Tokenization Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 11, 2022 Yorum Yok

Tokenization, öteki ismi ile tokenizasyon, hisli bilgilerin farklı pahalar ile Anlatım dilerek korunması prosedürüdür.

Tokenization Nedir?

Tokenization, bir Eser yahut hizmet datalarının farklı kıymetlere dönüştürülerek daha inançlı hale gelmesini Anlatım etmektedir. Bir bilgiyi daha Ufak paraçalara ayırma ve saklama tekniği olarak da Anlatım edilebilir. Bahsedilen datalar, karakter, sözler ile tokenize edilir.

Tokenization, Mevcut olan bir Amel modelinin blokzincire uyarlanması olarak da tanımlanabilmektedir. Kripto Nakit ünitelerinde tokenization, ilgili kripto varlık bilgilerinin blokzinciri üzerinde saklanması için uygulanan bir metot olarak Anlatım edilmektedir. Söz, Ira ya da alt söz şifrelemesi üzere farklı biçimlerde tokenizasyon yapılabilmektedir. Her tokenizasyon biçiminin avantaj ve dezavantajları da bulunmaktadır. En Müsait olan tokenizasyon prosedürü, kullanılacak alana nazaran belirlenmektedir.

Birçok alanda tokenization sistemi kullanılmaktadır. Bunlara Örnek olarak; Taşınabilir uygulamalar, oyunlar, gayrimenkul yatırımı, varlık idaresi, mukavele ve kontratlar verilebilir. hisli bilgiler, tokenization metodu ile itimat altına alınır.

Blokzincir’de Tokenization

Blokzincirin merkeziyetsiz yapısı sebebi ile, tokenization metodu blokzincir ekosisteminin Bina taşlarındandır. Bu sistemin uygulanmasının en Kıymetli sebebi, yapılan süreçlerin onaylanmasında üçüncü bir şahsa gereksinim duyulmamasıdır.

Tokenization yolu, farklı finansal varlık çeşitlerinin blokzinciri üzerine entegre edilmesi ile gerçekleşmektedir. Bu sayede, tokenization prosedürü ile işlenen dataların sahipliği daha inançlı bir formda korunur. Süreç gerçekleştirilirken klasik finansta Mevcut olan üçüncü tarafa duyulan muhtaçlık ortadan kalkar. Velhasıl noter, aracılık masrafları üzere ögeler olmadan süratli ve inançlı bir halde süreçler gerçekleştirilebilir. Bu sebeple tokenization, merkeziyetsiz ekosistemin olmazsa olmazlarındandır.

Her varlık tokenize edilebilmektedir. Tokenization yolu için Gerekli olan, her ekosistemin kendine ilişkin token’ının olmasıdır. Buna, Ethereum hizmetinden yararlanmak için Ether almak Örnek verilebilir. İnançlı bir döngü, kripto Nakit ünitelerinin bağlı olduğu bir File ve bu ağların bir tokenı bulunması ile sağlanmaktadır. Tokenization, hisli bilgilerin güvenliğini sağlamak için kuvvetli ve istikbal vadeden bir metot olarak nitelendirilmektedir. İlerleyen vakitlerde kullanım alanlarının yaygınlaşması beklenmektedir.

Tokenization’ın Faydaları

Tokenization usulü, işlenen bilgilerin sahiplik hakkının daha inançlı bir formda korunmasını sağlamaktadır. Ayrıyeten, yapılan süreçlerin bir aracıya muhtaçlık duyulmadan inançlı bir formda gerçekleştirilmesine İmkan tanır. Bunun yanı Dizi tokenization, yeni bir Amel modelinin önünü açabilir ve Mevcut olan bölümlerin blokzinciri üzerinden işlemesine İmkan tanıyabilmektedir.

Bir finansal varlığa yatırım yapılırken tokenization metodu, yatırımın token alınarak yapılmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak, tokenization prosedürü ile, kripto varlık olmayan finansal varlıklar da sahiplik hakkı ve merkeziyetsiz olma özelliği kazanmış olur. Finansal süreçler de daha inançlı bir halde gerçekleşir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir