Yield Farming Nedir?

Altcoinler, Canlı Kripto Para Piyasası Eyl 04, 2022 Yorum Yok

Yield Farming, genellikle kripto olarak ödenen verim olarak da adlandırılan yüksek getiriler karşılığında kripto ödünç vermeyi içerir. Bir likidite havuzu (akıllı sözleşme) ve bir likidite sağlayıcısı (bir yatırımcı) gerektirir.

Yield Farming, geleneksel bir banka veya borç veren gibi merkezi bir otorite olmadan borçlanma ve borç verme gibi finansal hizmetler sunan blok zinciri tabanlı platformlar olan merkezi olmayan finansın (DeFi) büyümesini sağlayan en büyük faktörlerden biri olmuştur.

Yield Farming Nedir?

Yield Farming kripto protokolleri, akıllı sözleşmelerle yönetilen bir likidite havuzunda kriptolarını kilitledikleri için likidite sağlayıcılarını (LP’ler) ödüllendirir. Bu şekilde, LP’ler kriptolarını etkin bir şekilde ödünç veriyorlar. Ödüller genellikle üç biçimden birinde gelir:

  • İşlem ücretlerinin bir yüzdesi
  • Borç verenlerden gelen faiz
  • Bir yönetim belirteci

Ödeme yönteminden bağımsız olarak, getiriler yıllık yüzde getiri (APY) olarak ifade edilir. Yatırımcılar tarafından havuza ne kadar fazla fon eklenirse, ihraç edilen getirilerin değeri o kadar düşük olacaktır.

Yield Farmingin ilk günlerinde çoğu yatırımcı USDC, DAI veya USDT gibi sabit paraları stake ediyordu. Ancak bugün, en iyi bilinen DeFi protokolleri, Ethereum ağının üzerinde çalışır ve “likidite madenciliği” için bir teşvik olarak yönetişim belirteçleri sağlar. Merkezi olmayan borsalara (DEX’ler) likidite sağlama karşılığında, jetonlar likidite havuzlarında toplanır.

Likidite madenciliği ile Yield Farming katılımcıları ek bir tazminat şekli olarak jeton ödülleri kazanır. Bu tür bir teşvik, Compound ağı, platformunun kullanıcılarına hızla takdir edilen yönetişim belirteci COMP’yi yayınlamaya başladığında çekiş kazandı.

Günümüzde Yield Farming protokollerinin çoğu, likidite sağlayıcılarını yönetişim belirteçleri şeklinde ödüllendiriyor. Bu belirteçlerin çoğu, merkezi ve merkezi olmayan borsalarda işlem görebilir.

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Yield Farming, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı (AMM) modeli olarak bilinen bir sipariş eşleştirme sistemi kullanır.

Çoğu merkezi olmayan borsaya güç veren AMM modeli, bir borsadaki tüm “alış” ve “sat” (alış ve sat) emirlerini içeren geleneksel emir defterini ortadan kaldırır. Bir AMM, bir varlığın mevcut piyasa fiyatını belirtmek yerine, akıllı sözleşmeler yoluyla likidite havuzları oluşturur. Havuzlar daha sonra önceden ayarlanmış algoritmalara göre işlemleri gerçekleştirir.

Bu DeFi Yield Farming yöntemi, likidite sağlayıcılarının likidite havuzlarına para yatırmasına dayanır. Bu havuzlar, DeFi kullanıcılarının token ödünç almaları, ödünç vermeleri ve takas etmeleri için finansman sağlar. Kullanıcılar, havuza sağladıkları likidite miktarına göre likidite havuzlarıyla paylaşılan işlem ücreti öderler.

APY’de Getiri Nasıl Hesaplanır?

Tahmini DeFi verimi çiftçilik getirileri yıllık olarak hesaplanır. Buradaki anahtar kelime “tahmini”dir, çünkü faiz oranları yıl boyunca, hatta bir hafta boyunca önemli ölçüde değişebilir.

Bir protokolün ne kadar APY kazanacağını tam olarak hesaplamak için belirli bir yöntem yoktur. Word, yüksek getiri sağlayan bir Yield Farming stratejisi hakkında hızla yayılma eğilimindedir. Kitleler daha sonra acele ederek verimleri düşürür.

Başka bir değişken faktör daha var: ödüllerin belirlendiği jeton. Yatırımcılara bir tür DeFi jetonu şeklinde ödeme yapılırsa ve bu jetonun değeri diğer para birimlerine göre düşerse, yüksek yüzdeli kazançlar bile düşebilir veya silinebilir.

Yield Farming ve Stake Etme

Staking, Yield Farmingnden farklıdır. Proof-of-stake (PoS) belirteçleri, kullanıcıların, belirteçleri belirli bir süre kilitleyerek ağdaki işlemleri onaylayan işlem “doğrulayıcıları” olmalarını sağlar. Karşılığında, kullanıcılar jetonlarından faiz kazanır.

Hem stake etme hem de Yield Farming, token yatırmayı ve bir tür kripto temettü kazanmayı içeriyor olsa da (bu nedenle “stake” ve “locking token” terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır), perde arkasında neler olup bittiği her durumda çok farklıdır.

Staking kripto, ağ işlemlerini doğrulamayı ve yeni basılan blok ödüllerinin bir kısmını kazanmayı içerir. Bu eylem, doğrudan stake edilen token ağının blok zincirinde gerçekleşir. Stake etme, PoS ağlarında madenciliğin iş kanıtı ağlarında yaptığı gibi aynı işlevi görür – fikir birliğine varma. Stake yoluyla, bir ağdaki tüm düğümler hangi işlemlerin geçerli olduğu konusunda anlaşırlar.

Yield Farming, merkezi olmayan bir finansal ürüne katılarak, başkasına ödünç verilen kriptodan faiz kazanıyor. Bu işlemler, en yaygın olarak Ethereum ağında akıllı sözleşmelerle kolaylaştırılır.

Yield Farmingin Riskleri Nelerdir?

DeFi’nin bu uygulaması uçucu olduğu kadar risklidir. En iyi ihtimalle, LP’ler, oranlar hızla yukarı veya aşağı sallanabileceğinden, beklenenden çok daha az faiz kazandığını görebilir. En kötüsü, yatırım yaptıkları her şeyi kaybedebilirler – bazı durumlarda bilgisayar korsanları sayesinde ve diğer durumlarda “halı çekme” planı olarak bilinenler sayesinde.

Yield Farming Nasıl Hacklenebilir?

Yazılımla ilgili güvenlik açıkları bilgisayar korsanlığına neden olabilir. Örneğin, 2020’de Harvest Finance saldırıya uğradı. Protokolleri yönetmek için kullanılan akıllı sözleşmelerdeki n kusur, saldırganlar tarafından istismar edildi. 420 milyon dolardan fazla yatırımcı fonunun kaybolmasına neden oldu. Bu fonlar asla geri alınamaz ve yatırımcıların başvurabileceği bir düzenleyici otorite yoktur.

“Halı Çekme” Şeması nedir?

Bir halı çekme, aslında kullanıcı fonlarını çalmak için bir plan olan görünüşte umut verici yeni bir platform oluşturan bir grup insanı içerir. Yeterince şüphelenmeyen likidite sağlayıcısı, jetonları yatırarak dolandırıcılığı satın aldığında, protokol çevrimdışı hale gelir ve yaratıcılar, yatırılan tüm fonları geri alır. Yatırımcılar her şeyini kaybeder ve rücu hakkı yoktur. Basitçe “defi halı çekme” terimini arayın ve uzun bir ilgili hikaye listesi çıkacaktır.

Hack ve plan riskinin ötesinde, yüksek gaz ücretleri, protokollerin kendileriyle etkileşimin karmaşıklığı ve DeFi uygulamalarının doğru çalışması için birkaç temel uygulamaya bağlı olması gibi ek riskler de vardır. Herhangi bir katmanda bir şeyler ters giderse, her şeyi bozabilir.

Yield Farming Benim İçin Doğru mu?

Yield Farming, hem gerekli teknik beceriye hem de yüksek risk toleransına sahip olan çok seçkin bir insan grubuna hitap edecek gibi görünüyor.

Yield Farming fikri hakkında bir giriş makalesi okuyorsanız, muhtemelen sizin için değildir. Bu tür bir risk alma, kriptoya yeni başlayanlar veya çok fazla sermaye kaybetme riskini alamayanlar için değildir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir