Taint (İz Analizi) Nedir?

Altcoinler, Bitcoin, Canlı Kripto Para Piyasası, Coin Keşif, Fan Tokens, Genel, Metaverse ve NFT Kas 02, 2022 Yorum Yok

Taint (İz Analizi), dijital ortamda Emniyet sorunlarının çözülmesinde kullanılan bir metot olarak Anlatım edilmektedir.

Taint (İz Analizi) Nedir?

Taint (İz Analizi), sanal ortamlarda Noksan kalan ve kullanıcılar için risk oluşturan Tüm Emniyet ve sistem açıklarını, meydana gelen problemleri çözmek için kullanılan yoldur. Teknolojinin gelişmesi ile artık birçok muhtaçlık, sanal ortamlar aracılığı ile giderilmektedir. Derhal derhal her pazar ve piyasa dijital ortama taşınmıştır. Teknolojinin gelişmesi, kolaylık ve imkanların uygunlaşması tıpkı vakitte kullanıcılar için birçok riski de beraberinde getirmektedir.

Taint (İz Analizi) de tam olarak burada devreye girer. Birçok kullanıcı, süreç yapmış oldukları platformlar üzerinde rastgele bir siber atak sonrası yaşanılan kimlik avı ya da dahası üzere sorunların çözülmesinde sorunun kaynağını ve sistem açığını bulmak için istekte bulunmaktadır. Bu İstek sonrası birinci yardım alınan metot de Taint (İz Analizi) olmaktadır. Bu tahlille Birlikte sorunun kaynağı tespit edilir ve saldırıyı gerçekleştiren şahısların adresleri vs. birçok bilgi ortaya çıkarılır.

Taint (İz Analizi) Nasıl Çalışır?

Taint (İz Analizi) direkt dijital ortamda çalışmakta olan platformlarda yaşanan dertlerin kaynağına yönelik olarak çalışmaktadır. Bilhassa bir siber hamle Laf konusu ise Taint (İz Analizi) direkt bu saldırıyı gerçekleştiren şahısların adreslerine ve kimliklerine yönelik iz sürmeye devam etmektedir.

Genel olarak Tüm sistem rasat altına alınır ve bütün kod kaynakları iç her bir kısım ve evrakı ayrıntılı halde incelenir. Kod geçmişinde görülen olağan dışı hareketler yakalanıp, karşılaştırılır ve bunun sonucunda kabahat tespiti yapılır. Karşıt bir teşebbüs ya da devinim tespitinde direkt bütün bilgiler tahlil edilir ve elde edilen bilgiler ışığında her şey bir sonuca bağlanarak rapor edilir.

Blockchain’de Taint (İz Analizi)

Taint (İz Analizi) blockchain teknolojisinde de kullanılan prosedürlerden biridir. Teknolojinin gelişmesi ile gereksinimlerin giderildiği Derhal derhal her pazar dijital ortama taşınmıştır. nihayet periyodun tanınan sanal ortam teknolojisi de blockchain olmuştur. Blockchain tabanlı birçok kripto Nakit ünitesi ve yatırım imkanları oluşturulmuştur. Yatırımcılar da sermayelerini bu sistemler üzerine yatırmayı tercih etmektedir.

Yoğun halde Nakit girdisinin olduğu bir sistem olmasından Dolayı blockchain, en sık siber hücuma maruz kalan yerlerden biridir. Blockchain teknolojisi de dijital ortam aracılığı ile işlediği sebebiyle rastgele bir hamle durumunda birinci başvurulan yol Taint (İz Analizi) olmaktadır.

Blokzincirde “hırsızlık” yaşanması durumunda da Taint (İz Analizi) tekniği uygulanır. İki adreste de bulunan makul sayıda Bitcoin olduğunda, adreslerin ortasındaki temas tahlil edilir ve çalıntı Bitcoin olan adres tespit edilir. Bir adres ile evvelki süreç adresi ortasındaki bağlantıyı kıymetlendirmek için ‘kirlilik oranı’ incelenir. Kirlilik oranı düzeyi arttıkça adresler ortasında Mevcut olan bağlantı de o kadar ağır manasına gelmektedir.

Buna Karşın sadece kirlilik oranı baz alınarak adresler değerlendirilmemektedir. Zira, kirlilik oranı kimi az ölçülerde Mevcut olan kayıpları dahi tıpkı yoğunlukta hırsızlık olarak tanımlayabilmektedir. Bu nedenle kirlilik oranı ile Birlikte tahlil sırasında birçok faktörde hesaba katılmaktadır.

Kısacası Taint (İz Analizi), dijital ortamdaki bir cürümlünün yakalanması için yapılan araştırma sürecinin birinci adımıdır. Bu formda başlayan çalışmalar, olaya mahsus prosedürler geliştirilerek tahlile kavuşturulur ve çoklukla hatalının açığa çıkarılmasıyla sonuçlanır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir