Alternatif Stablecoin’lere Yönelim Artış Gösterdi

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Mar 14, 2023 Yorum Yok

USDC’nin yaşadığı krizin akabinde, majör statüsünde yer almayan alternatif stablecoin’lere yönelimde artış gözlemlendi.

Güne bomba tesiri yaratan USDC krizi, kripto sanayisinde çalkantılara neden oldu. USDC ihraççısı Circle’ın 3.3 milyar dolarını Silicon Valley Bank’tan kurtaramadığını açıklaması üzerine, majör stablecoin’lerden çıkış yaşanmaya başladı. USDT, piyasa bedelini 70 milyar doların üzerine sabitlerken, USDC, BUSD, USDD, DAI üzere stablecoin’lerin depeg olduğu gözlemlendi. Ayrıyeten yatırımcılar, USDT dışında, alternatif olarak henüz pek popülerlik kazanmamış stablecoin‘lere de yönelmeye başladılar.

Alternatif Stablecoin’lere alaka Artıyor

Kripto Nakit yatırımcıları, USDC’nin yaşadığı krizin akabinde çökmesi karşısında şaşkına döndü. Ayrıyeten kripto Nakit yatırımcıları, alternatif bir stablecoin aramaya da başladı.

Sabahın erken saatlerindeki USDC krizinden Çabucak sonra Binance, birkaç stablecoin’in paritelerini borsaya ekleyeceğini duyurdu. Topluluk tarafından Olumlu karşılanan bu atak, piyasanın toparlanması gayesiyle kullanıcılara sunulan bir hizmet olarak gösterildi. Binance’in bu haberini Twitter’dan paylaşan CZ, her Vakit aniden Çok stablecoin’i desteklediklerini ve daha fazlasının geleceğini aktardı.

Majör olarak tabir edilen stablecoin’ler (USDT, BUSD, USDC, DAI), ABD’li düzenleyicilerin Çeşitli baskıları ve bankaların iflas etmesi nedeniyle diken üstünde devinim etmeye başladı. Bu nedenle CZ, daha Çok stablecoin hizmeti sunarak yatırımcıların geniş çaplı devinim alanı bulmalarını sağladı.

Tekelleşen stablecoin piyasasında, majör olarak isimlendirilen bu stablecoin’lere akan paralar, ABD’li düzenleyicilerin radarından kaçmıyor. mümkün bir aksilikte, bu stablecoin’lerdeki panik satışları ve çöküşler bütün kripto piyasasını etkileyebiliyor. Daha Evvel Terra krizinde yaşanan bu durum, şimdilerde USDC için konuşuluyor. Argümanlar ortasında, USDC’nin çökeceği yer alıyor.

Tüm bu süreçlerin ortasında Binance, stablecoin piyasasının tekelleşmesini istemediklerini belirterek, geniş stablecoin yelpazesi sunmaya başladı.

Binance’in parite olarak borsasında listeleyeceği stablecoin’ler ortasında, USDP ve TUSD da yer alıyor. Bu iki stablecoin, isimleri pek bilinmese de nihayet yaşanan olayların akabinde yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı.

Binance’in en Fazla yükselenler ortasında stablecoin ihraççılarının olması da farklı bir dikkat çekti. TUSD ihraççısı TrueFi’nin en Fazla yükselenler ortasında birinci sırada yer alması ve LUSD stablecoin’inin ihraççısı Liquity’nin de kuvvetli bir yükseliş sergilemesi Tesadüf olarak görülmüyor. Birçok yatırımcı, alternatif stablecoin’lere ve ihraççılarına yönelim sergilemeye başladı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir