyonlarını (Bitcoin haricinde) CFTC yahut SEC’e verebilirler. Bu biçimde regüle edilecek. Daha sonra DAO’lar regüle edilecek. bütün bunlar olana kadar baskıya devam edecek üzere görünüyor ABD tarafı”

Efe Bulduk: İçine Dolar Giren Her Yere Bunlar Dokunuyorlar

Efe Bulduk, stablecoin’lerde öncelikli bir regülasyon görülebileceğini belirttikten sonra, USDC, BUSD ve öteki stablecoin’ler üzerindeki ilerleyişe de değindi. Bulduk, stablecoin’lere regülasyon gelene kadar, olabildiğince baskı ve fiyat hareketliliğinin görülebileceğini Anlatım etti.

Bulduk, ABD düzenleyicilerinin, Paxos soruşturmasında öncelikli gaye olarak BUSD konusuna ağırlaştığını ve böylece Binance’e bir sinyal verdiklerini Anlatım etti. USDC’ye de yeni yeni sıçramalar olduğunu belirten Bulduk, Tether’e (USDT) pek bir şey yapamadıklarını, lakin içerisine dolar giren her şeye müdahale ettiklerini aktardı. Husus özelinde Bulduk, şunları söyledi;

“Önce konsolide et…Şuan konsolide ediyorlar. önce BUSD’un önünü kestiler ve artık USDC’ye yöneldiler. Bu sayede dolar USDT’de toplanıyor. İçerisine dolar giren her şeye bir biçimde dokunabiliyor ABD. Münasebetiyle, stablecoin’lere regülasyon gelene kadar olabildiğince sıkmak ve zayıflatmak amaçlanıyor.”

Bulduk, burada hikaye yazan şahısların, kripto kalırsa ABD’lilerin daha dominant olmasını isteyeceklerini belirtti. Fakat, kripto kalmazsa da “canımız sağolsun” mantığıyla yaklaşacaklarını aktardı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir