ABD’deki Bir Üniversiteden Yapay Zeka Hamlesi

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT May 22, 2023 Yorum Yok

ABD’deki bir üniversite olan Carnegie Mellon, Yapay zeka enstitüsü kurmak için federal fondan 20 milyon dolar aldı.

Carnegie Mellon üniversitesi, Yapay zeka furyasından yararlanmak için federal fondan 20 milyon dolar aldı. Üniversite, nihayet periyotta epey süratli gelişen teknoloji konusunda atılım yapıyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi Yapay Zeka Enstitüsü Kuruyor

Federal hükümet tarafından sağlanan 20 milyon dolarlık bir fonla desteklenen Carnegie Mellon Üniversitesi, ABD merkezli yeni bir Yapay zeka enstitüsü oluşturdu. Mahallî bir haber kaynağından alınan bilgilere nazaran, Pittsburgh’daki üniversite, Yapay Zeka Toplumsal Karar Eda Enstitüsü için fon elde etti.

Enstitü, doğal afetler ve Kamu sıhhati üzere toplumsal olaylarda karar Eda süreçlerine Yardımcı olmak için Yapay zeka araçlarının geliştirilmesini teşvik edecektir. Enstitünün yöneticisi, üniversitenin makine tahsili kısmında profesör olan Aarti Singh olacak.

Enstitünün birincil amaçlarından biri, “insan odaklı” Yapay zeka geliştirmek olarak açıklandı. Singh açıklamalarında şu sözleri kullandı:

“İnsanlar için çalışan Yapay zeka teknolojisi geliştirmemiz gerekiyor. Bu, incelenmiş datalara, incelenmiş algoritmalara, bütün paydaşlardan gelen Geri bildirimlere ve iştirakçi dizayna dayalıdır. Yapay zekanın karar vericilere ve yetkililere farklı senaryolarda daha şuurlu kararlar almalarında Kıymetli bir rol oynayabileceğine inanıyorum. Enstitüdeki araştırmacılar, yeni teknolojiyi geliştirme ve eğitme sürecinde Kamu sıhhati yetkilileri, acil durum yöneticileri, cemiyet çalışanları, davranışsal ve bilişsel ilim uzmanlarıyla danışacaklar.”

Ayrıca, Singh, etik kullanımın enstitüde “temel bir hedef” olduğuna ve geliştiricilerin ve araştırmacıların bu süreçte “dikkatli” olmaları gerektiğine dikkat çekti. Singh, Yapay zeka ile etik bir formda bağlantı kurmanın ve gerektiğinde devreye almanın Kıymetli olduğunu belirtti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir