ABD Enflasyon Verisi Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak? Ocak 2023

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Oca 11, 2023 Yorum Yok

ABD enflasyon verisi Özellikle kripto piyasası için kritik bir Ehemmiyet taşıyor. Her ay açıklanan Amerika enflasyon bilgileri Fed nema kararı ile Bitcoin başta olmak üzere kripto Nakit ünitelerinin gidişatını etkiliyor. Yatırımcıların gözü ABD ocak ayı enflasyon sayılarına dönmüş durumda. Bu sebeple Ocak 2023 ABD enflasyonu ne vakit, saat kaçta açıklanacak? sorusunun cevabı sıklıkla araştırılmaya başladı.

ABD Enflasyon Verisi Nedir?

ABD enflasyon verisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde fiyatların genel düzeyinin artışını ölçen bir göstergedir. Enflasyon oranı, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran ortalama fiyat artışının yüzde olarak gösterilmesidir. Enflasyon verisi, ekseriyetle aylık olarak yayınlanır ve öncü olarak kabul edilir, zira ekonomik faaliyetleri ve Nakit siyasetini etkileyebilir.

Türkiye’de açıklanan enflasyon datalarının kira artış oranından artırımlara kadar geniş bir ekonomik alanı etkilemesi üzere, Amerika enflasyonu da global çapta bir tesir yaratmaktadır. Bu tesir Özellikle kripto varlıkları içerisine almaktadır.

ABD Enflasyon Dataları Ne Vakit Açıklanıyor?

Amerika enflasyon bilgileri çoklukla aylık olarak açıklanır. Öncü enflasyon dataları (Consumer Price Index – CPI) çoğunlukla ayın birinci haftasında, geriye dönük enflasyon dataları (Personal Consumption Expenditures – PCE) ise ayın ortalarında açıklanır. Bu tarihler ise resmi İzah tarihlerinden birkaç gün Evvel değişebilir, bu nedenle resmi İzah tarihlerini takip etmeniz önerilir.

ABD Enflasyon Dataları Saat Kaçta Açıklanıyor?

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon dataları, ABD Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (Bureau of Labor Statistics – BLS) tarafından yayınlanır. BLS enflasyon bilgilerini sabah saatlerinde yayınlar, Özellikle saat 8:30 ET’de yayınlanır. 8 saatlik Vakit farkı hasebiyle Türkiye saatiyle Amerika Birleşik Devletleri enflasyonu saat 16.30’da yayınlanmış oluyor. Ayrıyeten, datalar için bir kamuya Aleni olmayan ön rapor da daha erken saatlerde BLS tarafından sunulabilir. Lakin, resmi dataların yayınlandığı saatler rastgele bir aylık duyuruda belirtilir. Bu nedenle İzah yapılacak vakitlerin takip edilmesi önerilir.

Amerika Enflasyon Açıklaması

ABD enflasyon açıklaması, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (Bureau of Labor Statistics – BLS) tarafından yayınlanan Consumer Price Index (CPI) ve Personal Consumption Expenditures (PCE) datalarından oluşur. CPI, ABD’de tüketicilerin harcadığı mal ve hizmetlerin fiyatlarının değişimini ölçerken, PCE ise ABD iktisadı için en Değerli enflasyon göstergesi olarak kabul edilir ve tüketicilerin harcadığı mal ve hizmetlerin fiyatlarının değişimini ölçer.

Fed ise resmi İzah tarihlerinden Evvel ve sonra dataları dikkatli bir halde inceleyerek Nakit siyasetlerini belirler.

Bu bilgiler, ABD iktisadında ve dünya iktisadında Kıymetli bir rol oynadığı için finans piyasaları ve Nakit siyaseti alanında Değerli bir rol oynarlar.

ABD Ocak 2023 Enflasyon Dataları Beklentisi

ABD ocak ayı enflasyon dataları 12 Ocak Perşembe saat 16.30’da açıklanacak. Ekonomistler, resesyon risklerinin yüksek olduğunu ve enflasyonun bu Yıl düşmesini bekliyor. 2023 yılı ABD için ekonomik görünümü, yavaşlayan büyüme, süratli nakdî sıkılaşma ve ölçülü enflasyon ile tanımlanıyor.

Ocak 2023 enflasyon beklentisi (TÜFE) aylık yüzde 0,3 yıllık yüzde 5,7’dir.

ABD Aralık 2022 Enflasyon Verisi Kaçtı?

Aralık 2022 ABD enflasyon verisi yüzde 7 olarak belirlenmişti. Açıklanan yüzde 7’lik resmi datayla Birlikte enflasyon oranı, 1982’den bu yana en yüksek düzeye çıkmıştı. Aralık ayında tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 0,6 yükselmişti. Beklenti ise yüzde 0,5’ti.

Amerika Enflasyon Oranı Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon oranı, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (Bureau of Labor Statistics – BLS) tarafından yayınlanan Consumer Price Index (CPI) yahut Personal Consumption Expenditures (PCE) bilgilerinden elde edilen kıymettir. Enflasyon oranı, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran fiyatların ne kadar yükseldiğini yahut ne kadar düştüğünü gösterir.

Yıllık enflasyon oranı ekseriyetle yüzde olarak Anlatım edilir. Örneğin, Şayet enflasyon oranı yıllık olarak yüzde 2 ise, bu, fiyatların geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 2 oranında yükseldiği manasına gelir. Fed ekseriyetle yıllık enflasyon oranının yüzde 2 ila 3 ortasında olmasını amaçlar.

Enflasyon oranının yüksek olması, Nakit ünitesinin değer kaybetmesine, nema oranlarının yükselmesine ve iktisadın yavaşlamasına neden olabilir, bu nedenle enflasyon oranının düşük ve istikrarlı düzeyde olması iktisat için değerlidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir