Vitalik Buterin’den Ethereum Gizliliği için Öneri

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Genel, Metaverse ve NFT Oca 23, 2023 Yorum Yok

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Ethereum blokzincirinde süreç kapalılığını artırmak için bir gizli adres sistemi önerdi.

Gizli adres sistemi, rastgele bir Ethereum cüzdanının, fonları Özel bir biçimde almak ve bunlara harcama anahtarı ismi verilen Özel bir kod kullanarak erişmek için gizli adresler ismi verilen kriptografik olarak gizlenmiş genel adresler oluşturmasına İmkan tanıyan bir düzeneğe dayanıyor.

Vitalik Buterin, Ethereum Kapalılığını Geliştirmek İstiyor

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, bir araştırma blogunda Buterin, saklılığın Ethereum ekosisteminde kalan en Aka zorluklardan biri olduğunu yazdı. Birebir vakitte, zorluğun önüne geçilmesi gayesiyle gizli adres sistemi teklifinde bulundu.

Buterin, gizli adreslerin, her süreç için yeni bir adres üreten biriyle birebir zımnilik özelliklerini sağladığını açıkladı. Önerilen bu gizli adresler, her süreç için eşsiz, anonim adresler oluşturarak Ethereum’da kapalılığı artırmanın bir yolu. Birisi her süreç yaptığında, yeni bir gizli adres oluşturabilir, böylelikle rastgele birinin süreçleri izlemesi yahut kimin varlık gönderip aldığını belirlemesi zorlaşır. Bu, her kullanıcının süreç geçmişinin gizli kalabileceği manasına geliyor.

Buterin ayrıyeten, sistemin kapalılığını artırmak ve gizli adresleri birbirine bağlamayı zorlaştırmak için zero-knowhedge kısaltması olan ZK-SNARK’ların kullanılmasını önerdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir